Přejít na obsah

Ethanol e85


Doporučené příspěvky

Jaryn:

Sám mám někdy pocit, že využívám celý potenciál auta, že čerpadlo nestíhá dodávat tolik paliva. Je dimenzované na benzín a jelikož je ethanolu potřeba více, dostává se na hranici. Aspoň tím si vysvětluji, že v rychlostech přes 220 auto v jednu chvíli začně výrazně akcelerovat, v době, kdy už lehce ubírám plyn. Na benzím mi to podle mě nedělalo. Ale třeba to s tím čerpadlem nemá souvislost.

 

KDR:

Jestli v té Francii to není spíš tím, že řada jejich aut zvládne používat E85 i bez úpravy. Tuším, že všechny Renaulty z poslední doby to umí. A Ford je na tom snad podobně. Navíc v té Francii je to podobně oblíbené palivo asi jako u nás. Tedy, že se prodává na neznačkových pumpách a v přepočtu na obyvatele nebo rozlohu jsme na to asi podobně.

Odkaz ke komentáři

2Prazdroj

 

U motorů ovládaných elektronikou toho může být víc - vadné čidlo, přechoďák v kabelových spojích, chyba v řídící jednotce... Ale kdyby tam ta elektronika nebyla, tak na etanol ani nejezdíme, jelikož karburátor přídavnou řídící jednotkou neoblbneš... Tím neříkám, že mechanické systémy jsou vždy OK, ono měnit trysky při tankování jiného druhu paliva by taky nebylo to pravé...

Odkaz ke komentáři

TO máš pravdu, v dnešní době je té elektroniky v autech tolik, že se tam může podivně chovat skoro vše. A bude hůř :-). Ale to čerpadlo se nabízí, tím spíš, když některé firmy doporučují při přestavbě na E85 výměnu čerpadla, viz mé příspěvky o Pulstar.cz. V neděli jedu za Mr.Cimbu, tak se ho na to možná zeptám.

Odkaz ke komentáři

Jaryn:.....čoveče myslím, že to není přesně ona....ta "moje" má takový packy na přidělání a u té tvé je nevidím...

 

..ale těžko říct, třeba to je to stejný...

 

 

Sakra ten e85 mě vrtá hlavou...myslel jsem, že po dodání jednotky je to v poho a vidím, že to není nic extra....navýšení spotřeby o 20%, problémy s čerpadlem a kdoví s čím ještě, špatný starty i u jednotek, kde "garantují" bezproblémové starty do -30 °C...

 

V létě navíc jedu do Itálie a tam jsem snad nenašel jedinou pumpu na E85....čili z 3000 km aspoň 2000 na benzin...:-(

 

Byť jsem myslenku LPG zavrhnul, asi ji zase opráším...LPG mají všude a i s řádově 4x vyšší investicí se to relativně rychle vrátí....

Odkaz ke komentáři

... špatný starty i u jednotek, kde "garantují" bezproblémové starty do -30 °C...

U té mé platí, že v zimě bez problémů. Jen to chtělo mírnou korekci v nastavení. U Jaryna ty problémy byly spíš kvůli horší baterce.

 

Ale jinak máš pravdu, není to jen o investici 7.500 za jednotku. Tedy aspoň z toho mála, co se člověk dozví. Pokud ti tedy nevadí omezení LPG a je šance, že se ti to v rozumné době navrátí, je to větší jistota. LPG je tu spoustu let a je celkem vychytané. Ethanol je tu krátce, je málo informaci, zkušeností, prodejci přehání výhody a neupozorňují na možná úskalí, kritici naopak lobují za ropné společnosti.

 

Itálie je ethanolem nedotčená, což je škoda, protože zrovna benzín tam patří k nejdražším v Evropě. A podmínky pro pěstování vhodných plodin mají více než dobré. Snad se to tam časem změní jako ve Španělsku, kde se situace pomalu zlepšuje a pumpy přibývají. Ale Španělsko má oproti Itálii výhodu levného tradičního paliva.

Odkaz ke komentáři

Prazdroj:..je to přesně jak píšeš...

 

Největší hrozbou pro mě u E85 je cena.....prostě se bojím, že ty urvy budou cenu e85 pořád korigovat vůči ceně benzinu, což se u LPG děje sice taky, ale řádově jen nepatrně....

 

LPG je navíc všude v Evropě, což se po Tvých zkušenostech s E85 po projetí Evropy skrz na skrz nedá říct....:-(

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Jak jsme tu pár příspěvků zpátky probírali Tank Ono, že se někomu po natankování E85 u nich zvedla spotřeba o 3 litry, tak k tomu něco mám. Teď jsem měl štěstí, že jsem se pohyboval kolem jejich pump, takže jsem najezdil 1.200 kilometrů jen na ethanol od nich. Nejen, že se nedostavilo žádné radikální zvýšení spotřeby paliva, ale na trasách, které jezdím pravidelně a mám na nich vysledovanou spotřebu, byla dokonce o trochu nižší. Možná dříve měli horší kvalitu, možná to je problém jen té konkrétní pumpy, možná to byla jen jednorázová záležitost a náhoda. Ale také bych dokázal zvýšit spotřebu klidně o 100%, kdybych si vyrazil někam na okruh :-). Z mé zkušenosti nevidím rozdíl oproti jiným pumpám a budu tam tankovat i nadále, pokud pojedu okolo.

Odkaz ke komentáři

Mám sice OII 1.6MPI, ale nedalo mi to nevyzkoušet a podělit se o zkušenosti, ač tedy krátkodobé.

 

200km ZKUŠENOST S PALIVEM ETHANOL E85 (bez jeho úprav na motoru)

Měřeno při normální jízdě (ani lehká aní těžka noha). Zkoušeny nižší a někdy i vyšší otáčky.

 

Jelikož toto palivo v západních čechách - karlovarsko nění vůbec rozšířeno, nabral jsem při cestě přes město MOST do kanystru 20L E85 za 26.90 (v republice se dá sehnat myslím i za 24.90). Což je o víc jak 10kč méně než za bežný N95.

Přimíchal jsem jej následně do nádrže v poměru cca 1:1, tedy 15L Naturalu95 a 15L Ethanolu E85.

 

Při teplotách nad 0°C (pod 0°C jsem neměl možnost to vyzkoušet) auto startuje bez problémů.

Motor jede trochu hůře v nižších otáčkách do 3000ot (skoro podobně jako když zapnete klimu), ale je to bez problémů. Vyšší otáčky byly výkonově nezměněné takéž bez problémů.

Volnoběh v pořádku.

 

Spotřeba na známých trasách se zvedla.

(Volnoběh místo 0.6-0.7l/h se změnila na 0.7-0.8l/h. Město a krátké trasy do 15km vzalo o cca 0.5-0,8l víc. Delší trasy 100km (rychlost do 110kmh) o 0.3l víc)

Odkaz ke komentáři

Takže je asi zbytečné se ptát, jestli budeš v ředění dál pokračovat, když palivo u vás není dostupné. Ale 1.6 si s E85 prý poradí celkem dobře i při větším poměru ethanolu. Cena 26,9 opravdu není moc příznivá, ale jsou i horší pumpy. V Mostě jsem občas také tankoval, ale to měli cenu 24,9 - 25,9. Na E85 mají v současnosti dost vysokou marži, přitom benzín mají o dost levnější než jiné pumpy, kde naopak E85 stojí o korunu méně. Oni vůbec v tom kraji dost s cenou hýbou a v poslední době zvyšují. Není to tak dávno, kdy v Jirkově u Fraba Diesel (divný název pumpy, která prodává i jiná paliva než naftu) stál etahnol dlouho okolo 27 Kč, pak letos na začátku roku stál 24,9, pak po čase 25,5 a v současnosti už 26,5. Ve stejné době se u nás cena drží pořád na 25,9 a Tank Ono má pořád 24,9 Kč. Jsem zvědavý, jestli cena s letní sezónou klesne aspoň o korunu. Ale asi to nehrozí.

Odkaz ke komentáři

No, asi máš pravdu, že se ze mě pravidelný strávník E85 nestane. Na 20L kanystru sice ušetřím okolo 200,-, ale při zvýšené spotřebě, chybějícím pumpám v okolí a ještě pořád velké ceně v tom pokračovat nebudu. Spíš jsem to vzal na pročištění palivové soustavy.

 

Vyzkoušel jsem to nalejt i do motorky (Transalp 600V 98´) Kdo nezná, je to dvou-karburátorovej, 4-svíčkovej, 2-válcovej motor do V, což je takovej kříženec motorů chopper (nechá si líbit nízké brumlavé otáčky, ale točí i 8000ot.)

Nalil jsem to asi v poměru 1:1. Popravdě jsem si myslel, že to karburátory vůbec nepoberou. Nakonec to i nastartovalo a jezdí to. Opět je tu ale propad v nízkých otáčkách, tady ale o dost větší než u auta. V některých situacích vzniká i díra v plynu (nepomohlo ani zvýšení bohatosti volnoběhu) a pocitově jak kdyby mě někdo vzadu držel. Zvuk motoru byl jalovej, jakoby chudej. Vysoké otáčky a spíš více plynu tomu nedělalo problémy. Bylo ale znát, že za to musím o poznání více vzít, aby to jelo stejně. Od poloviny plynu už to bylo celkem dobré.

Čili klidná jízda, kdy se motor snažím jen lehtat, je bez prožitku.

 

Takže u motorky vím, že do ní už to nenaleju :-).

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Tak mám několik nových informací a tak trochu rozporuplné pocity. Ale vezmu to popořadě...

 

Co se týká dečky před chladičem, tak se skutečně potvrdilo snížení spotřeby. Za identických podmínek je spotřeba nižší o 0,6 l. Jezdil jsem kratší trasy max. 15 km na jeden zátah a snížení spotřeby přičítám rychlejšímu prohřátí motoru. Jsem tedy z hodnoty navýšení spotřeby +20% na +15%.

 

Svíčky Pulstar - když jsem je namontoval, tak jsem měl poměrný obsah benzínu v nádrži 45%. Beru zimní E85, který má 30% benzínu + přídavek co tankuju. Nepozoroval jsem rozdíl oproti BOSCH PLATINUM, studené startovalo napoprvé. Pak jsem ještě dolil kanystr s E85 a dostal jsem se na poměr 36%. To jsem startoval napodruhé stejně jako s BOSCH, ale postupně se to zlepšovalo a asi po týdnu to už bylo napoprvé. Zajímavé je, že zastudedna se při otáčkách 2,5 tis. projevilo takové drobnější zacukání motoru, které tak po 500m zmizelo. To už jsem kdysi zažil, když mi měnili svíčky v servise a spletli se v teplotní třídě. Tenkrát to zacukání ale bylo o dost větší. Tak a teď to podstatné, včera jsem na TANK ONO natankoval E85 a dnes ráno docela katastrofa. Podařilo se mi nastartovat asi až na podesáté. To mi udělalo jen na letní E85 s poměrem pouze 15% benzínu. Takže si myslím, že na ONU prodávají letní E85 i v zimě, což by vysvětlilo i rozdíl v ceně oproti jiným pumpám. Sice jsem se na to ptal (jestli mají ještě zimní), ale obsluha nic nevěděla a vedoucího nenašli. Musel jsem to dnes trochu došťouchnout benzínem, moc se mi tam ale nevešlo, takže ráno zas bude startér trpět... U mě je ideální poměr čistého benzínu v etanolu i po instalaci jednotky 35% v létě a 45% v zimě.

 

A ještě jedna věc, udělal jsem si přípravek na změření tlaku v palivové soustavě a naměřil jsem hodnotu 3,3 Bar, takže palivové čerpadlo, které má jmenovitou hodnotu tlaku 3,2 Bar, je OK.

Odkaz ke komentáři

Ty problémy se starty bych viděl ve špatně seřízené jednotce. Zkus se domluvit s chlapem, co ti to montoval, jestli by ti neupravil ty hodnoty. Dle mě musí auto startovat napoprvé v zimě i v létě. Také jsem měl loni problémy, jak jsem tu psal, ale od květnového seřízení auto startuje napoprvé i mínus dvaceti.

 

Ne že bych se zastával Tank Ona, ale podle mě si nevybírají jestli budou tankovat zimní nebo letní směs. Mají prostě tu, co jim dovezou, podobně jako je to u nafty, kdy si také pumpař nemůže vybrat letní směs v zimě. Je možné, že od dubna už prodávají letní směs a jiné pumpy mají nižší výtoč a tedy doprodávají zimní směs. Ale i tak bych viděl chybu spíše v seřízení té jednotky. Teď už je teplo, ale tankoval jsem u Tank Ona i v mrazech v únoru a nebyl problém se starty.

 

S tou dečkou je to zajímavé, ale i celkem logické, možná to v zimě vyzkouším.

Odkaz ke komentáři

Co se týká seřízení jednotky, tak jsem to už jednou absolvoval a tenkrát mi tam i nahráli novější soft. Tehdy jsem měl akorát baterku o stáří 5 let a pomalu už mlela z posledního, takže jen na jednotce snížili hodnotu napětí, všechno ostatní bylo OK. Hlavně ale nevím, jestli je problém skutečně v jednotce, neboť ještě tak 3 měsíce po montáži bylo všechno v pořádku, startoval jsem napoprvé i s čistým zimním etanolem. S přechodem na ten letní s nižžím poměrem benzínu to bylo špatné. Trochu je problém v tom, že pokud přijedu na seřízení s teplým motorem, tak stejně nic nepoznají, jelikož to pracuje tak jak má. Takže bych to tam musel několik dní nechat, aby to odzkoušeli zastudena. Nakonec jsem si to nekomplikoval a začal jsem přidávat na nádrž etanolu cca 10 l benzínu a zastudena to startuje tak jak má.

 

Jinak po včerejším problému s ranním startem a následném dotankování 3 l benzínu (víc jsem tam nedostal) to dneska chytlo tak napopáté. Už se to lepší.

Odkaz ke komentáři

Když mi to seřizovali loni, tak jsem měl také teplý motor. V tom programu nastavil, aby jednotka dávala více paliva při nižších teplotách a studeném motoru. Měl tam několik boxů, které značily různé stupně a u každého trochu přidal v porovnání se standardním nastavením. Samozřejmě nejlepší by bylo mít možnost si to měnit sám a parametry doladit postupně, ale pochybuji, že by ten software dávali k dispozici. Takže je klidně možné, že jednotka toho paliva dává zbytečně moc, ale na druhou stranu jsem rád, že už po mě pořád někdo nekouká, že s moderním autem startuji hůř, jak se starou stodvacítkou.

 

Pokud tě někdy přestane bavit ředit E85 benzínem, zkus se domluvit s tím chlapem, co ti to montoval, že by u teplot pod 20 stupňů přidal u všech hodnot třeba deset patnáct procent.

Odkaz ke komentáři

Tak toto je pro mě nová informace, speciálně jsem se ptal, zda lze řídit množství paliva v závislosti na teplotě motoru a dozvěděl jsem se, že lze seřídit pouze celkové množství dodávaného paliva v hodnotách tuším + 22 až +28%. Takže prověříme a uvidíme... Každopádně děkuji za tip...

Odkaz ke komentáři

Předpokládám, že používá stejný software jako Astes, když dodává jejich jednotky. Už nevím kolik těch teplotních pozic bylo, ale bylo jich celkem dost, tipnul bych tak dvacet, takže mohly být asi po pěti stupních. Plus tam právě bylo to pole s hodnotou u mě nastavenou na 25, tedy že jednotka dodává za každé situace o 25% více (nejspíš po zahřátí motoru). U tebe tam může být nižší hodnota, ale u turbomotorů prý nižší hodnota dělá problémy. A právě o těch cca 25% je i vyšší moje spotřeba. Mít možnost měnit to nastavení, zkusil bych tuto hodnotu snížit a sledovat, jak se to projeví na chodu a motoru a celkové spotřebě.

Odkaz ke komentáři

zdravím lidi,

 

tak jsem se odhodlal vyzkoušet E85 do svojí octavie 1.6 55kW r.v.96, zatím v poměru 1 (E85) : 2 (N95), přijde mi, že auto líp táhne (u takového motoru člověk cítí každé zlepšení :) spotřebu spočítám po vyjetí nádrže, ale zatím to vypadá, že nárůst bude nepatrný. Chtěl bych dál zkusit poměr 1:1, a časem třeba přejít s úpravou úplně na ethanol ... ale zatím k tomu hledám důvěru :)

Odkaz ke komentáři

Jestli jsi narazil na nějaké pumpy, které tam nejsou, tak by bylo fajn, kdybys je tam přidal. Je pravda, že některé čerpačky tam jsou navíc (dle mě proto, že si to někteří pletou s výpisem všech pump bez ohledu na palivo), a nové tam musí přidávat lidi sami. Já se snažím hlídat svůj region včetně aktualizace cen, ale celou republiku nezvládnu :-).

Odkaz ke komentáři

Mazat, přidávat, editovat .... může každý. Stačí si najet na detail pumpy a dole vybrat smazání.

 

Google je na tom, co se přesnosti týče, ještě hůře. Podle všeho tam chybí všechna Tank Ona, v Praze nevidím P+M, v Chomutově je také jedna, v Turnově jsou dvě, v Liberci jsou tři. A to jsou jen pumpy, které si tak pamatuji.

 

Když jsme u těch pump. Celkem mě zklamalo, že u dost pump šel nedávno E85 o korunu i více, a tak jsem s napětím čekal o kolik se zvedne cena u Tank Ono. Změnu ceny jsem zaregistroval teď o víkendu. Šla o korunu dolů na 23,9 Kč. Dříve jsem cenový rozdíl tolik neřešil, protože se mi nevyplatilo zajíždět k Tank Ono kvůli úspoře pár desetníků na litru. Ale tři koruny jsou už dobrý důvod trošku si zajet. Nečekám, že všude bude ceny jako u Tank Ono, padesátník, korunu navíc beru, ale tři koruny jsou dost. Tím spíš, že si ty pumpy držely odstup do té jedné koruny dlouhodobě. Přijde mi, že Tank Ono snížilo cenu, protože přešlo na letní směs a ta je levnější. Kdežto ostatní podražili asi kvůli nastupující sezóně.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...