Přejít na obsah

Jaký olej?


Doporučené příspěvky

  • o 2 měsíce později...

Teraz som kúpil Octaviu Tour II 1.6MPI a zvažujem výmenu oleja po 5000km nakoľko je ten motor ešte surový tak tam môžu by nejaké piliny kým sa motor ako tak zabehol. Tých 60€ oželiem a nakoľko mám doma montážnu jamu a náradie tak si to vymením doma sám.

 

Ďalšiu by som spravil potom ale v 18000km a nasledujúcu pri 30000 už v servise aby nepadla záruka.

 

No ale chcem sa spýtať či má zmysel dávať do tohoto motora 0W-40 alebo mám nechať 5W-40

 

S autom sa nebude moc jazdiť takže väčšinu bude stáť vonku leto/zima.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...

pokud svítí kontrolka pak jedině diagnostika ukáže co mu chybí.

jinak hustotu oleje označuje to první číslo, čím menší, tím řídčí olej == vhodný do nízkých teplot.

na náš mírný pás co se týče hustoty olejů se používá 10W nebo 5W (menší číslo motoru prospěje, ale vysoká spotřeba, vyšší číslo v zimě déle trvá než začne mazat).

 

jinak oleje, každý řeší jaký olej jestli 5W-30 nebo 5w-40 apod.

v manuálu od auta je jasně napsána specifikace VW. Výrobci olejů ji mají napsánu na flašce.

tady není co řešit a vymýšlet. vezmu specifikaci z manuálu a hledám oleje a pak si teprve vyberu "značku".

v autě mám od novoty longlife, pokračuji v longlife konkrétně CASTROL 5W-30, interval 30k km nebo 2 roky.

dál není co řešit. zajisté pokud vyměním dříve (můj případ, udělám za 2 roky cca 22k km) motoru to jen prospěje, peněžence méně.

a spekulace, že 30k km je moc ? výrobce jak motoru tak oleje není padlý na hlavu, a pokud by v tom byl problém pak by výrobce sral do hnízda sám sobě, kdyby si nechal do svých motrů lít neěco co jej odrovná.

 

PRVNÍ člověk,který tomu rozumí!!!! Přesně tak to je. Mimochodem,člověk co tu přelije olej o víc jak 1 cm a ptá se jestli to vadí,mi nepřijde tak úplně v pořádku.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 měsíce později...

Abych nemusel začínat nové téma, zeptám se tady. Na podzim mi machanik měnil olej a filtr..a jaksi mi nenapsal cedulku ani nedal papír jakej to byl olej (možná že mi to říkal, ale to si jaksi už nepamatuju). Minulý víkend se rozsvítila oranžová kontrolka oleje. Tak sem na první pumpě zastavil, a koukám že hladina oleje je na minimu. Koupil msem polosyntetiku 10W-40 a litr dolil. Cestou dál ale začalo auto dost žrát...normál spotřeba kolem 7,5l/100km...teď se nemůžu dostat pod 10l/100km...někdy i víc..až 12l.. Může toto způsobit ten olej, nebo bude závada ještě někde jinde? Moc tomu nerozumím, tak se rád nechám poučit..

Předem díky..

Jinak auto má najeto cca 190 000km...od výměny sem ujel tak 5000-6000km

Odkaz ke komentáři

Olej se spotřebou benzínu nemá nic společnýho, takže závada bude někde jinde. Jako první si nech auto napíchnout na diagnostiku a pak můžeme řešit co dál... Jinak tou polosyntetikou nic pokazit nemůžeš, když nevíš co tam je za olej, tak toto je zlatá střední cesta ;)

Odkaz ke komentáři
  • o 2 měsíce později...

Taky mi to dělá, kontrolka chladící kapaliny v zimě i ten bílý sajrajt na víčku. Mechanik mi řekl, že je to normální kondenzace vlhka a známý zase praslý pístní kroužek. Těžko říct, momentálně mi to žere olej, tak asi ty PK nechám vyměnit :wallbash:

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 3 roky později...

Pokial je určený ten olej pre ten konkrétny motor

 

Myslel jsem že víš jestli je ten olej určený pro tento motor!! Opakuji vyjadřuješ jen k základní řadě ne ke konkrétnímu typu. Chápeš? Já si myslím (a hranič to téměř s jistotou) že ten olej je ok a starý dvouventil toho potřebovat moc nebude. Nicméně než si ho objednám a naliju do motoru chtěl jsem mít jistotu. Takže já bych to ještě řešil jestli se najde někdo kdo olejům rozumí, protože zatím jsem se dozvěděl že s nějakým Helixem 5w40 jsi byl spokojený a že je to dobrý poměr cena výkon. Tak bych to viděl Optimusi. ;)

Odkaz ke komentáři
Chci měnit olej a předpokládám že Shell helix utra 5w40 API SN 502.00/505.00 je pro OI 1.6 75kw dostatečně kvalitní olej. Díky za názory. případně nahoďte co dáváte vy.

Uz pri tom najhoršom scenári vzájomneho nepochopenia sa to možme zobrať tak, že som sa vyjadril k poslednej vete tvojho príspevku... Nahodil som teda čo dávam ja a ako bonus som pridal aj do akej miery som s tým spokojny ;)

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...
  • o rok později...
  • o 2 roky později...

Lepší nějakej olej, než žádnej. Někde jsem četl, že by se, ale měla používat, stejná specifikace i na dolití. Jako autu je to asi jedno, ale nemůže olej chemickou reakcí teoreticky degradovat? Nebavím se teď kvůli jiné specifikaci, ale každý výrobce, tam má nějaké svoje složení, aditiva atd. (nechci strašit) 😄 jen mě to napadlo. Klidně i kdybychom se bavili o mixování extrémů syntetiky a nějakých minerálních...

Odkaz ke komentáři

Vzájemná náhrada, mísitelnost a zaměnitelnost motorových olejů je velmi často diskutované téma. V obecném povědomí jsou však, bohužel, některé přežitky, které jsou již dávno překonané.
Všechny motorové oleje jsou navzájem mísitelné. Pokud smísíte jakékoliv dva nebo více motorových olejů, nikdy se nic nesrazí, nescukne apod. Problémy byly někdy v druhé polovině 70. let minulého století, v době, kdy se začínalo se syntetickými oleji. Tehdy ne každý syntetický olej byl mísitelný s klasickým minerálním olejem. Dnes již tento problém v žádném případě nehrozí, nikdo si dnes nedovolí vyrobit motorový olej, který by s ostatními nebyl mísitelný.
Problém pří mísení různých olejů může být ale jiný. Může se změnit viskozitní charakteristika oleje. Smísení dvou různých motorových olejů např. SAE 5W-40 může za určitých okolností vést i k vytvoření oleje např. SAE 10W-40. Obdobně, smísením olejů SAE 5W-40 a SAE 15W-40 nemusí vzniknout "polosyntetika" SAE 10W-40, ale něco úplně jiného. Příčinou je interakce různých modifikátorů viskozity se základovými oleji. Samozřejmě, nouzově je možné všechno a motoru to příliš neuškodí. Pokud ale je možnost výběru, vždy je lepší doplňovat stejný olej který je v motoru, příp. olej stejné viskozitní charakteristiky. Mísit dva oleje již při výměně motorového oleje určitě není častý případ a nelze tento způsob výměny oleje ani doporučit, ale principiálně to možné je.

Takže tak...

Odkaz ke komentáři

Mezi min. a max. je rozdíl cca 500ml!! Ne 1 litr. 

 

Ještě pro zajímavost přidám popis oleje, který s tématem souvisí. 

 

"Olej Total Quartz 9000 5W-40 má vynikající oxidační stabilitu. Zaručuje nejrychlejší promazání při studeném startu, což jistě oceníte zejména v zimě. Tento olej vám dále zaručí ekonomickou spotřebu paliva díky extrémní tekutosti oleje při nízkých teplotách a naopak vysoké odolnosti olejového filmu při vysokých teplotách.

Velmi dobře chrání mechanické součásti motoru, zachovává jejich plný výkon a zpomaluje opotřebení motoru. Udržuje totiž v čistotě nejcitlivější části motoru.

Olej je vhodný pro benzínové i naftové motory. Lze ho použít i v nejnáročnějších podmínkách v každém ročním období. Olej Total Quartz 9000 5W-40 je mísitelný se všemi motorovými oleji, které odpovídají specifikacím vydávanými výrobci automobilů. "

 

 
Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...