Přejít na obsah

Ethanol e85


Doporučené příspěvky

Jo, spotřeba byla samozřejmě vyšší, ale zdaleka ne o tolik vyšší, než o kolik levnější byl ethanol. Při normální jízdě asi o třetinu. Zpět jsem na dálnici jel, co provoz dovolil, a 16 litrů E85 mi přijde také v pohodě.

Příští rok určitě nějaká Francie zase vyjde, tak toho znovu využiji. Zvažoval jsem, že kvůli ethanolu někdy do Francie vycestuji s RS, ale tohle je lepší volba. U RS jsem měl obavy, že by mi po dlouhé době bez ethanolu klasicky odešlo čerpadlo, a to by tu úsporu snižovalo. 

Odkaz ke komentáři
  • o 5 měsíců později...

Přesně tak, u nás výroba ethanolu skončila asi před 2 lety, pak se ještě cca do podzimu 2021 doprodávaly zásoby, a od té doby je definitivní konec. Bylo to oblíbené palivo i pro závodníky, ale ani pro ně, byť za vyšší cenu, už to nikdo nevyrábí. 

Ethanol je tak dostupný asi už jen ve Francii a ve Švédsku. Možná ještě ve Švýcarsku na pár pumpách. 

Mluvilo se o tom, že EU bude podporovat jen biopaliva druhé generace, tedy vyráběná asi z řas nebo něčeho takového, a to asi pro většinu států není reálné ve velkém měřítku produkovat, tak od toho upustili.

Ale na druhou stranu i dříve většina biopaliv končila jako příměs naturalu nebo nafty. Takže se podle mě dál vyrábí. Ale už ta biosložka asi není osvobozená od spotřební daně. U 5 - 10% podílu se to ztratí. Ale u 85% by ten ethanol stál stejně jako natural, k tomu vyšší spotřeba, takže to prostě zařízli, protože velké prodeje ethanolu byli od lidí, co tím ředili natural a při stejné ceně by to postrádalo smysl.

A to máš nějakou chytrou krabičku, možnost měnit mapy řídicí jednotky v tom BMW, jako to kdysi měl i jiný přispěvatel tohoto fóra s BMW, nebo ten nárůst výkonu odhaduješ jen matematicky podle vyšší oktanového čísla? 

Odkaz ke komentáři
  • o 7 měsíců později...

Tak jsem zase po roce jel přes Francii. Loni jsem měl jen dva kanystry, letos jsem si jich vezl šest, takže jsem i díky nim do Superba natankoval 430 litrů ethanolu během cesty na Mallorcu a zpět. Tentokrát jsem tedy na ethanol najezdil mnohem více kilometrů, a tak se mi po čase rozsvítila kontrolka motoru, pravděpodobně info o chudé směsi. Ale auto jezdilo v pohodě, a po přechodu zpět na benzín zase zhasla. 

Nemilé překvapení byla cena E85. Loni v létě byly ceny paliv u nás vyšší než letos. Takže jsem čekal pokles cen i ve Francii, včetně ethanolu. Bohužel došlo naopak ke zdražení. Všude stál okolo jednoho eura, tedy cca polovinu, co běžný benzín. Doby, kdy to byla čtvrtina, jsou tedy asi pryč. Možná už to je biopalivo druhé generace, které má dražší výrobní náklady. Nebo upravili daňové zvýhodnění.

Kdo ví, ale pořád se to vyplatí. 

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • sice jsi v sekci OIII,ale pokud jsi na FB-spoj se s Daniel Haborák,ten 100% poradí co a jak  
    • Zdravím pánové prosím o radu s pomoc  Sehnal jsem si zrcátka z O2 face na pred face mám zrcátka el.instslaci motorek  Vyměnil jsem instalaci a motorek nějak to nechce fungovat třeba okna nereagují na vnitřní ovladač  Když na klíčku podrzim odemknout tak okna dolů jdou všechna ale když podrzim zamknout tak okno řidiče nereaguje a sklopí se zrcátko jak to prosím mám rozchodit 
    • Zdravím, podařilo se vám vyřešit tenhle problém? Mám totiž na svém autě úplně ten samý. Rezonanční zvuk od motoru při 1100 ot a netuším co by to mohlo být. Jediné co mě napadá je spojka. 
×
×
  • Vytvořit...