Přejít na obsah

na volnoběh stoupají a klesají otáčky


Doporučené příspěvky

  • o 3 roky později...
  • o 7 měsíců později...

Ahojte, skúsim tu napísať svoj problém s O2, hádam mi budete vedieť pomôcť, lebo už začínam byť zúfalý. Jedná sa o motor BGU, 1.6 75kW. Auto má najazdených 91 000 km. kupoval som ju pred rokom, keď mala najazdených 84 000 km. Kupoval som ju s tým, že diagnostika vyhodila chybu egr ventilu a na aute pri voľnobehu kolísali občasne otáčky. Následne som však začal riesit iné problémy. Po výmene EGR ventilu, diagnostika začala hlásiť chybu skrtiacej klapky a lambda sondy. Teda premeraním prvej lambdy som zistil, že bola naozaj chybná, teda som vymenil aj prvú lambdu aj škrtiacu klapku. Problém s otáčkami pretrvával a pretrváva doteraz. Prejavuje sa to tak, že auto štartuje bez problémov, či už za tepla alebo v zime. Po naštartovaní, keď preraďujem z 1. stupňa na 2. stupeň otáčky na voľnobehu neklesnú, ale držia sa vo vysokých otáčkach cca 2000 - 2200. Pri následnom preraďovaní už otáčky klesajú normálne, no klesnú na 1400, nižšie nie, aj keď podržím voľnobeh dlhšie. Tiež keď je auto v pohybe a vyradím rýchlosť, na voľnobehu mi začnú kolísať otáčky a to v rozmedzí od 800-1500 RPM. V momente ako auto zataví, aj samovoľne, otáčky klesnú na normálnu hodnotu a pekne držia. Keď sa náhodou auto rozbehne bez zaradenej rýchlosti dole kopcom, otáčky na voľnobehu samé začnú stúpať až na nejakých 1500 RPM. Avšak keď zapnem ventilátor kúrenia na najvyššiu hodnotu 4ku, otáčky prestanú kolísať a ustália sa na normálnej hodnote. Taktiež keď na voľnobehu dva alebo trikrát stlačím spojku naprázdno otáčky sa ustália. Inak motor pekne ťahá, netrhá, neskáče. Akurát ma zlostí ten voľnobeh. Škrtiaca klapka bola vymenená a nastavená, skontrolované hadice - žiadna netesnosť, nový vzduchový aj palivový filter, nový snímač tlaku vzduchu, nový ventil odvetrania nádrže. Auto nehlási žiadnu chybu, ani diagnostika neukázala žiadnu chybu a všetky merané hodnoty boli v norme, spojkový snímač sníma ako má. Tiež aj plynový pedál sa javí bez chyby. Voda ani olej sa netratia. Akurát pri diagnostike počas jazdy, pri vyhodení rýchlosti na voľnobehu diagnostika hlásila brzdenie motorom, neviem či to je normálne.Inak je nový snímač teploty chladiacej kvapaliny, nový termostat. Nové sviečky, aj zapaľovacie káble, pretesnené trysky. Nové tesnenia k saniu aj k zvodom od výfuku. Bola zlá kompresia na prvom valci, auto začalo žrať olej, takže nové tesnenie pod hlavou, nové guferá ventilov, nové ventily, prekrúžkované piesty, nové tesnenie pod vekom vačky. Nové rozvody. Ak by náhodou niekto vedel, čo by mohol spôsobovať problém s otáčkami, dajte prosím vedieť. Už sa zamýšľam, či by to nemohol byť snímač vačkového hriadeľa, alebo snímač kľuky, ale auto štartuje bez problémov. Za Vaše rady už vopred ďakujem. 

Odkaz ke komentáři

Tak som tu zasa, klapka skontrolovana, vycistena, nastavena. Hadice aj vyfuk skontrolovane, nevyzera to, zeby to niekde prisavalo. Zrejme skúsim pozornost zamerat na odber napatia v aute, ako som pisal uz skor, ked je v aute zapnuty nejaky spotrebic pocas jazdy, napr. vyhrev zadneho okna a ventilator kurenia, problem sa neprejaví. akonáhle sa výhrev okna počas jazdy vypne, otáčky na volnobehu začnú kolísať. Skušali sme merať alternator, teda prúd, ten sa javí v poriadku, skúsil som aj vymenit akumulator, tiez bez zmeny. Nestretol sa niekto s niečim takým ?

Odkaz ke komentáři

Muze byt spatna vaha vzduchu. Me na diagnostice zadnou chybu neukazovala, ale porad mi kolisaly otacky na volnobeh. Pokud jsem zapnul klimu nebo spotrebic co ma vetsi odber poudu, tak se otacky ustalily. Po vymene vahy za novou (original) je po problemu a auto i lip jede ??

Odkaz ke komentáři

je to tak ako napisal Romix95, sekciu som trochu netrafil, pardon :) . Vahu vzduchu motor BGU nema, je tam snimac tlaku ktorý obsahuje aj snímac teploty nasávaného vzduchu, ten je vymenený, má asi tak pol roka, aj EGR ventil je nový, skúsim precistit a skontrolovat aj konektory, no uvidime

Odkaz ke komentáři

Tak to nakoniec predsa vyzerá na ten MAP snímač, po jeho odpojení otáčky nekolíšu. Síce bol ten snímač prednedávnom menený, ale nie je to originál škoda, ale kúpil som tam značku DELPHI. Tak ešte skúsim prehodiť ten snímač od známeho, ktorý ma rovnaký motor a hádam sa to už vyrieši.

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

bádanie pokračuje, MAP to nakoniec nebol, ale znateľne mi pomohlo resetovanie RJ. Po vymazaní adaptacnych hodnot sa auto správa inak. Otáčky padajú pekne dole na voľnobežnú hodnotu. Po zahriatí na 90C po vyradení rýchlosti tiež spadnú a kým mám zošliapnutú spojku, je všetko OK. Keď však pustím spojku, po chvíli, asi tak 5 sekúnd pomaly vybehnú na cca 1400. Potom po zošliapnutí spojky zasa spadnú na voľnobeh. 

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...

Mne nakoniec pomohol ten reset RJ a potom este precistenie EGR ventilu, aj ked som ho menil pred nedávnom. Potom uz otácky neskácu. Podla vsetkého EGR pracuje len po zahriati motora a teda ked sa mi zasekaval tak dával blbé hodnoty do RJ. Samozrejme by som skontroloval aj vsetky hadice okolo EGR, nakoľko u mna sa riadi aj podtlakom zo sania. 

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...
V 7. 10. 2014 at 11:28, stevo292 napsal:

Zdravim mam octaviu 1.6 75kw, 2003, bfq. Najazdene ma tacho 145000 a real 300000+. kolisanie otacok trapi aj mna ale prejavuje sa to len na zahriatom motore a otacky nespadnu na volnobeh ale cykluju od 1000 do1500. cistenie klabky a nastavenie vagom nema vpliv, ale robi to viac pri vysej okolitej teplote. Cidlo teploty menene 2krat. Vag hlasi chybu 16514 rada valcov 1, sonda 1 el. zavada obvodu a snimac tlaku serva. niekto nejaky napad?

Dobrý den,

mám asi stejný problém. Při plně zahřátém motoru když mám zařazen neutrál, otáčky často vyběhnou vysoko a cyklicky kolísají mezi 1200 až 1500 rpm. Navíc  má souvislost s LPG. Když přepnu na benzín a znovu nastartuju motor, otáčky se začnou držet stabilne kolem 800 rpm. Po opětovném přepnutí na LPG se problém opakuje.

Mohu se zeptat, zda se Vám problém nějak podařilo vyřešit a kde byl zakopán pes? Děkuju předem.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...
  • o 3 týdny později...

Zdravím, nevím si už vůbec rady, tak zkusím napsat tady. Mám Octavii 1.6 74 Kw motor AKL rok 1999 s LPG a má už něco naježděné. Pravidelné výměny, prostě vše. V zimě jsem zapozoroval, že motor nedrží své otáčky kolem 700-1000 a pak jede jak traktor na tři válce. (Na volnoběh) Toto se děje při plynu a na benzín jeden prvně pěkně a potom tak jednou za čas škytne, občas to je častější, ale někdy vůbec. Mám problém s LPG, motor musím vytáčet více, aby mi auto jelo a nechcípalo. Když přeřadím třeba z dvojky na trojku a mám otáčky kolem 3800, tak začne motor cukat a když přidám plyn, tak chvilku nejede a pak vystřelí. Ale když jedu na ty vyšší otáčky, tak to jede nádherně. Problém je ten, že když jsem někde v zácpě, tak nemůžu jezdit na plyn, protože to je něco nehorázného... Diagnostika mi v autě nic nehlásí, na palubovce nic nesvítí. Někde jsem se dočetl, že se LPG zapaluje hůř, tak mě napadla zapalovací cívka ? Víc budete asi vědět Vy... Měněna lambda, svíčky, zapalovací kabely, čištěná klapka,..., už moc nevím, myslím si, že za chvíli vyměním celý motor 😂 Nemá s tímhle někdo zkušenosti ?

Odkaz ke komentáři
2 hours ago, Konny said:

Co cidlo teploty vody? To casto dela problemy s chodem motoru. 

Nejsem v autech žádný expert, takže možná budu mít blbou otázku a odpověď. Když mi teplota ukazuje na palubovce teplotu uprostřed a drží se tam ( Při zahřátém motoru), tak bude špatné ? Nebo jak bych to poznal ? 

A děkuji za rychlou odpověď

Odkaz ke komentáři
3 hours ago, Konny said:

To cidlo totiz posila 2 signaly. Jeden do budiku a druhy do RJ motoru. Casto se stava, ze budiky ukazuji dobre, ale do motoru jde spatny signal a podle toho se taky spatne nastavi smes. 

Jo takhle, děkuji za vysvětlení. Dočetl jsem se, že není jedno jaké tam dám. V příručce, kterou jsem si kdysi stáhl je napsané, že se termostat úplně roztáhne při 98 stupních. Mám na to brát ohled nebo se bere ohled na jinou teplotu ? Někde jsem totiž četl, že se na 1.6 74 kw dává čidlo, které má maximum 105 stupňů, tak proto teď nevím... 

Odkaz ke komentáři

Nevim o tom, ze by se ty cidla delily podle teploty. Patri tam toto cidlo, jen si musis zvolit znacku a podle toho cenu cidla

https://www.skoda-dily.cz/nahradni-dil/078919501b-cidlo-teploty-chladici-kapaliny-de-11613.html

Jinak pres diagnostiku se da funkce cidla zjistit. RJ motoru a budiky musi ukazovat +- stejnou teplotu. Pokud se hodnoty lisi, tak je cidlo KO

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...