Přejít na obsah

2.0 + LPG


Doporučené příspěvky

Zdenda2.0: Zkus, pokud to chytne, určitě se podívej na adaptační hodnoty.

 

Konny: Ale má ti s LPG mnoho společného. Jak jsem psal, LPG může mít moc bohaté, rozhodí mu to adaptační hodnoty (do mínusu, bude to ochuzovat směs) a ochudí to i benzín při startu. Začal jsem se o to hodně zajímat poté, co mi naladili v LPG servisu mapu tak, že jsem nemohl na benzín nastartovat a pak když se mi to povedlo, nemohl jsem se ani rozjet (korekce -20%). Ono vše souvisí se vším, nutno se na to dívat globálně.

Odkaz ke komentáři

Nebyl bych si úplně jistý, to co je popsáno za symptomy, skoro bych si myslel, že to startuje na plyn. Pokud startuji přímo na plyn se studeným motorem, tak to trvá déle, po rozjezdu to nejede úplně plynule a cuká (stejně jako když mám teplotu reduktoru sundanou na 25°C). Když je motor teplý, tak na LPG startuje celkem dobře a jede OK ihned.  Mám to tak na Citroenu. Druhou věcí, která mě napadá je  škrtící klapka. Je to sice taky citroen, ale se stejným motorem jen bez LPG, studený start trvá trochu déle, prvních pár set metrů cuká a pak jede jak z praku. Tam vím, že to dělá klapka, protože jsem dal jinou a bylo ok. (tamtu jsem tam zatím vrátil a vyměním, až bude stav horší).

Odkaz ke komentáři

HONZAV1: Studený start do plynu nejde normálně nastavit (jen nouzový start, jak jsem popisoval pár příspěvků zpět). Defaultně je vždy start do benzínu, pokud je motor teplý, jde nastavit start do plynu. Klapka nevím no, volnoběh nastavuje krokový motorek, ale u AQY je ještě postaru lanko. Leda by byla už vyjetá dráha potenciometru, ale to by asi blblo i a tepla....

 

Konny: Ano, najetím více km na benzín se to srovná (pokud je vše na benzínu jak má být) a nebo rychlejší je diagnostikou smazat adaptace na 0.

 

zdenda2.0: Pokud máš diagnostiku, tak koukni na adaptační hodnoty (krátkodobé i dlouhodobé - skupina 32 ve VAGu). Pokud budou v mínusu (hodně), máš asi viníka.

Odkaz ke komentáři

@zdenda2.0 Řeším teď u dvoulitru úplně stejný problém. Špatné studené starty, někdy nastartuje až napotřetí + ne vždy, ale často se po nastartování auto zalyká, nemůže se rozjet, po přidání plynu má tendenci se dusit -> což zmizí po "ujetí" pár metrů... Řeším to ve vedlejším tématu "jak na vstřiky", které si myslím dokonce ty sám před časem zakládal...

LPG jsem z tohoto problému vyřadil, nejen, že to startuje na benzín, ale zkoušel jsem i na radu lpg servisáka odpojit pojistku lpg systému + odpojil hadici vedoucí k plynovým vstřikům, abych si byl jistý, že tam nejde vůbec žádný plyn. Problém byl stále stejný, takže si myslím. že lpg v tom "prsty" nemá... 

Takže, kdybys na něco přišel, tak budu rád, když dáš nějaké info... 

Odkaz ke komentáři

Zatím jsem ve fázi "testování", vždy, když někam jedu, tak zkouším. Zítra zkusím "nouzový start" na LPG. VAGa budu mít o víkendu, tak na to kouknu. Jakmile zjistím/odstraním příčinu, určitě se podělím. Musím přeci dát šanci těmto skoro vetránům k dlouhému životu... Vždyť ta moje oktávěnka je už skoro člen rodiny 🙂

mmch. Dnes jsem vyjel LPG do sucha a cca 80 km po dálnici jel na benzín. Cesta po dálnici bez problémů, ale ve městě jsem měl pocit, že to při rozjezdech zaškubává a v nízkých otáčkách (kolem 2000ot/min) také. Asi to budou ty rozhozený mapy a adaptační hodnoty. Stalo se mi to až teď po cca desetiletém provozu na LPG. Také jsem dřív auto nevyužíval denně a třeba na 5-8dnů jsem odpojoval baterii, když jsem věděl, ýe auto nepojede. Nyní jezdím každý den a baterka je už půl roku stále zapojená. Tak si říkám, jestli jsem to tím odpojováním paradoxně vždy nedal do nějakého "firemního nastavení" a proto až doteď byly starty na benzím OK.

Odkaz ke komentáři

Pokud se stane něco, mezi "nebem a zemí", může to klidně startovat na plyn - mluvím o zkušenosti. Je pravda, že při této chybě svítily LED pro plyn ihned při startu. Takže se muselo před odstavením přepnout na benzín (1,6 75kW). Nakonec se to vyléčilo samo … .

Poškubávání jsem taky řešil a bylo třeba závislé na otáčkách od-do. U jednoho auta to vyřešila výměna cívky (Octa 1,6), u druhého auta výměna zapalovacího modulu (Berlingo B9).

Nicméně dle této informace bych začal řešit problémy při jízdě na benzín (ostatně jak jsem psal na začátku) a následně bude LPG jistě fungovat ke spokojenosti :). Honza

Odkaz ke komentáři

Měl jsem problém s LPG, který už je, zdá se, vyřešen. Takže toto je spíš informativní, na co je nutné dávat také pozor (jak jsem se přesvědčil, ani plynaří tomu nerozumí a neví co dělají).

Mám AQY r.2000. Před přestavbou bylo auto dáno do cajku a zajeto (komplet podvozek, spojka, hlava + překroužkování). Pak proběhla montáž LPG Elpigaz (jednotka Stela Polare, vdtřiky Valtek 3 ohm a reduktor už nevím, ale výkonově s rezervou). Po najetí 2-3 tis. km jsem jel na přeladění mapy (vše si sedlo a najednou chudé). Po přeladění začaly problémy s občasným pocukáváním - různě v rozdílném zatížení a otáčkách (mezi 2000-3500 se to dělo). No prostě blbě se to hledá, jak je to nahodilé. Nejdřív několikrát přeladění mapy, bez výsledku (jen kontrolka o chudé směsi). Pak jiná dílna (měniči dílů), také bez výsledku, jen jsme se ve zlém rozešli. Stále stejná písnička: "máte problém na benzínu, na plynu se to projeví, je náchylnější". Takže jsem dumal, hledal, ale na benzín vše jak má být. Po podpálení ventilu (světe div se, bylo to opravdu chudé) jsem si objednal kabel na LPG a začal sám ladit. Naladil jsem tak, aby nebylo chudé, ale pocukávání zůstávali. Všemožné laborování, stále u auta s osciliskopem, ale nic špatného. Až jsem na to došel - udělal jsem downgrade firmwaru a světe div se, auto jezdí jak má a bez cukání:)

Takže moje poslání pro ostatní:

- Elpigaz Stela Polare - firmware 2001MP_#01115 - špatný pro AQY, po downgradu na 2001MP_#00910 - OK. (moje zkušenost, neříkám, že 01155 nemůže někomu fungovat v pohodě)

- svítící kontrolka CHECK ať už jako chudé nebo bohaté není při provozu na plyn v pořádku (jak s oblibou říkají plynaři). Musí se naladit vždy na velmi podobné hodnoty adaptací, jako jsou na benzin. Takže pokud plynař ladí bez připojené benzínové jednotky (a nevídí lambdu v plynové) - pryč od něj, ladí naslepo.

- na plyn nemusí být jednobodové svíčky, mě to nyní funguje i se starými hnusnými (dal jsem na zkoušku) origo NGK (tříelektrodové)

 

Doufám, že toto někomu pomůže, protože diletantů je všude mraky. Já mám o zkušenost více, která mě naučila i plynařinu a také to, že už opravdu auto nikomu nesvěřím.

 

Odkaz ke komentáři
V 1. 10. 2020 at 7:44, Eidam napsal:

Jedlis: Chce to ideálně chvíli pojezdit na benzín (tak 100-200km) a mrknout do VAGu (ne jen paměť závad, ale i korekční hodnoty - myslím že skupina 32, 33, tak nějak). No a podle toho se zařídit a zkoumat.

Motor jsem taky dělal celý (taky žral olej), váhu jsem taky řešil (https://forum.octaviaclub.cz/topic/26316-studený-start/page/2/#comments), lambdu to chce zkontrolovat buď osciloskopem jak chodí, nebo alespoň napětí ve VAGu. Hlavně origo BOSCH váhu, jak píše Pavlus.

Je to trochu boj, ale dá se zvítězit. No a pokud budeš mít benzín v cajku, tak kontrolovat adaptace na plyn v různých zatíženích a případně doladit (raději nechat mírně plusové - do 5%, mínusové už můžou dělat problém se studenými starty). 

Jooo 2.0 mpi je příběh na dlouhé ziní večery:-D Ale výkonově mi ten motor víc než vyhovuje.

Tak včera jsme konečně naladili správnou bohatost LPG směsi. Smazali se adaptační hodnoty a plynová mapa se upravovala za jízdy v různých jízdních režimech na NB a zároveň na druhý diagnostice se sledovala lambda. Původní špatný hodnoty chudý směsi se pohybovaly k -20%, což bylo dost špatný. Takže se se přidalo víc do bohata a směs teď osciluje lehce nad 0-1%. Momentálně od včera ujeto 160 Km a kuře se nerozsvítilo, předtím cca 20 km a bylo to tam, takže doufám, že už je to v pořádku a mám z toho fakt radost. Ještě jsme potom zkontrovali chyby na VAGu a je to bez chyb.

Odkaz ke komentáři

@zdenda2.0 Startování na LPG je teď dobrá "berlička", ale do větších mrazů nedoporučuju (aby pak neměl tendenci zamrzat reduktor, nemluvě o tom, že pro jeho membrány to asi nebude pravé ořechové). 

Po mých zkušenostech už si budu servisovat (hlavně ladit mapu) sám. Neříkám, že všichni LPG servisáci jsou neumětelové (minimálně vím o jednom dobrém, ale je až v Žatci - pro mě přes celou republiku), ale většina to neumí nebo na to kašle.

Tak hodně štěstí a pak se případně poděl o výsledek řešení tvého problému.

Odkaz ke komentáři
před 30 minutami, Eidam napsal:

@zdenda2.0 Startování na LPG je teď dobrá "berlička", ale do větších mrazů nedoporučuju (aby pak neměl tendenci zamrzat reduktor, nemluvě o tom, že pro jeho membrány to asi nebude pravé ořechové). 

Po mých zkušenostech už si budu servisovat (hlavně ladit mapu) sám. Neříkám, že všichni LPG servisáci jsou neumětelové (minimálně vím o jednom dobrém, ale je až v Žatci - pro mě přes celou republiku), ale většina to neumí nebo na to kašle.

Tak hodně štěstí a pak se případně poděl o výsledek řešení tvého problému.

@Eidam Díky, mám z toho radost a pro @zdenda2.0 ono na tom defakto co jsem odpozoroval nic není, co se týče korekce mapy za jízdy, jen mi připadá, že někteří co plyn montují jsou prostě salámisti - namontovat, nechat si zaplatit a nazdar ..

 

Odkaz ke komentáři

Zdravim tak u mne studene starty opravdu vyresila az opravdu vaha vzduchu od Bosch predtim jsem kupoval jinou tezt novou ale problem tam stale byl.

Ke startum na LPG tak s tím mám problém auto mi na LPG za studena nechyti nevim proc jestli je nejak LPG blbe nastaveno nebo nevim LPG mam od NGCAR(EUROPEGAS) nekde z roku 2010 Pred rokem se menil reduktor a tez se davaly nove vstriky pro LPG ale starty stale nic 😞 s tim si nevim rady 

Odkaz ke komentáři

@karelkopp Pokud se nepletu, ty studené starty (=váhu vzduchu) jsme řešili spolu.

K LPG: všechny moderní lpg systémy startují studený motor vždy na benzín (dává to logiku z principu fungování lpg - reduktoru). Některé systémy (nebo možná i všechny) jde nastavit, aby startovaly teplý motor místo benzínu rovnou na LPG. Studený start na LPG co jsem popisoval Zdendovi2.0 výše je nouzový. Jak se aktivuje (a zda vůbec to jde) u jiných systémů než Elpigaz nevím.

Odkaz ke komentáři

Ano elektromagneticky ventil sepne na LPG to i startuje ale auto bechem chvilky chcipne neudrzi otacky ani na volnobehu to ze prepnul na lpg poznam podle toho ze se mi na te ovladaci jednotce rozsviti zelene kontrolky hladiny plynu takze v nouzovem sepnuti to nebude spis to vidim na problem bud v nastaveni lpg jednotky nebo jestli to nemuze zpusobovat multiventil ze pousti mene plynu nez ma to ale nevim jak funguje tak pouze teorizuji

Odkaz ke komentáři

@karelkopp Aha, tak to je ovšem něco jiného. Napiš to příště rovnou, že to chytne a hned chcípne na lpg. Myslel jsem, že to nechce vůbec nastartovat na lpg. Pokud je s tím problém i v létě i v zimě (prostě za jakékoliv teploty), tak je možné, že je to nastavením. Chtělo by to zjistit lambda korekce na volnoběh (na plyn i na benzín ideálně), jaký je tlak plynu, nastavení mapy apod. Napíchnout benzínovou a plynovou jednotku a podívat se na hodnoty - pak se dá vydedukovat, kde by mohla být chyba. Jinak je to věštění z křišťálové koule.

Odkaz ke komentáři

Tak co vim tak lpg jednotka neni napojena vubec na lambda sondy a jinak diagnostiku k lpg mam jelikoz jsem musel pred delsi dobou zvysovat twplotu na prepnuti z benzinu na plyn protoze kdyz se to predtim prepinalo tak se motor dusil a byl celkove problem s prepinanim na lpg takze tim vim ze je jednoznacne nekde problem v lpg

Odesláno z mého Redmi note 9 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři

Tak ten reduktor nemel filtr kapalny mel pouze plynny takze kapalny se dodelaval pred reduktor a ty se menily ani ne pred dvema mesicema to mereni nejak nevim jak ov3rit vag mam ale nejsem v tom moc zbehlej a moc se v tom redsi nehrabu a tlak plynu ten je merenej snad jen na multiventilu ale na to se mohu podivat

Odesláno z mého Redmi note 9 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • Zdravím.  Mám takový menší problém. Mám Octavii 2 2.0tdi 103kw bmm PD s dpf a poslední dny si všímám lehkých vibrací za jízdy do kopce na 6.převodový stupěň cca v 80-100km/h. Není to nic hrozného, ale docela mě zajímá kde může být příčina. Auto je nepatrně hlučnější s vibracemi pod pedály. Moje první myšlenka byla jestli to třeba není převodovka, protože má najeto bez mála 290tkm. Předem děkuji za odpověď.
    • twl by me jeblo a zaroven zajimalo kolik by zachranilo PPF nastesti se to nedozvime
    • BUBUTECH, vedel by si dat vyrobit 2ks tych gumenych veci ? Mam vsetky suciastky ale tie stople co tu mas model sa uz nikde nedaju kupit a nemam nikoho co by mi to vytlacil na 3d tlaciarni. Dik za odpoved.
×
×
  • Vytvořit...