Přejít na obsah

Rozebrání světel OII FL


Libor F.

Doporučené příspěvky

Zkusím vám tedy popsat průběh úpravy světel. Takto jsem to dělal já na své vlastní riziko, a pokud se do toho sami pustíte, nejsem za vaše jednání zodpovědný.

 

Příprava na rozřezání. Potřebujete vrtačku a pilku (na obrázku vlevo dole)

pilka – 150,- Kč, Hornbach

HCl = kyselina chlorovodíková – 75,- Kč, Hornbach

lepidlo epoxidové Bison Power Adhesive, tuhne 1 hodinu – 230,- Kč, Hornbach, EDIT: raději doporučuji nějaké černé, mohlo by prosvítat, toto mělo být průhledné, ale není, je spíše žluté)

lepidlo epoxidové, tuhne 10 minut – 200,- Kč, Hornbach, měl jsem černé

lepidlo Pattex PowerFix, něco jako silikon, tuba do pistole – cca 200,- Kč, Hornbach, doporučuji zase černé

Dále: krycí papírová páska, štěteček na HCl, stahovací gumový popruh, molitan

 

zmIMG_3772.jpg

 

Světlo jsem polepil na hranách papírovou páskou, abych ho nepoškodil. Pak jsem si světlo připevnil gumovým popruhem k židli. Řez jsem vedl v tom průhledném plexi cca v místě vyznačeném na druhém obrázku.

Nedávejte otáčky vrtačky na nejvyšší, stačí relativně pomalé otáčky. Řez se méně zahřívá, přece jen je to plast.

Vrtačku držte pevně oběma rukama.

Hloubku řezu udržujte na cca 4-5 mm (plast má tloušťku cca 3 mm)

Řežte tak, že tělo vrtačky budete mít nad zadním černým krytem světla = neřežte ze strany čirého plexi. Kdyby vám to ujelo, tak si nezničíte světlo.

Nejproblémovější je řez na vnější straně světel (nad blinkrem), je tam totiž nejužší prostor. Takže tam opatrně!

 

zmIMG_3773rez.jpg

 

A tady je čerstvě rozřezané světlo. Po odstranění plexi zůstane chromový díl stále připevněný k tomu zadnímu krytu. Je potřeba to ještě stejnou pilkou odříznout (už to bude určitě naříznuté z toho řezání předního plexi). Všude bude plno pilin, nejdříve jsem je ze světla vytřepal a pak vysál vysavačem, pokud máte doma kompresor nebo stlačený vzduch, tak to ještě pro jistotu profoukněte.

Nyní je potřeba odmontovat z chromové části plexi pro blinkr a ten chromový nápis Octavia. Nejdříve se musí sundat nápis. U levého světla (z pohledu řidiče, viz obrázek) je potřeba vycvaknout ho pohybem doleva. Drží vpravo jednou pacičkou a pak zezadu 2 pacičkami (lehce je stlačte k sobě).

Plexi pro blinkr drží dole 2 výstupky a vpravo v místě, kde byl nápis Octavia. Já jsem ho oddělával jen tak, že jsem strčil nehet mezi to plexi a chrom a jakoby jsem páčil k sobě (výstupky jsem nechal stále v dírkách, kde mají být) a plexi jsem zvedal. Těžko se to popisuje. Na obrázku to je lépe zakresleno. Zeleně jsou ty výstupky. Šipka doprava je směr, kudy je potřeba páčit nehtem a šipka dolů znázorňuje, že je potřeba lehce tlačit k sobě, jakoby to odklápět, přičemž spodní výstupky musí zůstat dírkách. Ten pravý výstupek sám vyskočí.

 

zmIMG_3774.jpg

 

Teď mi tedy zůstal ten jednodílný chromový díl a bylo potřeba sundat chrom. Já jsem ho dal pryč s pomocí HCl. Musíte to ale dělat někde venku a nejlépe v plastovém lavoru nebo nějaké plastové bedýnce (Ikea má takové větší). Nejdříve jsem chrom jen potíral štětečkem namočeným v HCl, ale to šlo strašně pomalu. Natřel jsem to tedy ještě jednou a zabalil jsem celý ten díl do velkého sáčku na odpadky a nechal jsem to několik hodin působit. Potom jsem sáček zase rozbalil a znovu natřel, to už bylo hodně chromu pryč. Tento postup opakujte, dokud nebude chrom pryč z celého dílu. Mě to trvalo cca 24 hodin, ale to jsem ještě různě experimentoval.

Nejde sundat chrom jen někde, ta kyselina je agresivní. Navíc ten chrom se odlupuje, když chcete odlepit krycí pásku.

Po odstranění chromu je potřeba vše pořádně umýt vodou.

Já jsem ten díl nestříkal, ten černý plast je na to až moc hezký, vypadá jako lakovaný klavírovou černou. Ovšem nevím, jestli se náhodou nezačne na slunci nějak měnit, jako třeba teplem, sluncem nebo ještě kvůli té kyselině. Ale riskl jsem to. Vy můžete nechat ten díl přelakovat.

Nápis Octavia jsem vybarvil černým lakem s pomocí štětečku z laku na nehty. Co přetáhnete vedle, lze pak snadno chvíli po přetáhnutí odstranit nehtem. Nápis je zapuštěný a co se dostane ven, lze přes hranu odškrábnout nehtem.

Níže jsou varianty ještě před stříkáním blinkru chromovým lakem (cca 200,- taky z Hornbachu).

 

zmIMG_3780.jpg

 

Protože jsem chtěl, aby blinkry svítily jako předtím, tak jsem je nastříkal chromovým lakem. Nevím, jak se má správně a kolik vrstev stříkat, ale nepodařilo se mi, aby se to lesklo jako originál chrom, ale to nevadí, i tak se dobře odráží světlo. Navíc je to schované pod tím čirým blinkrovým plastem.

Krycí páskou jsem polepil to, co je mimo čirý blinkrový plast, aby nic z pod něj nevyčuhovalo, raději jsem přelepil trochu více dovnitř cca 2 mm , chce si to s tím pohrát. Pak jsem to celé dal do sáčku a pořádně zalepil, aby se žádná barva nedostala jinde, kam nemá. Zalepil jsem zezadu i otvor pro blinkrovou žárovku, abych nenastříkal dovnitř sáčku a tím třeba i na nechtěné části.

 

zmIMG_3784.jpg

 

Detail čočky. Jen tak pro info. Já jsem ještě čočku vyčistil, byla trochu zamlžená.

 

zmIMG_3785.jpg

 

Příprava na lepení bývalé chromové části zpět do světla. Je potřeba všude tak, kde se to řezalo nechat mezeru, aby se nahradil uřezaný materiál (cca 3mm). Tento prostor vyplní dvousložkové epoxidové lepidlo. Tady jsem použil to rychleji tvrdnoucí. Nejdříve jsem slepil 3 držáčky nahoře a po zatvrdnutí další cca 3 dole.

 

Po cca půlhodině schnutí jsem se dal do lepení předního plexi. Ještě před lepením je potřeba všechny díly, které budou potom z čelního pohledu vidět, hezky vyleštit, aby tam nebyly otisky atd.. Pozor, ten chromový nápis leštěte jen lehce a ničím agresivním, ten chrom je v tenoučké vsrvě, takže se snadno setře! Plexi jsem na cca 6 místech přilepil tím rychleji schnoucím lepidlem, aby bylo plexi zafixované ve správně poloze. Zase bylo potřeba nechat mezeru cca 3mm, kterou potom vyplní lepidlo. Po zaschnutí těch fixačních bodů jsem zbytek lepil tím déle schnoucím lepidlem. Neschlo totiž už při práci a bylo tak více času na lepení. Akorát v té úzké části u blinkru bych se s tímto lepidlem dostával špatně, proto jsem tam natlačil z tuby lepidlo Pattex PowerFix, je to takové silikonové lepidlo, ale je bílé, možná existuje i černé, ale to jsem neměl doma, ale určitě by bylo lepší, méně nápadné.

Po 24 hodinách schnutí jsem světla namontoval a jsou parádní.

 

zmIMG_3790.jpg

 

Detail spoje. Po zatvrdnutí lepidla jsem tuto část vybrousil šmirglem a přelepil karbonovou fólií, aby nebyl vidět spoj při otevření kapoty.

 

zmIMG_3795.jpg

 

Výsledek a porovnání s originálem.

zmIMG_3826.jpg

 

EDIT 23.4.2013: Zatím vše funguje, světla drží, nemění barvu, nemlží se. Jediné, co jsem měl udělat jinak, je to, že jsem měl všude použít černé nebo průhledné lepidlo a to z toho důvodu, že při určitých úhlech pohledu a nasvícení sluncem to světlé lepidlo prosvítá, ale není to nic extra vadícího, všimnu si toho asi jen já, protože jsem puntičkář.

post-507-0-36223300-1365582005_thumb.jpg

post-507-0-38183200-1365582010_thumb.jpg

post-507-0-53945900-1365582014_thumb.jpg

post-507-0-05556000-1365582020_thumb.jpg

post-507-0-98418000-1365582026_thumb.jpg

post-507-0-25334200-1365582029_thumb.jpg

post-507-0-65900200-1365582034_thumb.jpg

post-507-0-03699400-1365582039_thumb.jpg

post-507-0-38131400-1365582042_thumb.jpg

post-507-0-42621400-1365582057_thumb.jpg

post-507-0-46883800-1365582123_thumb.jpg

post-507-0-16568300-1365582129_thumb.jpg

post-507-0-58830300-1365582132_thumb.jpg

post-507-0-25215100-1365582138_thumb.jpg

post-507-0-41681100-1365582141_thumb.jpg

post-507-0-80485300-1365582144_thumb.jpg

post-507-0-11607200-1365582148_thumb.jpg

post-507-0-91061300-1365582150_thumb.jpg

post-507-0-76636700-1365582155_thumb.jpg

post-507-0-84440700-1365582328_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Ja by som to tiež nechcel rezať. ja to skusim rozlepiť ako dakedy na FI ale tu je to sakra velké a bojím sa že mi svetlo nevojde do trúby.

 

chcel som sa opútať, či by nebolo viac fotiek tej celej chromovej časti, hlavne toho ako je tam obrysovka, ako to vyzerá, tu na fotkách to neni dobre vidieť.

 

ďakujem

Odkaz ke komentáři

Díky kluci, já jsem ještě pořád spokojený, auto vypadá úplně jinak a kde přijedu, všímám si, že se lidi dívají, co je to za auto. :)

Svítí to stejně, parabolu na dálkové jsem nechal chromovou a potkávací svítí přes čočku, takže teky beze změn, jak napsal Tonko.

Rozlepit to nejde, měl jsem jedno světlo na testy, takže jsem zkoušel všechno, i různé chemikálie. Do trouby se světlo nevlezlo, je moc velké, ale horkovzduškou jsem ho nahříval a dříve se začal rozpouštět plast než ten silikon, kterým je to slepeno. Jediná možnost je opravdu řezání v tom čirém plastu.

profor, co konkrétně bys o té obrysovce chtěl vědět? Myslím, že na těch fotkách je toho vidět dost, ale můžu se ještě podívat, jestli nemám další fotky. Já mám obrysovky dole v denních LED, takže ty horní mám překryté fólií.

Odkaz ke komentáři

Ta moje úprava vyjde tak na 500,-Kč, takže je to cca 6000 rozdíl. Navíc kdo ví, jak budou ta čínská světla svítit. Ale pro méně šikovné nebo odvážné je to určitě fajn možnost.

 

Petta, díky za pochvalu. Vydělat si nechci, byla to fakt piplačka, ale při troše trpělivosti to zvládne takřka každý. Rámeček černý a písmo stříbrné by mělo jít udělat, ale když odstraníš chrom, tak ho odstraníš z celého dílu, takže to pak musíš stříknout celé na černo (tento díl je totiž z bílého plastu) a pak ručně vybarvit písmenka. Jinak mě napadlo, ale nevím, jestli to tak půjde, že bys třeba zavoskoval ten nápis, aby se zakryl chrom a potom odstraníš chrom všude jinde kyselinou a pak to stříkneš černou barvou a pak zase teplem odstraníš vosk, ale jak říkám, nemám vyzkoušeno.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 týdny později...

Tak uz to mam za sebou:) myslim rezani. Jde to v pohode,ten plast se krasne reze. Jen na strane blinkru je fakt hodne malo mista.

Ted uz namacim v kyseline. Jde to krasne dolu. Mam klasickou technickou 31% HCl a za pul hodky je dole asi 1/4. Ale smradek je to pekny!!

Hlavne pouzivat ochrane pomucky,kyselina je svina!

Odkaz ke komentáři

Kyselinová lázeň je hotová. Přes noc ten chrom krásně slezl, ani to nemuselo být ponořené, jen lehce potřené a zabalené celé světlo do igel. sáčku. Ty kyselé výpary se dostaly všude.

Dneska jsem to stříknul stříbrnou do blinkrů a černou do nápisu Octavia. V reálu to vypadá opravdu pěkně. Chtěl jsem ještě stříknout to okruží kolem čočky, ale stále váhám, abych to nepřeplácal (jako u této červené to sedí).

K lepení se dostanu, jak vyřeším držáček LEDek pro 'devil' očka ;)

post-21587-0-17274800-1370544417_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Držáček jsem vyřešil 3mi železnými plíšky na spodní plochu objímky čocky.

post-21587-0-39149400-1370896095_thumb.jpg

post-21587-0-97434900-1370896264_thumb.jpg

Jsou na 4ledky. Původně jsem chtel 4 různé barvy, ale nakonec jsem udělal jen 2 barvy (2 ledky na barvu pro intenzitu) - červenou a modrou.

Ještě jsem přidal extra odrazovou plošku (stříknutý plech stříbrnou žáru-odolnou barvou) mezi čočku a stávajíci půlkruhovou clonu.

 

Zatím to zapnuté vypadá takto...

post-21587-0-72081800-1370896880_thumb.jpg

post-21587-0-88468000-1370896893_thumb.jpg

Upraveno uživatelem ElvisEK
Odkaz ke komentáři

Držáčky fajn, ale jak pak budeš vyměňovat ty ledky, když náhodou přestanou fungovat? A jestli můžu poradit, tak raději ty držáčky natři na černo, protože bys na ně mohl vidět mezírkou kolem čočky a nevypadalo by to dobře. Ale jinak dobrá práce!

Feki, já jsem ten držáček dodělával až po zalepení světel. Je to na podobném principu, jen mám jen jeden držáček a jednu ledku. Chtěl jsem aby to svítilo jen slabě. Držáček má podobný tvar, jen je přidělaný na dno světla zipem, na to, co je vidět při pohledu zezadu do světla.

Sice ne moc hezky, ale nakreslil jsem ten svůj držáček, snad to podle toho půjde pochopit. Mám to z černého plastu cca 2x20x150mm.

post-507-0-10888000-1370939078_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Dík za radu, ty držáčky tam fakt můžou být videt. Počítal jsem s tím, že to okruží zakrývá celou čocku :(

S těma ledkama vím, že pokud přestanou svítit,tak budu rozebírat světlo, ale jelikož je mám dvojitě (i napájení řeším dvojitě až ke konektoru), tak pokud přestane svítit jedna, tak to asi ani nepoznám. Případně si to rozebírání zopakuju:)

 

Ten tvůj držáček na suchý zip je dobrý nápad!

 

Nevíš kolik může být v té 'komoře' za čočkou teplota?

Odkaz ke komentáři

Já jsem si to taky neuvědomil a jak ta ledka svítí, tak v noci kolem čočky bylo vidět přímo na tu ledku. Udělal jsem teda držáček s clonítkem a je to ok.

Tu teplotu netuším, budeš si to muset odzkoušet, rozsviť, dej před to ruku a počítej. Když napočítáš do sta, tak to moc nehřeje. :D

Odkaz ke komentáři

Ten návod je jako příručka pro úplného začátečníka. Pokud podle něho bude kdokoliv postupovat, tak nebude mít sebemenší problém. Pokud není něco z textu hned jasné, stačí kouknout na příslušný obrázek.

 

Jediné z čeho jsem měl obavy, byla ta kyselinová lázeň, je to hrozné svinstvo,hlavně ty výpary,proto se to musí dělat venku a pokud možno v bezvětří, s brýlema a gumovou rukavicí.

Ale jinak je to práce na víkend i se schnutím lepidel:)

 

Ještě jednou díky za návod.

 

PS: A snad se někde potkáme (třebas na srazu OC?)

Odkaz ke komentáři

Tak to jsem rád, že jsem se s tím nepsal zbytečně. S tou kyselinou máš pravdu. Já jsem naopak uvítal mírný vánek a postavil jsem se tak, aby to foukalo ode mě, je to fakt smrad a je to nebezpečné, poleptá to sliznici. Brýle i rukavice jsem měl taky, to je nutnost.

Na srazu jsem poslední dva roky nebyl, tak snad mi to tento rok vyjde, rád bych tam jel.

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 4 měsíce později...

Myslím že některé určitě půjdou rozlepit, teď jsem přešel z passata B5.5 chtěl jsem tau udělat to samé ( kdysi dávno jsem to dělal i na III golfu tam to šlo parádně) pokoušel jsem se to rozlepit a ani prd, ale známej na stejném autě to rozlepil.

 

Ale jinak světla vážně pěkný.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...
  • o měsíc později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...