Přejít na obsah

Seřízení světlometů


Doli

Doporučené příspěvky

Světlomety se seřizují při tlumených světlech. Jelikož správně nastavené světlomety jsou významným prvkem bezpečnosti jízdy, je tento úkon předmětem předpisu vyhlášky (FMD č. 41/84 Sb.). Technické hodnoty s předepsaným nastavením světlometů jsou uvedeny dále. Nejjednodušší přesnou pomůckou k seřízení světel je stěna kolmá k podkladu, na kterém stojí kontrolovaný automobil. Na stěnu je třeba nanést čáry podle skicy na obr. dole. Automobil, zatížený pouze řidičem, se správně nahuštěnými pneumatikami přistavíme tak, aby byly oba světlomety vzdáleny 5m od zmíněné stěny. Vyhláška uvádí toleranci sklonu světelného paprsku od roviny vodorovné procházející osou světlometů, v rozmezí 1 až 1,5%. Při využití plného rozsahu dovoleného zatížení vozu je povolen sklon světelného paprsku v rozmezí od 0,5% do 2,5%. Pro ujasnění: skloníme li světelný paprsek o 1% tak na vzdálenosti 5metrů, protne světelný paprsek stěnu o 5 cm níže. Čili - jmenovitá hodnota průsečíku světelného paprsku tlumeného světla ve vzdálenosti 60 mm pod rovinnou vodorovnou odpovídá sklonu 1,2 %.

Příprava se sestává z překreslení schématu obrázku na stěnu. Odměříme si vzdálenost středu světlometů od země (cool.gif, tuto čáru © naneseme na stěnu, 60mm pod ní nakreslíme čáru (d). Dále nakreslíme středovou čáru (a) a na každou stranu odměříme 505mm protínající se čáry nám dají 4 body (dálkové, tlumené).

 

 

Popis kontrolní stěny:

a - podélná osa vozu

b - rovina na které stojí vůz

c - vodorovná osa světlometů

d - rozhraní světla a stínu tlumených světlometů

A - rozteč svislých os světlometů (1010mm)

B - vzdálenost vodorovné osy světlometů od roviny, na které stojí automobil

C - střed světlometu

D - bod, ve kterém se lomí rozhraní světla a stínu při světle tlumených světlometů pod úhlem 15 stupňů

 

zde je seřizovací stěna:

se_izovac__st_na_na_se_.sv_tel.gif

Odkaz ke komentáři
  • o 3 roky později...

zdravim, dal som si na STK skontrolovat nastavenie xenonov na mojej OII, zdalo sa mi ze lave svetlo(ked stojim pred autom)svieti nizsie ako prave(ked som sa zohol pred autom tak prave soferove svetlo mi do oci zasvietilo skor a lave az ked som dal hlavu nizsie) na STK mi to este doladili vraj je to tak ako treba a nikoho neosvetlim, no stale ma to prave osvieti skor, ma to tak byt?

 

na foto je videt ze prave viac svieti ked sa zohnem, na stenu nasvieti linie presne ako su v prispevku vysie

post-20249-0-02113600-1350130938_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 3 měsíce později...
  • o 5 měsíců později...

zdravim, dal som si na STK skontrolovat nastavenie xenonov na mojej OII, zdalo sa mi ze lave svetlo(ked stojim pred autom)svieti nizsie ako prave(ked som sa zohol pred autom tak prave soferove svetlo mi do oci zasvietilo skor a lave az ked som dal hlavu nizsie) na STK mi to este doladili vraj je to tak ako treba a nikoho neosvetlim, no stale ma to prave osvieti skor, ma to tak byt?

 

na foto je videt ze prave viac svieti ked sa zohnem, na stenu nasvieti linie presne ako su v prispevku vysie

 

Levý světlomet (na té fotce vpravo) se seřizuje se zatížením místa řidiče 75kg.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 týdny později...

Ahoj všem,

 

neví někdo podle obrázku od uživatele Doli (nyní i u mě v příloze), kolik má být míra B? kolik cm má být střed světla © od země? při nafoukání pneu na 2,3 – 2,5baru. Snažil jsem se to nějak měřit, ale měření je dost nepřesné!

Odchylka nesmí být žádná, protože včera jsem seřizoval světla, a když jsem pod bod C naměřil 60mm na 5m tak při najeti na stěnu cca 45cm udělal rozdíl mezi původními (špatně seřízenými) a seřízenými 3mm. Což je opravdu malinký rozdíl. A proto je nepřesnost odměření hodnoty B opravdu nežádoucí.

 

A tedy se ptám, ví někdo kolik má být hodnota B?

 

Děkuji předem

Patrik D.

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o měsíc později...
  • o měsíc později...
  • o 2 týdny později...

Nejlepsi stelovani je kdyz mas sundanej naraznik. Mas dobrej pristup k ty desce.nastelujes si ji.slicujes svetlo k blatnikz.utahnes srouby ze spoda.anemusis 20 krat vytahovat svetlo s stejne ti to polazdy nekam ujede jak ho vyndas. Pak nasadis naraznik.svetla a hotovo. A hlavne kdyz to budes utahpvat na 20krat,a porad zkouset bez sundanyho narazniku,tak se ti muze stat ze ta podlozka do ktery utahujes ten sroub tak se ti strhne zavit.a uz to nebude drzet vubec a furt to bude vyjizdet. A dve ty podlozky s dvema srouby stojej kilo. Takze bych je mozna koupil hned at sou novy a poradme to drzi :-)

Odkaz ke komentáři

Ako pisal kolega nadomnou bez demontaze naraznika je to 3x pracnejsie. Takze das dole naraznik , povolis srobik v drziaku na svetlo ,vlozis svetlo zostelujes ho s blatnikom podla druhej strany ,musia byt rovnake medzeri. Zo spodu dosky mas srobik na 6 golu ktori dotahujes .(Musis ho vlastne akoby povolovat) Dalej skus si privriet kapotu len davaj pozor ak by si svetlo mal moc utopene dnu mohlo by sa stat ze by si odbil roh svetla s kapotou takze vsetko rob maximalne opatrne. Takze budes ma zostelovanu medzeru blatnik kapota rovnako ako na druhej strane. Nasadis naraznik skontrolujes medzeri pod svetlami ,zasej sa riad druhou stranou nech su medzeri rovnake. Ak to chcem mat na 100% je to robota aj na hodinu aj na viac . Zo skodoviek sa na octavii 2 steluju svetla asi najhorsie vdaka tej doske . Je to hra s milimetrami. Vela stastia .

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Jelikož mi svítí špatně světla konkrétně xenony, jeden vejš a jeden níž tak jsem se dneska stavoval v autorizáku na seřízení světel... No a sdělili mi že levý světlo nejde seřídit že tam je asi poškozený mechanizmus na seřizovaní, že se ten šroub protáčí. Když jsem zjišťoval co by se s tím dalo dělat tak mi řekli že náhradní díl se prodává pouze světlo jako celek :(.... Chci se zeptat jestli s tím někdo nemáte zkušenosti, jestli se dá světlo rozdělat nebo něco.... Nový se mi dvakrát kupovat zrovna nechce

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...
  • o rok později...

Nevim jak u halogenu, ale xenon by měl jít nakódovat na pravostranné řízení, tak třeba to půjde i u čočky. Ale to nevím jistě, fakt bych kecal... Spíš bych řekl že to na 90% nepůjde. :D Takže jsem ti moc nepomohl. Zkusil bych zajet na STK a zeptat se technika, jestli to neumí nastavit. ;)

Odkaz ke komentáři

jj, sou tam. Měli jsme světla venku. Třeba to někdy někomu ještě pomůže. Ani se nemusí vyndavat žárovka. U jednoho světla je ta páčka logicky na straně co není motorek, je malá ale má v sobě otvor do kterýho se vejde malej plochej šroubovák a stačí pootočit a clonka zakryje takovej ten výřez nebo jak to nazvat :) U druhýho je to pod tím motorkem ale je tam na to dírka k tý páčce. Posvítilo se baterkou, zastrčil se šroubováček a pootočit. Ty páčky jsou na pružince tak lehce zatlačit a pootočit. Tou dírou pro žárovku je to krásně vidět ale přes tu sem s tím radši nehejbal abych mu tam něco neulomil ;) Sem zvědavej jak to bude svítit :) Osobně nevím jak bych si na opačnou stranu zvykl ale švára už projel půlku světa a prej je to v poho. Vždy měl půjčeno v dané zemi auto, až teď do UK bere své. btw jestli tam dojede, páč když vidím co do toho leje, jak olej tak naftu :blink:

Upraveno uživatelem šulda
Odkaz ke komentáři
  • o 7 měsíců později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...