Přejít na obsah

Jakou baterii?


Doporučené příspěvky

Presne tak - orientovat sa treba podla odporucania vyrobcov aut a akum - a pozriet nejake testy .

a treba mat aj kus stastia .

 

PODLA VARTY

http://www.autobaterie-varta.net/konfigurator/osobni/typ-skoda-octavia--1u2--1-9-tdi-81kw-r-v--od-1997-13424/

 

Moja Varta vo favorite 26 mesiacov :( - test dobijania a elektriky v poriadku.

Volakedy som do Š-120 dal 90Ah - bola zadara - prve 2 zimy islo "vyhodit" motor zo sasi aaale 3tiu zimu uz bol problem

Odkaz ke komentáři

Ahoj, tak včera odpoledne se mi nepovedlo nastartovat sotva to jednou otočilo motorem . Baterie Varta silver 77Ah 3,5 roku stará a nabíjená přes 3 týdny. Dal jsem to na nabíječku a nacpalo to jen necelých cca 10 Ah což mě celkem zarazilo :( . Tak hledám novou a při vnitřním rozměru kaslíku 315 x 175 x 190 mě zaujaly Exide Premium 85 Ah 800 A EA852 která má 315x175x175 a nebo Exide Premium 90 Ah 720 A EA900 315x175x190 . Celkem škoda že baterka stejného výrobce stejné řady s vetší kapacitou a rozměrem mé menší startovací proud .

90 Ah? Co vozíš v kufru? Dvě rychlovarky, toustovač a fén?

 

Opravdu nechápu, kam někteří s tou kapacitou chcete dohnat.

 

 

Odkaz ke komentáři

Tak já zase nechápu tvojí reakci mischicka baterie se tam podle rozměru vejde , rozdíl ceny je zanedbatelný a kapacita k dobru , nehledě k tomu že při mrazech kapacita se zpomalující se chemickou reakcí celkem snižuje při -20 třeba až o 40 % . A s tvrzením že to nebude stíhat nabijet to ani nezkoušej to je kravina na entou , to co z ní sebereš tak tam musíš stejně znova nalejt (+ nějaké ztráty ) ať je ta baterka taková či maková ale s tím rozdílem že z vetší budeš fungovat déle třeba starý Zetory měly stejnej altík jako Š120 a baterky stejný opravdu nebyly. A výbava nic extra elegance + nez. topení a audio .

 

PS: opravdu se ti nikdy nestalo že bys potřeboval vetší kapacitu ? Mě osobně jo ještě před ovcí jsem měl Vectru B a při hlídání RZ jsem radiem baterku vymlátil a už nenastartoval jakpa by se mi tech pár AH tehdy hodilo . Raději ti snad nebudu ani psát že si chci k baterce paralelně dopojit superkondenzátory pro lepší proudovej náběh při startu .

 

 

Odkaz ke komentáři

že z vetší budeš fungovat déle

 

Tohle mě upřímně zajímá, jak to je. V čem pro mě bude přínos, když si dám do auta 90Ah, oproti 62Ah? Měl sem 74Ah a nefungovala déle než ta 62Ah. Obě zažily stejný auto, stejný provoz a + - stejný teplotní podmínky (mrazy, ta menší ty mrazy podstatně delší dobu). Nezajímají mě přirovnání, cena a velikost kastlíku. Jen fakta.

Odkaz ke komentáři

Tak já zase nechápu tvojí reakci mischicka baterie se tam podle rozměru vejde , rozdíl ceny je zanedbatelný a kapacita k dobru , nehledě k tomu že při mrazech kapacita se zpomalující se chemickou reakcí celkem snižuje při -20 třeba až o 40 % . A s tvrzením že to nebude stíhat nabijet to ani nezkoušej to je kravina na entou , to co z ní sebereš tak tam musíš stejně znova nalejt (+ nějaké ztráty ) ať je ta baterka taková či maková ale s tím rozdílem že z vetší budeš fungovat déle třeba starý Zetory měly stejnej altík jako Š120 a baterky stejný opravdu nebyly. A výbava nic extra elegance + nez. topení a audio .

 

PS: opravdu se ti nikdy nestalo že bys potřeboval vetší kapacitu ? Mě osobně jo ještě před ovcí jsem měl Vectru B a při hlídání RZ jsem radiem baterku vymlátil a už nenastartoval jakpa by se mi tech pár AH tehdy hodilo . Raději ti snad nebudu ani psát že si chci k baterce paralelně dopojit superkondenzátory pro lepší proudovej náběh při startu .

 

 

Já na Tebe nic nezkouším, jen už se jaksi nezvládám ani smát tomu, jak je tu určitá skupina uživatelů zamrzlá v mobilech 90. let a donekonečna jdoucím navyšováním kapacity akumulátoru.

 

Aneb dej si tam co chceš, když si myslíš, že tím něčemu nebo někomu prospěješ a za dva roky si tady řekneme, k čemu to bylo.

 

Odkaz ke komentáři

Tohle mě upřímně zajímá, jak to je. V čem pro mě bude přínos, když si dám do auta 90Ah, oproti 62Ah? Měl sem 74Ah a nefungovala déle než ta 62Ah. Obě zažily stejný auto, stejný provoz a + - stejný teplotní podmínky (mrazy, ta menší ty mrazy podstatně delší dobu). Nezajímají mě přirovnání, cena a velikost kastlíku. Jen fakta.

Ahoj bylo to myšleno že kvůli její větší kapacitě budeš při stejném proudovém odběru delší dobu fungovat . Ale je to i z pohledu životnosti Pb akumulátorům vadí jakýkoliv stav pod 90% nabití v ideálním případě a pod 80 % (12,2 V) už začíná celkem rychle ztrácet životnost . Třeba vybíjení akumulátoru na 50 % snižuje jeho životnost na 1/5 a plné vybíjeni na 1/10 . Tyto stavy ještě potom zhoršují teploty jak velké tak male ale jak už jsem psal výše , modelový příklad abys udržel tech ideálních max 10% vybití při mrazech třeba -20 tak mávnutím kouzelného proutku máš z 90 Ah třeba 54 Ah a cyklické vybíjeni tedy 5,4 Ah kdežto u tvého vzpomínaného 62 Ah je to při - 20 jen 37,2 a složka 10 % vybíjeni je tedy jen 3,7 Ah . To co jsem tady napsal je fakt jen jednoduše shrnuto chování Pb aku na závislosti nabití při nějakých podmínkách . + ještě vetšinou čim vetší aku tím mu méně vadí špičkové odběry třeba starty . Ta baterka si to za ten čas provozu nasčítá a výsledkem je třeba těch 3,5 roku u mě , ono je taky dosti možný že si můžeš koupit už celkem mrtvou baterku z obchodu v domnění že je nová a jen ji před odesláním prodejce dobil .

Ideální je prostě občas ji změřit (třeba voltmetr do zapalovače za pár kaček) a jak padne pod 12,4 okamžitě na nabíječku aby zůstala dlouho fit , ideálně dokoupit malej FV panel přímo pro to určenej kterej ti bude dorovnávat baterku ale víc jak půlka vyráběnejch je nepoužitelná z důvodů slabého výkonu , přebijení nebo dokonce spíš vybijí akumulátor při nepřízni počasí , tedy potřebuješ solární nabiječku která je ideálně amorfního typu s výkonem cca aspoň 6 W spíš více chráněná diodou pro zpětné vybíjeni a stabilizátorem cca na 13,6V .

Upraveno uživatelem DjRaptor
Odkaz ke komentáři

DjRaptor

Máš konkrétní představu o tom superkondenzátoru (nějaký odkaz)?

 

Ahoj , už kondenzátor co máš na audio do auta jako buffer pro zesilovač o něco zlepší starty u ulehčí baterce avšak pravá sranda začíná s tzv. superkondenzátory třeba 3000F 2,7V nebo 2,85V od firmy Maxwell bohužel jejich cena není moc lidová jelikož to je vcelku novinka a výroba není moc levná sama o sobě + těží z toho že jsou dá se říct jedničky na trhu . Jeden tento kondenzátor stojí 1500 a potřebuješ jich 6 , takže momentálně jsem ve stavu pátraní po lepším poměru výkon/cena :) A odkaz jukni na youtube nebo google a dej si vyhledat prostě Ultracapacitors je tam dost zajímavých věcí .

Upraveno uživatelem DjRaptor
Odkaz ke komentáři

Ten voltmetr do zapalovače mám, a co sem měřil na multimetru, bylo i na něm. To měření je jediný co z elektriky dám :) Autem jezdím téměř denně a letošní zimu to padlo na 12,4 jen jednou a to sem to dal na nabíječku. Jakej je rozdíl v tomhle směru mezi Pb a Ca? Na netu se žvatlá spousta bludů. Každopádně to co tam teď mám, funguje dobře.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...