Přejít na obsah

Poruchy a problémy 1,8 TSI


Doporučené příspěvky

Tak auto se ráno převezlo do Mariánek a snad bude vše ok. S mechanikem jsem domluvený na pondělí s tím, že bude mít odpoledne připravenou cenovou nabídku a poví mi bližší informace. Jednání bylo opět na úrovni. Tak jsem zvědav.  

Mariánky jsem zkoušel na doporučení z jiného servisu, proto jsem v Chebu Schonera nezkoušel. 

Možná jsem to s těmi normami a repasem špatně pochopil... řeším jiny problém, tak se možná i méně soustředím... Je toho na mě nějak moc ?... Uvidíme v pondělí. Vypadá to, že se konečně něco dozvím...

Tady jsou výsledky naměřených tlaků co mi dali v Chebu.

IMG_20180406_090337.jpg

Odkaz ke komentáři

Opravdu řekli sací a výfukové ventily po tom, co sundali to plastový sání z hlavy? Zřejmě dobrý servis :cool:

U přímovstřiku můžeš lít do benzínu co chceš a bude to zajetelený stejně, jako bys tam nic nelil. On u MPI by to omyl benzín vstřikovaný do sání, ale to by byl jen uklízecí efekt. Jde o to, kde se tam ten bordel na ventilech vlastně bere. První zdroj je odvětrávání klikové skříně a přivedení "vyčištěných" par od oleje zpět do sání přes olejový odlučovač/PCV. Ale to není ten hlavní zdroj ... Je tam doslova "vyfikundace", která má ten samý sajrajt na svědomí i u dieslu, ale tady u TSI je to šikovně schovaný a nejde to tak jednoduše "odpárat" ...

Takže následný bordel čistit jedině mechanicky jak píše p2p. Ono tady bohužel nemůže standarně fungovat čištění ventilů za vyšších teplot při zatížení ...

Odkaz ke komentáři

Neřekli výfukové jen že ty ventily na které je vidět jsou hodně zakarbonovaný, ale že zkusí co půjde mechanicky očistit. Jinak servis snad dobrej, neboť ten minulej jen měnil lambda sondy a škrtící klapky aniž by šel dál o problému. Jinak PCV jsem vyměnil. A jaká "vyfikundace" tam je? A co se s ní dá dělat?

Odkaz ke komentáři

vnitřní EGR, neřeší se hardwarovým EGR ventilem, ale dřívějším otevřením sacích ventilů (ještě ve fázi výfuku), takže se část spalin nafouká zpět do sání, aby tam snížila množství kyslíku, tím teplotu spalování a tím i emise NOx. Vykuchání bys musel řešit odstraněním hydraulickýho přestavovače vačky a úpravou FW řídící jednotky, která ovládá jeho solenoid, a tím řídí do které půlky toho přestavovače půjde olej (= kterým směrem se změní časování). I když, jak nad tím tak přemýšlím, možná by stačila jen ta úprava FW.

EDIT: což je samozřejmě prasárna a auto by neprošlo emisema, takže to prostě nech očistit a máš dalších 100tkm pokoj. Zmírňuje to kvalitní palivo, častější výměny oleje, točení motoru namísto jízdy na spotřebu, a mohl by pomoct i VIF do paliva.

Hezky je to vysvětlený tady: https://www.youtube.com/watch?v=I5dy2Vnf95w

 

Odkaz ke komentáři

Ano, rozumíš tomu správně. Kdo chce zkoumat, ten si naloguje řízení sací vačky a posoudí, jak často a v jakých situacích a zatížení je sací vačka přesouvána do pozice, kdy otevírá sací ventily dříve (ano, dříve je taky zavře) a začne tedy pouštět do sání spaliny ...

Udělejte si představu sami, u Gen2 je výchozí pozice sací vačky vůči klice 38stupňů po HÚ, to je pro start a volnoběh, je to nejzpožděnejší pozice. No a díky rozsahu natáčení 60stupňů vůči klice se tedy může dostat až do -22stupňů před HÚ, což je nejurychlenější pozice s funkcí EGR. No a s ohledem na časování výfuku, který tady na Gen2 bez variátoru (který dostala až Gen3) nebude pravděpodobně zavírat později jak cca -15 až -10stupňů (ano, to je odhad), tak veškerý čas, kdy je sací vačka negativní v tom rozsahu cca -22 až -10stupňů nám vnitřní EGR pere srágory do sání ...

Kdo má šanci posoudit, jak jsou na tom s čistotou sacích ventilů třeba 1.2TSI, co nemají variabilní časování ani externí EGR s 1.4 a 1.8/2.0, tak si udělá obrázek sám :cool:

Tady máte princip VVT v SSP246 od VW (str. 4+5 se čtyřmi funkcemi, odmyslete si variaci výfuku), no a důležité poznámky k 1.8 Gen2 v SSP401 (str. 44+45).

Ani jedna z těch věcí co doporučuje výše kolega - lepší palivo, natož nějaký aditiv do něj, častější výměny oleje, a vytáčení motoru (ti s DSG by museli mít stále S a jen by se jim zvedla spotřeba ...) - nefunguje, spaliny v sání dělají své ... Znovu, udělejte si sami obrázek po tom, co si nalogujete za jízdy skupinu 91 s řízením vačky.

SSP401-114-Motor-1.8-TFSI-118-kW cz.pdf

!!! variátor SSP_246 EN.pdf

Odkaz ke komentáři

kejml: není to problém, je to feature :)

rayx: říkám zmírňuje, ne zastaví :) a z mojí hlavy to není, povidá to tady ten vousatý pán, který jich měl na dílně víc než my dva dohromady: https://www.youtube.com/watch?v=RnhUJsZXzmg

Někde na fóru oleje tuším se ještě řešilo, že to závisí na funkci odlučovače oleje (=kolik olejových par nalítá do sání z PCV, třeba ten HumbleMechanic v USA mění PCV preventivně, jako spotřebku, asi po 60tkm), na nezanešení pístních kroužků (proto ty častější výměny oleje, aby se ho míň spalovalo), na odparnosti oleje (0w-30 mají obecně větší odparnost než 5w-40), a množství čistících aditiv v oleji (horší jsou prej LL, co mají zároveň 504 00 a 507 00, tudíž ACEA C3 a míň aditiv/jsou low-saps; lepší ACEA A3 B3/B4).

Samozřejmě je možný, že to jsou všechno kraviny, nicméně Fido by nám mohl říct, kolika z těch 40 aut co generálkoval, měnil někdo kvalitní olej po 10tkm, a kolik z nich jelo aspoň část života na LL...

 

Odkaz ke komentáři

Hergot... To jsou informce...   Garny mi nalil do motoru nakej drahej LL min zari. Tak verim ze ten lepsi :)   Jaky tedy pouzivat olej aby se se nejvic zamezilo zasravani motoru?  Az budu na podzim menit abych vedel co tam teda nalejt...  Diky.  Jinak ohledne vyberu motorizace do O2  ci S2  kazdej ma svoje problemy koukam... Clovek si vybere jen tezko nakej drzak...

Odkaz ke komentáři

Hele, ono to VVT jde humpolácky vyřadit, a v podstatě to je popsaný v tom SSP401 :cool:. No ale protože jde o věc, která hlavně ovlivňuje emise, tak se samozřejmě rozsvítí MIL=kontrolka motoru ... Já se ale přiznám, že to testuju a po cca 5tis. km jsem zatím s chováním motoru spokojen. Vemte si, kolik kolem vás jezdí dieslů kde maj buď omezený nebo dokonce vyřazený EGR (jasně, s DPF je to problém) a jak tam ty EGR ventily obecně vypadaj. Tady to holt vyřešili překrýváním ventilů ve válcích se stejným dopadem na sací ventily i zatížení oleje ...

S tím olejem ACEA A3/B4 vs C3. Ano, ten první by měly mít lepší čistící účinky, snad menší odparnost, proto zastoupení v rusku doporučuje 0W30 A3/B4 olej do Gen2, sice se odvolávají že je to kvůli mrazu a tuhnutí oleje a nedostatečnýmu mazání po startu, ale faktory co maj vliv na znečištění oleje tam uvádí taky. Bohužel to stále řeší následek činosti EGR a ne EGR samotný ... Moje teorie je že díky takto zatíženému oleji se ty mizerný a podceněný stíráky ucpávaj a to i na modifikovanejch 2mm verzích který jsou ale opět jen vrtaný ...

No, PCV má na těhle potvorách udržovat podtlak v klikovce, v hlavě atd. cca 25 mbar, když začali řešit průser s kroužky, tak na 2.0 začali dávat PCV, co vytváří podtlak až 100mbar, krom toho tedy museli i vyměnit gufero na klice a upravit soft, protože motor tak dostával více neměřeného vzduchu a nešlapal by ... Stejně jim to nepomohlo a kroužky se ucpávaly a olej to baštilo dál. Takže ono vyndat PCV uplně, to bych tedy nedoporučoval, byla by navíc potřeba opět upravit soft a vyřešit, co s blow by plyny a tlakem v motoru ...

Odkaz ke komentáři

Pánové, moje auto jezdilo 140tkm, a i pak jsem ty ventily nechával čistit spíš preventivně (protože sem nechtěl čekat na problémy), než že by to něco skutečně dělalo. Opravdu má smysl vyřazovat řízení emisí, montovat drahej catch can a pak ho neustále vylívat, nebo dokonce vymontovávat PCV, který tam není jen tak ze srandy (a řešit úpravu SW kvůli tomu)?

Nechte si za pár tisíc sundat sání, vyčistit to/opískovat skořápkama, a máte zase X let pokoj, a pravděpodobně to bude ještě levnější než ten catch can :) nemá smysl kvůli tomu demontovat a flashovat půl auta.

Odkaz ke komentáři

Projevuje se to zvýšenou spotřebou (protože tam nemůže vzduch proudit jak to bylo navržený, ty ventily a sací kanály mají být hladký), a v poslední fázi (až je tam těch úsad fakt hodně) tak prej cold start misfires - dlouhý starty za studena. To druhý nevím, nikdy mi to nedělalo, nechal jsem to čistit jen proto, že mi tam náhodou při výměně sání objevili to co vidíte na fotce.

Čistí se to tak, že se sundají všechny hadice, škrtící klapka (ta se přitom dá vyčistit taky), modul sání (ten může být taky zasranej) i se vstřikama (těm je potřeba vyměnit těsnění) až vám z motoru zbyde jen obr2.  Pak se musí vždycky v jednom válci zavřít sací ventily protočením motoru, aby tam nic nenateklo a nespadlo, do toho kanálu se nalije rozpouštědlo (technickej benzín/petrolej), odrbe se to mechanicky a vysaje.

Druhá možnost je wallnut shell blasting, což je jenom opískování rozdrcenýma skořápkama ořechů, ale na to mají výbavu spíš servisy BMW a PSA.

Umí to třeba servis Jurečka v Brně, a cenově cojávím, 4k? Je to docela pracný, ale zas to uděláš za životnost auta jednou, dvakrát. Mně zároveň s tím měnili i PCV (2.5k), olej v převodovce (2k) a vstřiky (vlastní), a platil jsem asi 9. Nutný to není, jen ti to jednoho dne přestane startovat :biggrin:

 

P71218-102050_m.jpgP71218-101824_m.jpg

Odkaz ke komentáři

Si myslím taky, ale je právě otázka, jak se to chová ve chvíli, kdy jede motor s vyšší, anebo naopak nižší zátěží (neučili nás ve škole něco o tom, že EGR je tu právě pro stav nižšího zatížení?). Jde tahle "mapa" odněkud vyčíst? A nepovede to pak k otáčkám někde mimo ekonomickou jízdu?

Odkaz ke komentáři
před 19 hodinami, motoosman napsal:

Na hothatshop.cz mají oil catch tank, kterým se PCV nahradí. Tedy jestli jsem to dobře pochopil.

No, na Gen2 nemaj, šlo by ale jistě použít toto z Gen3, kde PCV nenahrazují ale doplňují. Ale ty prachy jsou nesmysl, řeší to jen jednu větev ale je třeba pořešit dvě, bez turba a s turbem ...

https://www.hothatchshop.cz/seat/leon-cupra-1f-14/motor/oil-catch-tank/apr-oil-catch-tank-1-8-2-0-tsi-mqb-5991.html

O tomhle ale pochybuju stejně jako od dalších EA888 PCV delete ...

https://www.hothatchshop.cz/seat/leon-1p-05/motor/oil-catch-tank/oil-catch-tank-2-0-tsi-cts-turbo-4557.html

 

Ať máte o čem přemýšlet, tady je jeden pokus log převedený do excelu, ať nemusíte shánět nějaký viewer. Na studeným motoru kratší projížďka do ohřátí, auto s DSG7, serie bez úprav. Sledujte červenou křivku s požadavkem natočení vačky, hodnoty levá osa, pro porovnání otáčky jsou žlutý, hodnoty pravá osa :cool:

octa.xlsx

Odkaz ke komentáři

No to je paráda :palec:

Jenom dotaz - ty si výše psal, že úhel vačky -22deg znamená EGR na 100%, úhel 38deg = EGR zavřeno.

U tebe vidím, že motor při volnoběhu EGR nepoužívá (přesněji nechce), zatímco při sešlápnutí plyn. pedálu dojde k jeho otevření. Já měl za to, že EGR bude v činnosti právě pokud motor nemá zátěž / točí pomalu a při vyšších otáčkách je mimo.

Jak to teda je?

Odkaz ke komentáři

Tome,

mrkni na to co jsem psal výše ještě jednou. EGR tady znamená překrývání otevírání ventilů, tedy ne celý rozsah 60 stupňů natočení vačky, ale jen cca rozsah -22 až asi -10 (kdy se zavřou výfuky, což odhaduji, na diagu nezjistím, je jen uloženo v mapách).

Ostatní rozsah je pak pro zlepšení plnění a vyšší krouťák (opravdu hezky i s úhly popsáno v tom SSP246), ale jak říkám, to by muselo na brzdu, já s vyřazeným VVT nepoznám naprosto žádný snížení/zhoršení výkonu/krouťáku motoru a pozoruji jen zlepšení, kvůli kterým s tím laboruju :cool:

Odkaz ke komentáři
před 11 minutami, rayx napsal:

 

...cca rozsah -22 až asi -10 (kdy se zavřou výfuky...

 

Četl ještě jednou, ale asi stále nechápe. Teoreticky by měl teda EGR fungovat řekněme ve spodních 10deg rozsahu (-20 až -10 na tvém grafu). Při pohledu na graf - červená křivka - mi ale přijde, že EGR je otevřen téměř vždy, s vyjímkou volnoběhu.. to je ok?

Odkaz ke komentáři

Ano, tak to si rozumíme, EGR je nasazeno agresivně i tam, kde by podle mého laického neměl být, vem si, že ten dlouhý zátah hned na začátku logu, kdy je motor studený a jelo se do kopce, tak ty umělci nasadili plný EGR co šlo ... Jestli proto aby se motor rychlejc ohřál, tak to rád obětuju, v těch teplotách kolem 0 a lehce pod se to ohřálo naprosto stejně, holt benzín a ne nafta :cool:

Odkaz ke komentáři

Dobře, takže by to spíš mohla být otázka ohřátí motoru? Přec jen druhá polovina už je na EGR poměrně skoupá (trochu).

Nicméně pohledem mi teda přijde, že spíš než otáčky do toho promlouvá poloha plyn. pedálu - čim víc sešlápneš, tím hůř. Kdežto otáčky do toho promlouvají spíš okrajově.

Odkaz ke komentáři

Ano, taky mi to přijde, že ten ten plyn to ovlivňuje více než otáčky samotné, při vytáčení motoru u stojícího aut je to znát. Ale při brždění motorem se sundaným plynem a podřazení je vidět, že natočení vačky se snižuje a tím paradoxně klesá brzdný účinek. No, je to celek, vidíme jen část toho všeho ...

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...