Přejít na obsah

Aditiva do nafty


Doporučené příspěvky

Popravdě hranici,kdy už není vhodné zvyšovat cetanové číslo nevím.Vím ale,že pokud je této meze dosaženo,projeví se tvorbou karbonu na špičkách trysek,protože k vznícení dojde příliš brzo.

Jistotu beru z principu zvyšování cetanového čísla,čím více látek zvyšujících CČ ,tím vyšší výsledné cetanové číslo,fakt netuším,jestli je zvýšení lineární nebo progresivní.Určitě ale nedochází ke stagnaci,či ke snížení CČ.

Když vezmu do úvahy fakt,že Verva deklaruje CČ 60 a VIF +4-5,za ideálních podmínek je výsledné číslo CČ65.Protože v Evropě dosahují prémiová paliva CČ 65 a vzhledem k tomu,jak už jsem psal výše,trysky jsem kontroloval již dvakrát a za období někdy od 2008 žádné poškození špiček,usuzuji,že limitního CČ,kdy už nebude vhodné zvyšovat jsem nedosáhl.

No a protože jsme žumpa Evropy,a všichni víme,jaké zboží,stejné značky se prodává venku a u nás,nevidím důvod,proč by palivo muselo být vždy takové,jaké výrobce deklaruje,byť by to byla Benzina.

Norma stanoví CČ tak aby to vůbec bylo palivo 51 a při kontrolách je spíš nižší než vyšší,prémiová Verva deklaruje 60,ale tam už ji žádná legislativa nic nepředepisuje,to platí u všech prémiových paliv obecně.

Tohle všechno píšu proto,budeš se asi divit,že nejeden člověk si myslí,že se prodává standardní nafta a aditivovaná nafta,což je úplná zhovadilost.

I standardní nafta musí být aditivována(obohacena příměsemi),aby to vůbec byla nafta.Poměr příměsí (aditiv) stanoví norma pro každý kontrolovaný aspekt paliva.Od standardně aditivovaného paliva na mez vyžadující zákon se prémiová paliva liší tím,že více převyšují kritéria pro standardní palivo díky většímu obsahu příměsí(aditiv),VIFem obohacené palivo zvyšuje deklarované parametry ještě více.

Mně to přijde logický.

Souhlasím s Tebou je to o názoru :-)

Upraveno uživatelem mikl
Odkaz ke komentáři

O naftě sem dost přečetl a ta zmiňovaná aditivace (nejen ta) "standardní" nafty tam taky byla. U těch značek s pečetí když natankuješ šmejd tak bych to osobně přisuzoval jednotlivcům než celý značce, ať už odfláknuto při převozu nebo úmyslu namastit si kapsu. Kontroly z ČOI mají taky vypovídací cenu ale ani tam nemusíme mít jistotu atd. Jenže nevěřit ničemu bude nekonečnej závod. K tý žumpě, neviděl bych to všechno zas až tak černě, a hlavně je to všechno o lidech, tedy i o nás jestli si jen budeme aditivovat sami nebo s tím uděláme něco víc. Osobně mi přijde že řidiči jsou dohromady jedna megaveliká dojná kráva co se zatím nechá v poklidu dojit. Ale to už je mimo tak toho nechám ;) btw kdysi sem slyšel od odborníka že si má každý najít svou čerpačku aby měl jistotu :)

Jo a ještě k tomu tankování v A, přímo na hranicích sem bydlel 37let, teď 10. rok jen o kousíček dál a tankuju tam teprve 3roky a to jen z toho důvodu že mám vydělané € přímo v A a je tam zřejmě menší možnost narazit na panč ale ruku na srdce, náš trh např. po pančích, stočenejch tachometrech atd. hlasitě volá. Málokdo je ochoten zaplatit vyšší částku za kvalitu, z druhý strany je zase leckdy kvalita zhovadile nadsazena na ceně, brr. Ale už opravdu jen o aditivech :)

Odkaz ke komentáři

O jednotlivcích to bude především a spíš bych se přikláněl k namastění kapsy než k pochybení.

Ale věřit se nedá ani renomovaným značkám obecně.Ty nepamatuješ tu aféru V-pover diesel,cca 10 let zpět?S velikou slávou ho uvedly na trh i v ČR rozdávali s tankováním modely Ferrari a potom se najednou profláklo,že je sice "lepší" než standardní nafta s 51 C číslem,ale o několik stupňů nižší než ta samá nafta v D.Shell se vymlouval a finální tisková zpráva byla,že vlastně méně kvalitní naftu prodávali v ČR proto,že vozový park máme také méně kvalitní.Jako kdyby starším motorům dobrá nafta nevyhovovala :-)

A jenom krátce mimo aditiva,známý má obchod na maloměstečku,většinu sortimentu jezdí nakupovat po akcích v D.Vzhledem k tomu,že je to často stejné zboží,jako prodávají řetězce u nás,můžeš porovnat na etiketě, jak nám sem lifrujou buď méně kvalitní,složením odlišné,nebo obsahově menší balení.Přesto v D nakupuje levněji,než doma. :-(

Odkaz ke komentáři

Ja jeste k te nafte, Jak uz jsem tu x krat psal tankoval jsem jen v Nemecku,ale taky musim napsat,ze pred par lety,kdyz byla i nafta o neco levnejsi u nas nez tam a Nemci jezdili tankovat k pumpam na Zeleznou Rudu s nejmodernejsima motorama,tak tam tvrdili,ze nase nafta je levnejsi a kvalitnejsi. Me se i kolegove v praci divili,ze tankuju u nich a ne v cechach.

Odkaz ke komentáři

mikl>> Ten Shell si pamatuju, tenkrát sem to viděl na pěst ale jednodušší bylo u nich netankovat a to sem taky celou dobu dělal a abych pravdu řekl tak u nich téměř vůbec netankuju ani v cizině, jen pokud je to nutný.

italik>> Docela zajímavé sdělení :) Já bych v tom viděl hlavně ty peníze, z Rakouska k nám taky jezdili a ještě v době desetníků si nechali do desetníku vrátit.

Odkaz ke komentáři

Nechápu, že si s těmi aditivy nedáte pokoj - u spousty věcí se tu píše do škodovky a čeká, co odpoví, co je nejsprávnější, a když přímo v návodu píšou, že kvalitní paliva obsahují všechna potřebná aditiva a není třeba nic dalšího přidávat, pořád se najde někdo, kdo tomu nevěří.

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...