Přejít na obsah

Vložka zámku


Vojta

Doporučené příspěvky

Perfektní návod.Protočil se mi zámek a opraveno během hodinky.Opravná sada 38kč.

Jen bych se chtěl zeptat,V opravné sadě je ten kroužek a ta pulkulata pojistka.Potřeboval bych i ten mezikroužek co se dává na pružinku a pod půlkulatou pojistku.

Poradíte jestli se dá koupit?

Díky

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

Vzhledem k přibývajícímu věku (a tedy i poruchovosti) našich aut a vzhledem k tomu, jak dlouho jsem se trápil se sestavením zámku, bych rád přispěl s variantou výše uvedeného návodu.

 

Pro auta vyrobená do cca 10/2004!!!

 

Podle toho, co se vám na zámku pokazilo, budete potřebovat opravárenskou sadu:

- 1U0898001 – spodní kroužek, pružina, čep (v katalogu č. 36)

- 1U0898002 – spodní kroužek, třmen/pojistka (v katalogu č. 36A)

- 1U0898006 – horní kroužek (22x16x7) (v katalogu č. 36E). Pozor, tento kroužek lze získat v balení 10ks, což je asi moc kusů; nebo za cca stejnou cenu v balení s jedním kusem, což je asi moc drahé; ale také jako jeden kus za cenu cca 1/10 desetikusového balení.

Vlastní pouzdro zámku s vložkou předpokládám sestavené a OK. Zámek doporučuji nejdříve složit podle návodu nanečisto, bez pružiny a označit orientaci všech dílů lihovým fixem. Při sestavování s pružinou se to docela hodí…

 

Zámek v „nulové“ poloze a bez klíče je vhodné upnout vertikálně do svěráku a podložit zespodu (kusem dřeva) tak, aby se vložka z těla zámku nevysunovala. Spodní kroužek vložíme do těla zámku tak, aby zapadl na tvarovanou část trnu vložky, který na něj přenáší otáčivý pohyb klíče. Správná orientace spodního kroužku je taková, že snížená boční část (se zobáčky na stranách a směrem nahoru) je na opačné straně, než zářez na horní hraně těla zámku a malý výstupek na spodním obvodu kroužku je pod tímto zářezem. Pružinu nyní vložíme spodním zahnutím do nejnižšího místa spodního kroužku a otočíme po směru hodinových ručiček tak, aby se zahnutí zachytilo na dně spodního kroužku za hranu snížení boční části.

 

Pružinu je třeba nyní napnout, opět po směru hodinových ručiček tak, aby se její horní zahnutí zachytilo až za zobáček nad opačnou hranou snížení boční části spodního kroužku.

 

(Tato zdánlivě nesmyslná „stabilní“ poloha je posléze kompenzována horním kroužkem, který je vůči tělu zámku pevný a dělá svými zobáčky směřujícími dolů „pevný bod“ při otáčení vložkou vždy pro to druhé zahnutí pružiny, než to, kterým zrovna hýbe spodní kroužek. Tímto způsobem se vrací klíč při odemykání i zamykání a pochopení tohoto principu je pro správné sestavení a fungování vložky opravdu „klíčové“.)

 

Napnutí a zachycení pružiny je poměrně obtížné; horní zahnutí pružiny nyní směřuje cca k zářezu na horní hraně těla zámku. Nyní nasadíme na zámek čep ve správné poloze, kdy se zapadne za zobáčky spodního kroužku vystředěný, a stlačíme jím maximálně pružinu. Její vyčuhující horní zahnutí, které se opírá o horní hranu těla zámku, uchopíme silnější pinzetou nebo tenkými kleštěmi a napínáme dále ve směru hodinových ručiček. V místě zobáčku spodního kroužku čep vykloníme tak, abychom pod ním zahnutí pružiny protáhli až za tento zobáček. Pak čep vrátíme do svislé polohy a pevně držíme ve spodní části.

 

Přes čep převlékneme (správně orientovaný) horní kroužek, přehmátneme přes něj druhou rukou na čepu nahoru a zasadíme horní kroužek do těla zámku tak, že zapadne zářezem do výřezu v horní hraně těla zámku. Při stálém tlačení čepu proti pružině/zámku zasadíme třmen/pojistku plochou stranou směrem k zámku; stranově nasunujeme směrem od zobáčků obou kroužků k zářezu na horní hraně těla zámku. Třmen musí zachytit válcovou část trnu vložky v místě její drážky a do jeho dvou otvorů musí zespodu zapadnout dva horní výstupky čepu.

 

Hotovo!

 

Níže schématický nákres skladby zámku...

post-53362-0-92762300-1473337389_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Zdravim, dnes sa mi stal problem s mojou octaviou..

 

Mam na nej 3 zamky, vodic +spolujazdec+kufor... na kufri ide bez problemov od cias kupi auta, na strane spolujazdca ide len otvorit ,zatvorit vozidlo nie, a co sa tyka vodicovej strany, tam to islo raz lahucko a raz velmi tazko ale dalo sa to rozchodit.. no dnes sa to uz pokaslalo uplne, vodicov zamok ide naprazdno, toci sa vlozka ale nereaguje.. zamok ako taky reaguje ked auto otvorim z kufra cize toto je ok.. proste dokazem otacat vlozkou o 360 stupnov..

 

otazka znie - dokaze to opravit ta "opravna sada" ? nerad by som totiz menil celu vlozku aj s novym klucom :( dakujem pekne.

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Zdravim, dnes sa mi stal problem s mojou octaviou..

 

Mam na nej 3 zamky, vodic +spolujazdec+kufor... na kufri ide bez problemov od cias kupi auta, na strane spolujazdca ide len otvorit ,zatvorit vozidlo nie, a co sa tyka vodicovej strany, tam to islo raz lahucko a raz velmi tazko ale dalo sa to rozchodit.. no dnes sa to uz pokaslalo uplne, vodicov zamok ide naprazdno, toci sa vlozka ale nereaguje.. zamok ako taky reaguje ked auto otvorim z kufra cize toto je ok.. proste dokazem otacat vlozkou o 360 stupnov..

 

otazka znie - dokaze to opravit ta "opravna sada" ? nerad by som totiz menil celu vlozku aj s novym klucom :( dakujem pekne.

 

Ta vlozka zamku sa da opravit!!! Viem ti preskladat aj druhu vlozku zamku na tvoj povodny kluc.

 

Ak mas zaujem pis SS. :palec: :palec:

Odkaz ke komentáři
  • o 8 měsíců později...

Dobry den.Tak sem si koupil opravnou sadu jenze sem zjistil ze ve dverich u ridice se uz nekdo pokousel vlozku vyndat a a dira na torx je znicena takze nevim jak to povolit proto se chci zeptat ... odvrtat ? Dale ... funguje mi zamek uz jen u spolujezdce vcera mi stejnym zpusobem jak na vlozce u ridice odesla i vlozka na 5 dverich.Tak uz sem nervozni kdyz odejde i vlozka u spolujezdce tak se nedostanu do auta.Chci tedy jeste alespon jeden zamek zprovoznit.Proto se prosim ptam funguje ta opravna sada i na vlozku 5 dveri ? A nebo muzete nekdo sem hodit odkaz kde se treba jen ta zadni vlozka da koupit s klicem nova.Moc dekuji za kazdou radu

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

Fext: Díky moc za radu, měl jsem též problém s rozlámanou vložkou u spolujezdce (resp. zlomený kroužek s pacičkama), směr zamknout nešel kliček točit vůbec a směr odemknout to točilo volně dokola tak jsem jí vytáhl, rozebral, použil jsem opravnou sadu, složil jsem to podle tvého postupu (i když ta pružinka mi dala taky docela zabrat) vrátil zpět a šlape to jak má :) myslím si, že opravná sada za 39,- je skvělá varianta než to dávat do servisu, kde to bylo za mnohem větší peníz!!! To hledání a mordování se s tím, stálo za to :) Skvělé fórum od lidí lidem udělej si sám :)) 

Ještě jednou vřelé díky :)

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...
  • o rok později...

Ahoj, 

Hapruje mi vložka zámku u řidiče (Octavia 1). Zamknout jde v pohodě, ale odemknout jde fest ztuha.

Občas pomohlo prostriknout třeba VDckem, ale teď už musím vynaložit docela silu, abych otočil klíčkem do polohy odemknout. Předpokládám že se mi neco posralo v vložce?

Diky Radim

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • sice jsi v sekci OIII,ale pokud jsi na FB-spoj se s Daniel Haborák,ten 100% poradí co a jak  
    • Zdravím pánové prosím o radu s pomoc  Sehnal jsem si zrcátka z O2 face na pred face mám zrcátka el.instslaci motorek  Vyměnil jsem instalaci a motorek nějak to nechce fungovat třeba okna nereagují na vnitřní ovladač  Když na klíčku podrzim odemknout tak okna dolů jdou všechna ale když podrzim zamknout tak okno řidiče nereaguje a sklopí se zrcátko jak to prosím mám rozchodit 
    • Zdravím, podařilo se vám vyřešit tenhle problém? Mám totiž na svém autě úplně ten samý. Rezonanční zvuk od motoru při 1100 ot a netuším co by to mohlo být. Jediné co mě napadá je spojka. 
×
×
  • Vytvořit...