Přejít na obsah

který z motorů 1,9TDI ?


Doporučené příspěvky

Dobrý den,

jsem na tomto fóru nováček, tak prosím omluvte pokud jsem dotaz umístil do nevhodného vlákna.

Dívám se po vhodné koupi Octavie 1 a bylo mi řečeno, že nejlepší motory jsou 1,9TDI.

Ovšem když se dívám sem: https://cs.wikipedia.org/wiki/Škoda_Octavia

tak vidím, že se dělaly tyto motory 4. Který z motorů je teda ten největší "držák" ?

Dívám se po posledních Oktávkách 1, takže se dívám hlavně mezi roky 2008 - 2010, čímž se teda výběr motoru omezuje na 66 a 74kW. Je ten pověstný "držák" jeden z těchto dvou?

74kW je navíc PD. Poradil by mi prosím někdo co to znamená?

Ještě bych se rád někde dočetl, jestli to plní aspoň normu EURO3 a jestli je to prosté DPF? S DPF bych se opravdu nerad zabýval.

Dá se to někde najít v nějaké přehledné tabulce?

Jak sleduji inzeráty, tak většina nabídek je dovoz z ciziny, většinou s dost malými nájezdy, které samozřejmě nejde po dovozu ověřit. Před dovozem často stočené. Existují nějaké zahraniční databáze, kde by se dal stav tachometru ověřit z STKček jako u nás na https://www.kontrolatachometru.cz/? Nebo se těmto "výhodným dovezeným ojetinám" raději vyhnout?

Moc děkuji za podnětné příspěvky a rady.

 

 

Odkaz ke komentáři

Ahoj,

i jako nováček prosím použij funkci hledat :) Je toho tu již popsáno opravdu hodně a vůbec o porovnání motorů TDI. Pokud chceš jednu z posledních OI, tedy 08-10, tak do nich dávali už jen motor 1,9 TDI 74kW AXR - na wikipedii je chyba, protože 66kW verze nesplňovala Euro 4ku. a tudíž skončila už někde 2005 nebo 2006. Z toho tedy plyne, že AXR má normu Euro 4. DPF tento motor z výroby nemá - je ovšem možné, že pokud bude auto dovezené z DE, tak je DPF domontovaný. Nejčastější závady a veškeré info k tomuto motoru najdeš zde. PD znamená Pumpe-duese, tedy system vstřikování čerpadlo-tryska. 

Odkaz ke komentáři

Ahoj,

děkuji za odpověď. Samozřejmě funkci hledat jsou použil a něco už jsem si přečetl, ale nenašel jsem odpověď na mou základní otázku, který z těch motorů je nejspolehlivější hlavně při velkých nájezdech, které to auto bude zcela jistě mít a kterému je lépe se vyhnout? Třeba by se dala najít OI i staršího data v zachovalém stavu a ne jen s nejnovějším motorem AXR plnící normu Euro4.

Ještě k tomu DPF: OI prodaná v ČR ať je jakéhokoliv stáří bude určitě bez DPF? Dá se někde dohledat podle VIN čím je to auto vybaveno? Nejlépe online pokud možno? Nebo jen autorizovaný servis?

Odkaz ke komentáři

1. generace byla homologovaná v době, kdy DPF nebylo třeba, takze by meli byt bez těchto filtrů. Jinak s dobrou peci jsou spolehlivé všechny dieselové agregáty. Ovšem záleží na investicích do servisu.
Nejlépe podle mě vychází Sdi motory, potom s rotačním čerpadlem a nakonec PD motory. Sdi a rotačky nevyžadují krom oleje a kvalitní nafty(myslím běžnou kvalitu čerpacích stanic) nějakou nadstandardní péči.

Zato u PD motoru musíš používat olej s normou VW 505.01 a je tu riziko otěru vačky a při natankování špatné nafty hrozí i riziko vstřikovačům.

Osobně mám motor PD 74kw a při nájezdu 360 tkm jsem dělal jenom oleje, filtry, rozvody, zdvihátka ventilů, ale vstřikovače již sporadicky vyhazují závadu.

Odesláno z mého PRA-LX1 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři

Zatím u studeného motoru v něm škubne a rozsvítí se kontrolka ESP, po znovu nastartování se smaže - v jednotce zůstane zapsaná. Na poslední STK jsem měl emise hraniční, takže mě čeká repas vstřikovačů.

Osobně si myslím, že celkem povedená je poslední verze motoru s výkonem 66kw. Plní tuším Euro4 a i s výkonem se tam dá celkem dobře vyhrát (chiptuning).


Odesláno z mého PRA-LX1 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři

Pokud chceš co nejmladší TDi v Octavii 1. generace, tak do roku 2006 se dělala 66kw verze ALH v Tour, poté už jen 74kw PD do roku 2010. 66 i 74kw mají naklápění lopatek turba. 74kw bude servisně trochu náročnější. Bude mít dražší turbo, podstatně dražší vstřiky, asi i spojku a spotřeba o cca 0,5-1l vyšší. Stejně tak bude trochu hlučnější než 66kw. Výkonově ale bude silnější. Ale pokud nejsi náročný, tak 66kw stačí a dá se snadno upravit na cca 85-90kw a pak tento motor jezdí moc dobře se stejnou spotřebou.

Rozhodnutí bude těžký. Záleží na prioritách, ale pokud bys sehnal nějakou Tourku třeba z 2008+ 74kw a hezkým stavem a nájezdem kolem 150t km, tak zase proč ne?

Každopádně hodně štěstí při výběru a dej pak vědět cos koupil.

Odkaz ke komentáři

Dakie: ale ruzipa nepsal nic o tom, že rotačky nemají dvouhmotu. Jen to, že se dá na ALH koupit i jednohmotova sada.

Jinak osobně bych se víc přikláněl k ALH v nějakém hezkém stavu 2004-2006. Tohle auto pokud bude udržované a bez koroze, tak může ještě dlouho sloužit.

Odkaz ke komentáři

Rotačky mají dvouhmotu, ale da se nahradit bez problému jednohnotovym setrvacnikem. U TDI PD motoru a zvlaste 6q prevodovek je vysoke riziko poskozeni motoru/prevodovky z důvodu torznich kmitu, ktere dvouhmotovy setrvacnik tlumi ( jsou i jednohmotove sady pro PD motory).

Ale celkove si myslim, ze rotacka je lepsi volba než PD motor. PD motory jsou hodne haklive na vse :D A hlavne je potreba uz znalejsi mechanik s Vagem, protože uz je motor plny elektroniky.

U me pro PD motor rozhodla kupni cena. Octa r.v. 2002 1.9 PD 74kw 4x4, 280 000 km najeto za cenu 25 000 kc :-D

Odesláno z mého PRA-LX1 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři

Spíš takto,dobré TDI nebo SDI s málo km  je k nesehnání. Ten,kdo má bezproblémové,správně servisované,udržované se ho NEZBAVÍ. Ty,co jsou na prodej, jsou většinou nečím poškozené,vylítané a atd.

A nafta obecně je pro toho,kerý ví,jak se o ní starat a co potřebuje a jaké má neduhy. To není o spotřebě palivě.

Odkaz ke komentáři

flexaton: 90% těchto aut už budou mít cca 300t km+, ale sem tam se určitě objeví auto pod 200t km. Ně každý s tím jezdí 30t km ročně. Na to si někdy od roku 2006 moc lidí zrovna jedničkovou Octavii kupovat nebude ( pokud se nejedná o firmu ).

ALH bude mít určitě euro 3, jestli má 74kw verze Euro 4 nevím, ale je to možný. Třeba někdo znalejší bude vědět.

Pár pupínků nebude problém. Hlavně ať nejsou moc chycené přední blatníky a prahy...

Odkaz ke komentáři

Fíha, tak já to tu ještě jednou možná rozproudím. S novým rokem jsem se dozvěděl, že mě berou do nové práce, do které si budu muset pořídit jiné přibližovadlo a měl jsem v plánu založit přesně tenhle topic, tak se svezu...

Ze srandy zmíním i to, čím jsem jezdil donedávna - byl jsem totiž náležitě pyšným řidičem favoritu (r.94). V uplném jeho finále ještě perfektně posloužil při stavbě baráku, ale už musel do věčných lovišť (o křemíkovém nebi tu nemůže být řeč:D). No a nastupovat mám do nemocnice a tam bych s něčím takovým neměl ani koule jezdit. Teď na dočasku jsem vzal jiné prdítko značky ford, o nějaký ten rok jsem si polepšil, ale neni o co stát.

No a říkal jsem si, že při potřebném rozpočtu kolem 150k by se mohla schrastit nějaká ta "nesmrtelná" TDI traktorózní hračka. Žena má auto nové, bezpečné a na opravy drahé, tak jsem měl myšlenku, že sobě bych to kompenzoval něčím na provoz (i případné opravy) levnějším... Jak si to tu ale čtu, tak narazit na bazarech na něco co není zajíc v pytli je asi fakt nerealné, co? Pokoušel jsem se zorientovat ve všech těch ALH, AGR a všecko kolem, ale už to moc nedávám. 

Nepočítám s tím, že do něčeho sednu a budu tam lít jen naftu a olej. Myslím si na něco takového, do čeho sice budu muset přisypat další prachy za opravu/y, ale aby to pak jezdilo dál, na provoz levně a hlavně spolehlivě. Snad mi jde rozumět.

Rozumím tomu správně, že se mám dívat po 66kw do r.06 a motoru ALH?

Předem děkuju za jakékoliv reakce. 

Odkaz ke komentáři

ALH je motor dobrý, nazvem ho „lepší “. Mám ho v O I r.v.2005 modelový rok 2006. A skutočne len lejem naftu, olej max 15000 km, naftový filter každé 2 roky, odkedy si robím poznámky, tak spotreba 5,94, 80% mesto, 18 % okresky a len výnimočne diaľnice. Na to ma vozí manželka. Čo sa nafty týka, tak menená len regulácia turba za 40€ a fitre. 

Odkaz ke komentáři

Kolegové, tak mám koupeno. Je to nakonec Octavia 1 combi ročník 2008 s PD motorem. Je tam motor 1.9TDI AXR 74kW. Plní EURO4.

Měl bych 2 prosbičky:

1) Nemáte někdo v elektronické podobě knihu Jak na to pro toto auto?

Něšel jsem toto, ale tam nenajdu můj motor: http://shop.ben.cz/cz/140447-skoda-octavia-75-115-ps-a-diesel-68-110-ps-od-8-96.aspx

Pak vidím SPECIÁL, ale tam taky není můj motor: http://shop.ben.cz/cz/141009-skoda-octavia-special-od-8-96.aspx

Jestli existuje něco dalšího, vůbec netuším.

2) Dá se někde najít nějaká databáze kde bych zadal svůj VIN a vyjelo by mi to OE čísla pro jednotlivé díly co v tom mám?

Potřebuju teď pořešit nějaké opravy a těžko se to v té změti výrobců hledá. OE číslo origo dílu by mi moc pomohlo.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 týdny později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...