Přejít na obsah

Sound in Black


Doporučené příspěvky

Sorry za OFT.. ale skajo myslis toto

 

§ 2 Pojem přestupku

(1) Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.

(2) Přestupkem není jednání, jímž někdo odvrací

a) přiměřeným způsobem přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný zákonem nebo

B) nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem, jestliže tímto jednáním nebyl způsoben zřejmě stejně závažný následek než ten, který hrozil, a toto nebezpečí nebylo možno v dané situaci odvrátit jinak.

 

Jak to v tomto pripade pomuze....

Odkaz ke komentáři

§ 2 Pojem přestupku

(1) Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.

Aby mohlo být jakékoliv jednání kvalifikováno jako přestupek (a následně mohl být uložen případný trest), tak musí naplňovat tři znaky:

 

1) Musí to být zaviněné jednání

2) Musí to porušovat nebo ohrožovat zájem společnosti

3) Musí to být za přestupek výslovně označeno v některém zákoně

 

Jelikož jsme tu všichni spořádaní občané, kteří se chovají racionálně, tak předpokládám, že nikdo z nás nepojede v levým pruhu, když za sebou bude mít nalepený auto a nebude ho blokovat. A pokud si pojedu sám v levým pruhu, aniž bych tím kohokoliv blokoval, tak tím laicky řečeno nikomu nepřekážím, nikoho neomezuji a nikoho neohrožuji.

 

Z toho plyne, že jsem neporušil ani neohrozil žádný zájem společnosti (čímž se zpravidla v oblasti silniční dopravy rozumí bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale výjimečně se může jednat i o další aspekty, například ekologie, hluk atd.). No a tím pádem dané jednání nesplňuje definici přestupku tak, jak s ní operuje naše legislativa, zjednodušeně řečeno se nejedná o přestupek ;)

Odkaz ke komentáři

Skájo,to je sice pravda ale i přesto že za Tebou nikdo nejede,tak levý pruh na dálnicí máš pouze na předjeti,bohužel u nás to pořád nefunguje a podle mě jen tak fungovat nebude.

 

Jinak mě před 2 měsici na té břeclavské dálnici taky stavěli(těsně před Brnem) na odpočivadle které se nesmi použivat a vyloženě dopravak podle mě musel udělat čárku že někoho zkontroloval.Kecali jsme o tom že mám v řidičáku místo narozeni Azerbajdžán a řikal mi jestli vím že 80% ropy co se dováží k nám pocházi z Kaspického moře :D Tak docela prdel až na to že mě zbytečněš zdržel 15 minut neboli to co jsem ušetřil rychlou jizdou od Hodonina bylo během chvilky pryč :wallbash:

Odkaz ke komentáři

Skájo,to je sice pravda ale i přesto že za Tebou nikdo nejede,tak levý pruh na dálnicí máš pouze na předjeti

To sice ano, ale i když se tím nebudu řídit a pojedu v tom levém pruhu, tak se nedopouštím přestupku a neplatím pokutu a to je to, oč tu běží ;)

 

PS: A to nejsou žádný moje vlhký teorie, nýbrž stanovisko Nejvyššího správního soudu (NSS), který to v jednom ze svých rozhodnutí zcela jasně potvrdil. A platí to samozřejmě jako judikát, kterým jsou správní orgány nižších instancí povinny se řídit a já jen mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tak opravdu činí :)

Odkaz ke komentáři

To odvracení újmy mě taky napadlo, možná by tam určitý prostor pro argumentaci byl, všechno je relativní, žejo :palec:

 

A nejlepší na tom je, že řidič nemusí prokazovat lautr nic. Důkazní břemeno je totiž na straně PČR, potažmo následně na správním orgánu, takže já nemám povinnost se obhájit, ale oni mají povinnost mi prokázat, že jsem se něčeho dopustil B) A navíc jsou v tom prokazování poměrně striktně limitováni, co můžou (musí) či nemůžou použít jako důkazní materiál, takže něco jako osobní názor policisty či úředníka je pěkná věc, ale bez příslušných podkladů (např znaleckých posudků o porušení či ohrožení nám dobře známého zájmu) irelevantní.

Odkaz ke komentáři

A odpověď je nasnadě: "Nejsem pane policisto." A pokud by se mu něco nezdálo, lze pokračovat otázkou "Říká Vám něco § 2 zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích?". Sice ho to v 90% nasere, ale pokud s ním není jiná domluva, tak to funguje bezpečně :)

a vám pane předsedo senátu(SKAJO), říká Vám něco §12 odst.1) zákona č. 361/2000 Sb. v platném znění???

pomohu Vám pane, §12 mnou zmíněného zákona jasně definuje jízdu v pruzích a konkrétně odst.1) tohoto paragrafu říká:

Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na

vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí

jet, jestliţe je to nutné k objíţdění, předjíţdění, otáčení nebo odbočování.

tak že jak vy uvádíte pane doktore a předsedo senátu, já Vaše jednání spatřuji jako zaviněné jednání, kterým porušujete mnou výše uvedený a citovaný odstavec 1) §12 zákona č.361/2000 Sb. v platném znění a to sice, že mimo obec jedete v levém jízdním pruhu, i když Vám zákon nařizuje pravý a Vy ani nepředjíždíte, ani neobjíždíte a jak víme, tak na dálnicích se ani neotáčíme a dokonce ani neodbočujeme vlevo

 

 

já mám to tušení, že podobně se vyjadřuje judiktát nejvyššího soudu ČR z jara loňského či už předloňského roku, ale jak říkám, mám jen tušení :rolleyes:

Odkaz ke komentáři

Přesně jak píše Palo, jednoznačně je stanoveno, že levý jízdní pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla smí být použit pouze k předjíždění. Po dokončení předjížděcího manévru je řidič povinen se neprodleně vrátit do pravého jízdního pruhu. V případě že je hustota provozu tak velká, že se vytvoří dvě souběžně jedoucí kolony, nejedná se o předjíždění, ale souběžnou jízdu. A poslední co bylo letos v létě "objeveno" pokud jedeš v pravém jízdním pruhu a dojedeš vozidlo jedoucí bezdůvodně v levém jízdním pruhu, můžeš pokračovat povolenou rychlostí dál v pravém jízdním pruhu, pokud bude tvá rychlost vyšší než vozidla v levém pruhu, nejedná se o předjíždění, předpisy porušuje jen řidič jedoucí bezdůvodně v levém pruhu. Pozor nesmíš přijet v levém pruhu a předjet ho volným pravým pruhem, tehdy se dopouštíš závažného porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích ty. Takže v levém pruhu dálnice byť by byla prázdná a pravý pruh rozbitý, automaticky se dopustíš porušení zákona a je jen na řidiči dokázat, že pravý jízdní pruh byl nesjízdný a hrozilo poškození vozidla. Což je dost těžké a nemožné, protože řidič je povinen přizpůsobit rychlost a styl jízdy stavu komunikace, takže třeba 30km/h by byl jízdní pruh sjízdný, na dálnici je stanoveno, že nesmí jet vozidlo, které nedosáhne minimální rychlost na rovině 60km/h což i když jedeš 30km/h (20, 5...km/h) vozidlo splňuje. Takže ať se ti to zdá SKAJO hlavu postavené, jízda v levém pruhu, kromě předjíždění, nebo souběžné jízdy neexistuje.

Upraveno uživatelem Murder
Odkaz ke komentáři

Hele Martine,se všim s Tebou a Palem souhlasím jen mě zaráží trošku s tim přikladem že když jedu v pravém pruhu na dálnici a dojedu pomaleji jedoucí vozidlo v levém pruhu tak podle mě ho nesmim předjet(podjet!)Musim se zařadit do levého pruhu a čekat až mi milostpán uvolní průjezd-taky dost častá člověče situace :huh:

Odkaz ke komentáři

tak se nam to trochu komplikuje...

a co ochrana auta pred poskozenim...

podívej se, řekněme si to normálně a nebudeme tady dělat machry, pokud tě policajt uvidí že jedeš bezdůvodně v levém pruhu a zastaví tě, tak tě zastavují kvůli přestupku, který jsem zmínil výše jako zaviněné jednání a je to defacto stejné jako když tě zastaví kvůli tomu, že jedeš na červenou, také to je přestupek proti zákonu o pohybu na komunikacích, i když by na té křižovatce nikdo nebyl, tak prostě si naplnil skutkovou podstatu přestupku, protože si jel tehdy, kdy to je signálem zakázáno a §2 ze zákona o přestupcích můžeš zmiňovat jak chceš, souhlasíš????

 

no a teď tady máme to, co dělám všici, že jedeme v levém pruhu, protože D1 nebo D2 a jiné dálnice či silnice pro motorová vozidla (slengově řečeno rychlostní silnice - tzv. čtyřproudovky) jsou ve většině míst v pravém pruhu jako tankodrom, tady jsem si z 90% jist, že tě policajt nechá na pokoji a max. si rejpne, ale pak se najde tak jako všude i zde wůl, který tě za to bude prcat a tady budeš ty poukazovat na ten tankodrom, zde by si myslím uspěl, jelikož defacto objíždíš překážku a snažíš se o co možná nejbezpečnější možnou jízdu, asi to bude na správní řízení, možná na soud u některých úředníčků, ale myslím si, že na 95% se nakonec soud přikloní k tobě, ale rozhodně bych nefrajeřil s §2 zákona o přestupcích, tím opravdu zkušeného policajta jen namíchneš a popíchneš proti sobě,,,

opravdu někdy nevěřím vlastním očím, co si lidé navymýšlejí za debiloviny a ještě tím poňoukají druhé, stejně jako odmítnutí dechové zkoušky na alkohol, to jen jeden z 1000 případů uspěje a většinou né férově, co si budeme povídat,,

tak že kucí, trochu logiky, klidu, normálního úsudku a hlavně slušnosti, protože i když to nevypadá, tak i policajt je jen člověk (i když i já sám někdy přemítám, zda to tak je)

Odkaz ke komentáři

Není to tak, porušení zákona se dopouští ten v levém, ty jedeš dle předpisů v pravém a "nevšímáš si ho" samozřejmě je to proti logice, ale dle zákona to je zcela v pořádku. Ale musíš jet v tom pravém, pokud ho dojedeš v levém a "podjedeš" ho, je to předjíždění zprava. Takhle to používají třeba i němci, bylo to pro mě nepochopitelné, ale když se nad tím zamyslíš tak prostě v tom levém, nemá co dělat a ty nemáš co řešit jeho přestupek, prostě bezkonfliktně nadále při dodržování všech předpisů pokračuješ v jízdě v pravém pruhu.

V praxi budu samozřejmě maximálně obezřetný a připravený na to, že se mě třeba ten magor v levém pokusí zabít vytlačením z dálnice.

Upraveno uživatelem Murder
Odkaz ke komentáři

Hele Martine,se všim s Tebou a Palem souhlasím jen mě zaráží trošku s tim přikladem že když jedu v pravém pruhu na dálnici a dojedu pomaleji jedoucí vozidlo v levém pruhu tak podle mě ho nesmim předjet(podjet!)Musim se zařadit do levého pruhu a čekat až mi milostpán uvolní průjezd-taky dost častá člověče situace :huh:

 

nenuť mne zase hledat §, který ti říká co je předjíždění mimo obec, sám víš určitě dobře, že to je možné jen a pouze vždy z leva, opakuji mimo obec

 

pokud jede někdo po dálnici 145km/h a dojede jej vozidlo rychlejší, tak i když víme, že se ten za mnou stejně jako já dopouští přestupku, tak jsem povinen co nejdříve je to možno vozidlu umožnit mne předjetí a nejsem oprávněn jako občan takový zkoumat a či dokonce trestat někoho za přestupek (tedy vybrzdit jej, najíždět na něj a podobně)

prostě ano je to sice blbé, ale je to tak, že ti zákon nařizuje posečkat do doby až tě ten pomalej pustí

 

Není to tak, porušení zákona se dopouští ten v levém, ty jedeš dle předpisů v pravém a "nevšímáš si ho" samozřejmě je to proti logice, ale dle zákona to je zcela v pořádku. Ale musíš jet v tom pravém, pokud ho dojedeš v levém a "podjedeš" ho, je to předjíždění zprava. Takhle to používají třeba i němci, bylo to pro mě nepochopitelné, ale když se nad tím zamyslíš tak prostě v tom levém, nemá co dělat a ty nemáš co řešit jeho přestupek, prostě bezkonfliktně nadále při dodržování všech předpisů pokračuješ v jízdě v pravém pruhu.

V praxi budu samozřejmě maximálně obezřetný a připravený na to, že se mě třeba ten magor v levém pokusí zabít vytlačením z dálnice.

 

a nebo tak, ale moc tohle u nás nedoporučuji, všichni víme proč (a nezapomeňte co psal Martin, když jedete v pravém pruhu při dodržování všech předpisů - to znamená, že nepojedeš rychleji než je dáno)

 

chlapi, kurva, vždy se studenou hlavou, v klidu, neblázněte, horká hlava nic nevyřeší, já vím, že na cestách vás vytočí milion debilů, ale přece nemusíte být tím milion prvním, který tam bude, nehledě na to, že jednou to nemusí dopadnout dobře, i když jste třeba mistři volantu a Senna s Prostem by se od vás mohli učit

buďte vy ti frajeři a slušní - je to více než být namachrovaným zbabělcem

Odkaz ke komentáři

Palo taky jsem byl o tom absolutně přesvědčený, ale mám předplatné světa Motorů a hodně to tam rozebírali, byl tam výklad zákona od právníků i výklad zákona z ministerstva dopravy a sešli se v tom, že pokud jedeš 130km/h v pravém a dojedeš někoho kdo jede "bezdůvodně" (nepředjíždí) v levém třeba 129km/h, tak nemáš řešit jeho přestupek a máš pokračovat dál v pravém, protože se nejedná o předjíždění. Je to na hlavu, ale je to tak... samozřejmě jak píšu už nahoře, nebudu podjíždět jako trouba, on se nakonec na prázdném úseku stejně zařadí doprava, ale pokud by došlo k nehodě, že ten v levém to neunese a stáhne to na toho v pravém, tak bude vina na tom v levém, to tím chtěli říct. U nás jsou lidi prostě chybně naučeni na silnicích vychovávat, ale o 100% bezpečnější je pachatele přestupku si nevšímat (max dát befel policii)

Odkaz ke komentáři

Palo taky jsem byl o tom absolutně přesvědčený, ale mám předplatné světa Motorů a hodně to tam rozebírali, byl tam výklad zákona od právníků i výklad zákona z ministerstva dopravy a sešli se v tom, že pokud jedeš 130km/h v pravém a dojedeš někoho kdo jede "bezdůvodně" (nepředjíždí) v levém třeba 129km/h, tak nemáš řešit jeho přestupek a máš pokračovat dál v pravém, protože se nejedná o předjíždění. Je to na hlavu, ale je to tak... samozřejmě jak píšu už nahoře, nebudu podjíždět jako trouba, on se nakonec na prázdném úseku stejně zařadí doprava, ale pokud by došlo k nehodě, že ten v levém to neunese a stáhne to na toho v pravém, tak bude vina na tom v levém, to tím chtěli říct. U nás jsou lidi prostě chybně naučeni na silnicích vychovávat, ale o 100% bezpečnější je pachatele přestupku si nevšímat (max dát befel policii)

já ti rozumím, také jsem to doplnil, aby jsme si rozuměli,,,

málokdy se stane, že pravý pruh s kamiony a busy dojede levý pruh s osobáky , a když už se stane, tak zde už stejně zase budeme u jízdy ve dvou souběžně jedoucích pruzích neboli skoro koloně - tak nějak polopaticky řečeno

 

já ti rozumím, také jsem to doplnil, aby jsme si rozuměli,,,

málokdy se stane, že pravý pruh s kamiony a busy dojede levý pruh s osobáky , a když už se stane, tak zde už stejně zase budeme u jízdy ve dvou souběžně jedoucích pruzích neboli skoro koloně - tak nějak polopaticky řečeno

 

každé ráno jedu z centra na Chodov, každé ráno jezdím od čerpací stanice Agip(naproti státnímu archivu) v levém pruhu a každé ráno podjíždím 80 a později 100 km/h rychlostí pomalejší auta, která bezdůvodně jedou ve středovém pruhu, i když už jsou mimo obec (Prahu), prostě zbytečné mluvit

Odkaz ke komentáři

já Vaše jednání spatřuji jako zaviněné jednání, kterým porušujete mnou výše uvedený a citovaný odstavec 1) §12 zákona č.361/2000 Sb. v platném znění a to sice, že mimo obec jedete v levém jízdním pruhu, i když Vám zákon nařizuje pravý a Vy ani nepředjíždíte, ani neobjíždíte a jak víme, tak na dálnicích se ani neotáčíme a dokonce ani neodbočujeme vlevo

Ano, přesně tohle tvrdilo milion lidí v komentářích pod články na Autowebu, kde se tohle řešilo, že tím "porušením nebo ohrožením chráněného zájmu je už samotné porušení konkrétního zákona". JUDr. Beran tam měl na tohle téma krásný seriál. On má ostatně spoustu podnětných a zajímavých rozborů z dopravní oblasti naší legislativy.

 

Tenkrát to byla jedna teorie pro druhé. Dneska už naštěstí můžeme s jistotou říci, jak je to doopravdy, respektive jak to vidí Nejvyšší správní soud. A ten dal zcela jasně "materiálnímu aspektu" zelenou. Takže pokud dnes někdo tvrdí, že ke spáchání přestupku stačí naplnění "formálního aspektu" tím, že poruším nějaký zákon (třeba ten o provozu na pozemních komunikacích), nemá zkrátka pravdu. Můžete s tím nesouhlasit a můžete si o tom myslet svoje, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat. Stanovisko je to jasné a závazné ;)

 

Nejsem právník, učitel ani profesor, takže to zde nebude sáhodlouze vysvětlovat. Kdo by měl zájem, může si dohledat příslušné informace na již zmíněném Autowebu, kde je na tohle téma nepřeberné množství článků. Za všechny snad zmíním jen jeden, který obsahuje vlastní podstatu této myšlenky, že samotné porušení silničního zákona ke kvalifikaci daného jednání jako přestupek nestačí. Zde konkrétně se jedná o případ, kdy jel řidič v obci 52km/h, místo zákonem povolených 50km/h, ale jako demonstrace to stačí. Analogicky by se to dalo samozřejmě aplikovat třeba na tu jízdu v levém pruhu, chceme-li :)

Odkaz ke komentáři

Skaja: sem zvědav jak se materiální aspekt Beranovy povede co se týče passatu.... :lool:

jinak je jasně dáno že mimo obec se jezdí v pravo a pro předjíždění-rychleji jednouci vozidla je levý....

pokud levoproudař neuhne........reší si to kazdý po svém.....nekdo ho podjede,nekdo "přinutí" uhnout....záleží co se vám oplatí vic

co se policie týče:domluvit se dá:ale pouze s policistou cca 30let a víc.........nováčci po škole si chtějí zatím ještě dokázovat že změní svět a piráti jsou potřeba pozavírat....momentálně teď jednoho takového aktivního blba co teprv vylezl ze školy řeším..... :lool: ale ta sranda stojí za to :lol:

Odkaz ke komentáři

tak to je teda rozsiahla diskusia :D no zaujimane citanie ale tak stalo sa uz niekomu to co mne ze som siel 90km/h obehol som policajtov na 100-vke a oni ma zastavili ze som prekrocil rychlost ze oni isli 100 a ja som ich obehol pritom som siel 90 a im hovorim no pani ta stara fabia uz neak netaha :D sa na mna pozreli ze ci si robim srandu z nich ja nato ani nahodou :) potom chodili okolo auta ale ked nic nensali tak mi dali spat papiere a ze nech sa to uz neopakuje :D som sa dival ako jelen co sa robi, ze co sa nema opakovat ?? tak oni zavadzaju na ceste a ja ich, len preto ze ich rachotina ide 80 a viac ani km, nemam objehat?? :D som sa zasmial ze asi si chceli len auto obzret :D no ale zdrzali ma tam 20min. :( a usla mi relacia v tv tolko skusenost s policiou v SR tak bratia Cesi nieste v tom sami :D :palec:

Odkaz ke komentáři

Hele Martine,se všim s Tebou a Palem souhlasím jen mě zaráží trošku s tim přikladem že když jedu v pravém pruhu na dálnici a dojedu pomaleji jedoucí vozidlo v levém pruhu tak podle mě ho nesmim předjet(podjet!)Musim se zařadit do levého pruhu a čekat až mi milostpán uvolní průjezd-taky dost častá člověče situace :huh:

 

----------

Romane, přesně tak to dělám, neboť je mi proti srsti :angry: pomalejší auto jedoucí v levém pruhu podjet ( předjet zprava ), pokud si mě " šnek " nevšimne a neuhne, zablikám dálkovými, pak si dotyčný "strejda" za volantem v levém pruhu uvědomí že brzdí provoz, slavnostně uhne a já pádím dál :).

Odkaz ke komentáři

Ano, přesně tohle tvrdilo milion lidí v komentářích pod články na Autowebu, kde se tohle řešilo, že tím "porušením nebo ohrožením chráněného zájmu je už samotné porušení konkrétního zákona". JUDr. Beran tam měl na tohle téma krásný seriál. On má ostatně spoustu podnětných a zajímavých rozborů z dopravní oblasti naší legislativy.

 

Tenkrát to byla jedna teorie pro druhé. Dneska už naštěstí můžeme s jistotou říci, jak je to doopravdy, respektive jak to vidí Nejvyšší správní soud. A ten dal zcela jasně "materiálnímu aspektu" zelenou. Takže pokud dnes někdo tvrdí, že ke spáchání přestupku stačí naplnění "formálního aspektu" tím, že poruším nějaký zákon (třeba ten o provozu na pozemních komunikacích), nemá zkrátka pravdu. Můžete s tím nesouhlasit a můžete si o tom myslet svoje, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat. Stanovisko je to jasné a závazné ;)

 

Nejsem právník, učitel ani profesor, takže to zde nebude sáhodlouze vysvětlovat. Kdo by měl zájem, může si dohledat příslušné informace na již zmíněném Autowebu, kde je na tohle téma nepřeberné množství článků. Za všechny snad zmíním jen jeden, který obsahuje vlastní podstatu této myšlenky, že samotné porušení silničního zákona ke kvalifikaci daného jednání jako přestupek nestačí. Zde konkrétně se jedná o případ, kdy jel řidič v obci 52km/h, místo zákonem povolených 50km/h, ale jako demonstrace to stačí. Analogicky by se to dalo samozřejmě aplikovat třeba na tu jízdu v levém pruhu, chceme-li :)

 

pokud já vím, tak u těch 52km/h jde o to, že radar má nějakou tolerovanou odchylku měření + - 3km/h , tak co to tady meleš? pokud pojedeš na červenou tak jedeš na červenou, pokud jedeš 58km/h na 50-tce, tak tak ti to vemou jako že jsi jel 55km/h, ale co to má společné s bezdůvodnou jízdou v mimo obec v levém pruhu nechápu? To je jako když tě chytnou v jednosměrce a ty jedinej pojedeš v protisměru, tak se vlastně nic neděje, jelikož nikdo nejel jednosměrkou jen policajti a tím nebyl nikdo ohrožen? Co to tady meleš?

prosím najdi mi toho JUDr.Berana a jeho potvzené vítězství u nejvyššího správního soudu, rád si to přečtu,, né v novinách, najdi mi to ve výrocích soudu, jinak nevěřím ani slovo

Odkaz ke komentáři

pokud já vím, tak u těch 52km/h jde o to, že radar má nějakou tolerovanou odchylku měření + - 3km/h , tak co to tady meleš? pokud pojedeš na červenou tak jedeš na červenou, pokud jedeš 58km/h na 50-tce, tak tak ti to vemou jako že jsi jel 55km/h, ale co to má společné s bezdůvodnou jízdou v mimo obec v levém pruhu nechápu? To je jako když tě chytnou v jednosměrce a ty jedinej pojedeš v protisměru, tak se vlastně nic neděje, jelikož nikdo nejel jednosměrkou jen policajti a tím nebyl nikdo ohrožen? Co to tady meleš?

prosím najdi mi toho JUDr.Berana a jeho potvzené vítězství u nejvyššího správního soudu, rád si to přečtu,, né v novinách, najdi mi to ve výrocích soudu, jinak nevěřím ani slovo

pokud to není myšleno že jel těch 52 po odečtu tak je to opravdu blbost...VŽDY SE OD NAMĚŘENÉ HODNOTY ODEČÍTAJÍ -3KM DO 100KM/h a nad 100km to jsou -3% z naměřené rychlosti!!!!

jinak pokud naměří 55...po odečtu 52...podle nového sazebníku je to bez bodu ale 1500-2500kč

a pokud tam je 50...od jel 52.............jakožto pirát má být né pkutován-ale rovnou popravanen u krajnice :lool: :lol:

Odkaz ke komentáři

pokud já vím, tak u těch 52km/h jde o to, že radar má nějakou tolerovanou odchylku měření + - 3km/h , tak co to tady meleš?...prosím najdi mi toho JUDr.Berana a jeho potvzené vítězství u nejvyššího správního soudu, rád si to přečtu,, né v novinách, najdi mi to ve výrocích soudu, jinak nevěřím ani slovo

To je těžký, když se ani nepodíváš na ten článek, na který ti tam dám odkaz :rolleyes:

 

Jednak je tam zcela jasně uvedeno, že "Skutkově se jednalo o skutečně banální případ, kdy řidič dostal pokutu za rychlost, když jel na 50ce rychlostí 52 km/h (po odečtení odchylky ve výší 3 km/h)."

 

Dále jsou tam uvedeny konkrétní citace přímo z rozhodnutí NSS, včetně jeho označení, viz "V diskusích ohledně materiálního aspektu přestupku nezřídka padala otázka, jak se soudy a zda-li, se již nějakým způsobem vypořádávaly s materiálním aspektem přestupku. Jedním z takových rozhodnutí je např. čerstvý rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS) ze dne 14. 12. 2009 pod č.j. 5 As 104/2008 – 45." Není problém si to rozhodnutí dohledat celé. Ale budiž, tady je to přímo na webu NSS.

 

Jinak ohledně toho "materiálního aspektu" - není to tak jednoduché, jak jsi naznačil s tou jednosměrkou. Jde o to, že správní orgán musí vždy posuzovat, zda-li to konkrétní jednání v té dané situaci porušilo či ohrozilo nějaký chráněný zájem. Zjednodušeně řečeno by se to dalo říci tak, že pokud je tam ta jednosměrka "bezdůvodně" a nemá tam smysl, tak jízda v protisměru není přestupek. Stejně tak může být vyhodnoceno jako "v pořádku", pokud pojedu v obci třeba 70km/h v noci, kdy se široko daleko nenachází ani noha, zatímco ve dne, kdy je o kousek dále škola by to přestupek byl. Jedná se tady o tu konkrétní danou situaci v tom konkrétním daném místě a za těch konkrétních daných okolností. Stejně tak s tou jízdou v levém pruhu. Samozřejmě, pokud tím budu někomu překážet a vytvářet na té komunikaci chaos, tak je to přestupek. Ale pokud si tam pojedu sám, zatímco široko daleko nebude žádné vozidlo, jehož řidiče by to mohlo jakkoliv ovlivnit, tak to přestupek není. Zkrátka se tím snažíme oprostit od otrocké "buzerace", jakou často PČR a MP předvádí, kdy rejžujou prachy na zcela nesmyslných místech, místo aby hlídali a pokutovali tam, kde to je potřeba. A právě ten "materiální aspekt" nám dává možnost, jak se takovému jednání ze strany PČR nebo MP bránit a zcela jednoznačně jim říci, že dokud nebudou fungovat racionálně, mají zkrátka smůlu a jejich (špatná) práce skončí v koši.

 

Takže tam nejde o protěžování gaunerů a obhajování prasáckého jednání (jak je to často vnímáno), nýbrž o vnesení racionality a objektivity. Tak, aby bylo postihováno skutečně nebezpečné jednání a nikoliv banální záležitosti, které vlastně nikoho neohrožují.

 

Ale to je už naprosto mimo tohle Romanovo téma, pokud ta diskuze má být vedena dále, musela by být oddělena do samostatného tématu. Takhle můžu jen znovu dát odkazy na web, kde se to řeší a rozebírá a myslím, že dokud si to nepřečteš a nepochopíš tu základní podstatu, nemá smysl to dále řešit.

 

Materiální aspekt 1

Materiální aspekt 2

Materiální aspekt 3

Materiální aspekt 4

Materiální aspekt 5

Materiální aspekt 6

Materiální aspekt 7

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...