Přejít na obsah

Jaký použít olej?


Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

prosím mohl by mi nějaký odborník poradit jaký olej mám ideálně použít pro výměnu po 15 000 km u Octavie III combi s motorem 1,4 TSI, 103 kW?

Nejde mi o značku, ale o vlastnosti, případně dobrou zkušenost s určitým olejem.

Následně si chci nastavit pevný interval pro výměnu oleje po 15 000 km.

 

Předem moc děkuji!

 

P.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 týdny později...

Ze zkušenosti bych doporučil zůstat u long-life olejů i nadále. Castrol nebo Shell a jiné 0w-30 , 5w-30 504.00/507.00 Interval klidně zkrátit, to je jen dobře, protože přeplňované benzínové motory trpí na karbonizaci často kvůli špatnému chlazení oleje v turbodmychadle, nekvalitnímu oleji, zanedbanou údržbou. Karbon se shromažďuje ve vaně a časem zalepí sací koš olejového čarpadla, což má v horším případě fatální následky. Určitě na oleji nešetřit.

Odkaz ke komentáři

A já bych tam zase LL nedal ani náhodou, do 1,4 tsi caxa jsem dával od začátku Aral 0W-40, tenhle:

http://www.aral.cz/automobilove-oleje/Osobni-automobily/Aral-Super-Tronic-0W-40.html

tedy 50200 normu a výměna po 15.000 km, byl to ten nejlepší olej, jenže pak byl problém ho sehnat, takže byl nahrazen opět olejem normy 50200 s výměnou 15.000km se specifikací mid saps, od Millera, tedy 5W-40.

Motor oleje neber a rozvody tam jsou původní, 165.000 km, občas při startu jsou slyšet, ale tak cca 1x za deset dní, takže neřeším, proč taky.

Odkaz ke komentáři

Pokiaľ je motor v dobrej kondícii a do procesu spaľovania nevstupuje aj spaľovanie oleja, tak samotný olej sa na zanášaní ventilov a sania nemá ako podieľať.. A v prípade, že motor žerie a spaľuje olej do tej miery, že to prispieva k zanášaniu ventilov a sania.. tak takýto motor už je aj tak zrelý minimálne na GO a nie prevádzkovanie..

Odkaz ke komentáři

Písty ve válcích na sucho nejezdí, takže tam nějakej olej na spálení asi bude že? Když ten motor budeš vytáčet nebo třeba na dálnici ve vyšším zatížení, tak si olej vezme, musí, protože by to jinak nemazalo že? Je to běžná provozní spotřeba u turbomotoru, ona to totiž není atmosféra. On je dost podstatný rozdíl mezi spotřebou oleje z provozu a spotřebou oleje kvůli zapečeným či jinak vadným pístním kroužků.

Odkaz ke komentáři

Motor ktorý nemá problém, je zdravý a nespaľuje olej vo zvýšenej miere, ale len minimum, ktoré je zanedbateľné, tak jednoducho v tomto prípade je príspevok k zanášaniu sania, ventilov od spáleného oleja vyslovene zanedbateľný, pretože toho oleja bude v tom saní minimum, ktoré žiadne relevantné zanášanie nedokáže spôsobiť.. pochopiteľne ak je motor olejnička, ako napr. tu v inej téme riešené 1.8TSI, ktoré žerú olej na počkanie vďaka na hovno piestom a krúžkom, tak to je vec iná.. Ja sa ale bavím o zdravom motore, ktorý si potiahne minimum oleja.

 

To čo tvrdím je podporené aj tým, že moj 2.0TSI jazdí 100tkm na FullSaps motorsport olej 5w-40 a po celkovom nájazde 120tkm nemá nijako významnejšie zanesené sanie, ventily.. v lete tohoto roku sa to kontrolovalo endoskopom.. prítomný bol minimálny načernalý povlak, žiadne významné nánosy.

Na jeden výmenný interval čo je u mňa cca 8tkm mi olej na merke z vrchnej rysky prakticky vôbec neklesne. Tzn. u mňa olej nemá žiaden prínos k zanášaniu, nakoľko ho motor prakticky vôbec nespaľuje, len zanedbateľné množstvo.

Ale mimo to jazdím tak, aby sa mi čo najmenej spalín dostávalo nazad do sania, tzn. žiadne jazdy na spotrebu a v nízkych otáčkach, pod 2000ot. prakticky vôbec nejazdím ale motor držím vyššie, a často to po poriadnom zahriatí popreháňam, nech sa čo najviac vypaľuje to čo sa tam mohlo uchytiť, resp. celkovo jadím skôr svižne. K tomu len bezsírne palivo Slovnaft EVO 99+

Odkaz ke komentáři

jo, vyššie otáčky a tým aj teploty primárne prospešnejšie pre spaľovací priestor, piesty, krúžky, ale profit z toho majú čiastočne aj ventily + aj to, že pri vyšších otáčkach, zaťažení a pod. sa nasáva čistejšia zmes, než keď tomu je naopak.. čím je motor menej často v režime kedy je tých recirkulovaných spalín viac, tým lepšie pre čistotu a s tým súvisiacu kondíciu motora. To je jasné.. a ja tvrdím, že toto je ten najhlavnejší príspevok k zvýšenému zanášaniu resp. nezanášaniu sania a ventilov u týchto motorov, v prípade že je motor v poriadku a všetky komponenty fungujú ako majú. Ak je PCV zlý, tak je to jasné, ak sú kružky a piesty na prd, tak je to tiež jasné.

 

Odkaz ke komentáři

a mení to na podstate toho čo som napísal niečo? ..Ak je aj 1.4TSI mechanicky v plnom poriadku, nespaľuje olej, tak sa ani u tejto motorizácie nebude sanie a ventily zasierať primárne od oleja, resp. bude to zanedbateľné. Ale sú tam iné, ďaleko významnejšie zdroje zasierania.. viď. ako som už uviedol v predošlom.

Odkaz ke komentáři
  • o 7 měsíců později...
  • o 2 měsíce později...

Môžem použiť tento motorový olej "" Shell helix ultra profesionál AV-L 0w-30 ""???

Predchádzajúci majiteľ ho tam dával. Najazdené mám 37000 km. Keď som si prečítal špecifikáciu má 504.00 - 507.00.

Toto je on, čo poviete naň? Len napíšem, že budem meniť olej každý rok alebo po max.15000km.

 

https://www.google.sk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://autodielygafa.sk/motorove-oleje/shell/0w-30/shell-helix-ultra-professional-av-l-0w-30-5l-%255Bid%253DSUAVL0W305L%255D.html&ved=0ahUKEwj_rbGht_3OAhWBVhQKHR3cBY0QFghEMAQ&usg=AFQjCNFkXQgMz4kWbG5015IvilCrwTojGw&sig2=Dux2D17UrL2MVbsUcZbsXQ

Odkaz ke komentáři
  • o 5 měsíců později...

Ahoj.

Mam 1.4 TSi 103Kw a menim olej kazdych 15 000km. Mam najazdene 90 000km.

Najviac sa mi osvecil olej 5w-30 Castrol EDGE.

Je riedky a velmi rychlo premaze celi motor aj za studena co je asi najpodstatnejsie.Kedze olej ma hlavne mazat.

Olej si mozes menit ako chces.

Pokial chces usetrit men olej po 30 000km.Takto to pise aj vyrobca v navode.Nic nepokazis.

Pokial je pre teba dolezitejsia zivotnost motora men olej po 15000km co je bezny interval vymeny oleja skoro u vsetkych autach.

V kazdom pripade doporucujem olej menit minimalne raz za rok. Auto sa ti podakuje.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...