Přejít na obsah

Montáž couvací kamery - návod


Guest comgen

Doporučené příspěvky

Montáž couvací kamery na vůz ŠKODA OCTAVIA bez vrtání

 

Jistě nejsem sám, komu se s octavií necouvá zrovna nejlépe. Výhled z vozu je u verze combi i u

liftbacku značně omezený, takže obzvláště při parkování každý, byť sebelepší řidič, malou pomoc

určitě ocení.

 

Montáž parktronicu a podobných systému je sice možná, ale přeci jen vidět dozádu není totéž, jako

doufat, že parktronic rozpozná například tažné zařízení, sloupek, či nepřehlédne Vaše dítě či kočku.

Navíc montáž couvací kamery, kterou zde hodlám popsat zvládne, troufnu si říct i začátečník, i

když přeci jen doporučuji alespoň vědět, co je plus a mínus 12V: )

Potřebný čas: 1-2 hodiny(pokud jste pečliví)

 

Potřebný materiál a pomůcky:

http://nd03.jxs.cz/722/800/ecaf292e2e_63192796_o2.jpg

 

 

1x couvací kamera, doporučuji typ WigiTron YA-520C(lze namontovat nad spz, zespodu madla

kufru, má noční vidění, dobrý snímací úhel, lze nalepit, není nutné nic vrtat).

1x automobil :o Škoda Octavia (Combi), Škoda Fabia, Superb a jiný...

dále budete potřebovat pájku, štípací kleště,trochu cínu a izolační pásku(lze vyřešit i třeba

svorkovnicí bez pájení)

1x LCD displej nebo autorádio s AV vstupem

křížový šroubovák

oboustranná lepicí páska

 

d31eab5bb2_63192811_o2.jpg

 

Příprava práce:

ujistěte se, že máte AV kabel ke kameře(dostatečně dlouhý, u WigiTronu součástí balení-stačil na

kombíka), zastavené vozidlo a zhasnutá světla.

 

Postup práce:

1) Otevřete kufr a obě levé dveře. Z dveří kufru sejměte plastový kryt a demontujte levé

světýlko osvětlení spz.

2) Tahem od karosérie, směrem dolů demontujte plasty stropníhobložení nad kufrem

3) Uvolněte gumovou průchodku kabelů mezi střechou a dveřmi kufru.

4) AV kabel protáhněte průchodkou, provlečte podél zadního pravého okna až ke dveřím.

 

63edd551d5_63192620_o2.jpg

 

5) Kabel lze snadno protáhnout a schovat podle fotek na obrázcích a přivést ho

nade dveřmi až do předního sloupku, kde ho můžete protáhnout okolo táhla otvírání kapoty

nad plasty u nohou až k autorádiu/LCD displeji.

 

28699ede4c_63192622_o2.jpg

 

6) Kameru je možné umístit minimálně dvěma způsoby:

 

a) místo jednoho světýlka osvětlení spz za využití původních šroubků-což by ale mohlo mít vliv na

čitelnost spz v noci a vypadalo by to následovně:

637c482b70_63192586_o2.jpg

953a367e05_63192589_o2.jpg

:o nebo těsně vedle. V tomto případě bude nutné pájkou mírně rozšířit původní plastovou

průchodku pro objímku žárovky a na jednom místě snížit těsnění krycího sklíčka tak, abychom

mohli protáhnout napájecí/AV kabel ke kameře, kterou umístíme mezi madlo a světýlko

 

183dad3922_63192590_o2.jpg

 

7) Napájení je možno vyřešit různými způsoby. Třeba přivést napájecí kabely z autorádia, ale

nejjednodušším a dobře funkčním řešením je zapojit (připájet) napájení kamery paralelně s

osvětlením spz, viz foto:

e09a02990d_63192626_o2.jpg

 

8) Pokud jste zvolili variantu a) umístění kamery, tak ji zašroubujte, případně zatěsněte silikonem, pokud jste zvolili :lol:, protáhněte kabely rozšířenou průchodkou žárovky,

namontujte zpět krycí sklíčko světla a kameru přilepte oboustrannou lepicí páskou.

edbce39532_63192636_o2.jpg

 

 

Styčné plochy dobře otřete a odmastěte. Není potřeba žádná speciální páska, lze použít

jakoukoliv běžně dostupnou v drogerii/papírnictví.

Ozkoušejte funkčnost zapojení:

 

105fb16f16_63192572_o2.jpg

Výsledek bude vypadat nějak takhle:

3f0edfad7f_63192581_o2.jpg

 

9) Namontujte zpět všechny kryty, zapněte světla a vyzkoušejte, jaké je parkování a couvání s

tímto malým pomocníkem: )

Celkové náklady dle ceníku internetového obchodu www.wigishop.cz ke dni 21.3.2010:

Kamera: 799Kč

Lepicí páska: 29Kč(drogerie) a ještě Vám zbyde

Displej: 999Kč

nebo

autorádio WigiTron se vstupem na couvací kameru, DVD, GPS... od 7999Kč

rearcam2.pdf

Odkaz ke komentáři

Ahoj. Šikovnej. Ale myslím, že ji tam dlouho mít nebudeš. Ačkoliv ti to samozřejmě nepřeju a nenechavci bych useknul ruce. Je hoodně vidět. Já to řešil origo kamerou k Octavii II (jediná záludnost je v tom, že na jedničkovou řadu úplně nepasuje a jde o to si trochu pohrát, aby byla utažena vodorovně a LED diody vedle kamery osvicovaly SPZ a ne auto vzádu). Do druhýho světla pro osvětlení SPZ jsem dal LED žárovku se stejnou paticí jako žárovka, obě místa teď svítí stejně krásně bíle. Monitor....raději jsem zvolil autorádio se spínaným vstupem z couvacího světla a vstupem pro kameru. Mimo jiné má i Mp3, DVD přehrávač s podporou Divx a titulkama (to už spíše pro externí monitor, má nezávislý duální provoz), GPS navigaci, SD slot... V rádiu jsem vypáral origo softík a dal svůj, takže poslední verze GPS IGO 8, všude motivy Škoda.. a cena:

Rádio: 2900,- Kč

Kamera: 990,- Kč

LED žárovka: 99,- Kč (jsou dvě v balení, jedna mi zbyla)

post-3414-1269877162_thumb.jpg

post-3414-1269877169_thumb.jpg

post-3414-1269877176_thumb.jpg

post-3414-1269877180_thumb.jpg

post-3414-1269877185_thumb.jpg

post-3414-1269877193_thumb.jpg

post-3414-1269877393_thumb.jpg

post-3414-1269877396_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

TomXP- velice povedená prácička, tak malá kamerka je o dost lepší než tak velká, skoro si ji ani nevšimneš. Ještě dotaz jestli se ti automaticky přepne obraz když zařadíš zpátečku nebo si musíš na rádiu ručně zapnout kameru.A ja ksi předělal ten soft v rádiu? nemyslím samotnou navi, ale celý to menu?

Odkaz ke komentáři

Čau, na fotce to je vidět ještě hodně protože to je nasvícený bleskem, jinak není vidět vůbec..Obraz kamery se spíná automaticky přivedením plusu ze zpátečky na konkrétní kabel u rádia, ale má to i druhej vstup, takže tam to může být pořád a kdykoliv si v menu zapneš AV a koukáš se na řidiče vzadu jak řve že na dálnici jedeš jenom kilo pade :huh: Co se týká rádia, běží tam klasickej Windows CE, takže nabootovat z SD přes funkci update v rádiu, vytahat exe soubory jednotlivých programů a samotnýho menu, nějakým šikovným programem např. Reshacker rozkódovat ty exe, vytahat grafiku, grafickým programem je upravit, nakompilovat zpátky do exe a ty tam přepsat. Běžící menu ale nejde, protože pořád běží, takže nějakým šikovným taskmanagerem vypnout aplikaci, přehrát, vypnout - zapnout rádio a už to fičí :-) Ještě mam rozpracovaný pozadí pro rádio, dost oslňuje a už ho mam skoro hotový v příjemný černozelený barvě :-) No asi tak. Ale to je v tomhle konkrétním rádiu...jak to je v jiných netuším.

Odkaz ke komentáři
  • o 7 měsíců později...
  • o 9 měsíců později...

TomXP::

 

Chcem sa ta opytat, kedze je tam aj LED svetlo na osvetlenie SPZ, a hovoris, ze si kameru napojil na spiatocku tak,ze sa zapne len pri spiatocke.

 

Moja otazka znie: znamena to teda, ze to LED svetlo v kamere sa takisto zapina len pri zaradenej spiatocke??? alebo si to nejak upravil,aby len kamera bola vypnuta a to LED svetielko z nej svieti stale na SPZ.

 

Dik za odpoved

Odkaz ke komentáři
TomXP::

 

Chcem sa ta opytat, kedze je tam aj LED svetlo na osvetlenie SPZ, a hovoris, ze si kameru napojil na spiatocku tak,ze sa zapne len pri spiatocke.

 

Moja otazka znie: znamena to teda, ze to LED svetlo v kamere sa takisto zapina len pri zaradenej spiatocke??? alebo si to nejak upravil,aby len kamera bola vypnuta a to LED svetielko z nej svieti stale na SPZ.

 

Dik za odpoved

 

Ahoj, osvětlení SPZ má samostané napájení a svítí normálně při zapnutých světlech.

Odkaz ke komentáři
  • o 6 měsíců později...
  • o 4 týdny později...
Guest Karel Jan

Zdravím a prosím odborníky o radu. Dostal jsem couvací kameru GL-408 (652 X 585) a k tomu monitor 3,5´TF" LCD s rozlišením 640 X 480. Kamera má mít zorný úhel V=120° X Š=170°, ale na monitoru zachycuje úhel 65°X 90° a obraz nepokrývá celý displej. Kde je zakopaný pes problému a co s tím?

Děkuji Karel

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

adam, dokonale....

tiez rozmyslam nad niecim podobnym a toto je super volba, kameru skoro nevidiet a umiestnenie displeja je vyborne....do tohto by som hned siel..len kto mi to urobi, co to stoji, ako sa to montuje...som trochu zrucny...ale netrufam si na nieco taketo...ale toto je to co chcem :D

Odkaz ke komentáři
Guest adam.stefek

adam, dokonale....

tiez rozmyslam nad niecim podobnym a toto je super volba, kameru skoro nevidiet a umiestnenie displeja je vyborne....do tohto by som hned siel..len kto mi to urobi, co to stoji, ako sa to montuje...som trochu zrucny...ale netrufam si na nieco taketo...ale toto je to co chcem :D

Ahoj,

displej s kamerkou jsem koupil tento : verze B http://aukro.cz/show_item.php?item=3206049391 za 1070 Kč ale nekupoval jsem přes aukro, ale napsal jsem mu na email prodej.ol@seznam.cz ( potřeboval jsem se domluvit přesně na rozměrech LCD) , poslal peníze na učet a on mi to poslal. Původní myšlenka byla mít kamerku vevnitř v aute ( ať se nešpiní a nejde vidět) a když tak použiju stěrač , umyju si okno a půjde ven hezky vidět. Umístění zevnitř při horní straně zadního okna. Tak jsem koupil tu motýlkovou kamerku s LCD. Akorát...že nešlo vidět hned za auto, ale spíš do dálky. To je dáno zaoblením zadního skla u octavie combi. Já to chtěl na parkování , ne na šmírování :-) V emailu jsem se s nim domluvil na rozměrech LCD a poslal mi LCD co má rozměry šířka 123mm , výška 72mm – takže asi jiné LCD než přímo na odkaze výše !!! . Tyto rozměry totiž jdou vložit do popelniku bez nějakého řezáni. Rozebral jsem vzadu držák nápojů vzadu ( 2 šroubky ), loketku ( 1 velký šroub ), sundal plast u ručni brzdy. Pak jsem byl vpředu u popelníku, tam jsou myslím 4 šroubky a vyndal popelník.

LCD tak hezky pasovalo a drželo samo v popelníku, že jen na oboustrannou pásku ( tu tlustší co má asi 3 mm ) jsem nalepil LCD a vložil do popelníku, tunelem jsem natáhnul kabely dozadu ( napajeni + video - bylo v baleni u LCD a kamery ). Smontoval jsem loketku a sundal zadní sedačky. Pod kobercem jsem protáhnul a pak pres levý zadní sloupek kabely až do kufru abych se dostal do kufru jak je kabeláž na zadní světlo.( taková schránka )

No a vzhledem k tomu, že jsem měl tu motýlkovou kameru jsem zvažoval ji umístit místo zámku zadních dveří, ale jak jsem studoval zámek zadních dveří, tak jsem z toho měl obavy abych něco nerozvrtal a pak by nešlo zamykat. Tak jsem nakonec koupil kamerku namísto světýlka osvětleni zadní značky. Koupil jsem dražší „Couvací kamera Maxicam CA 9524“ tady http://www.levnealarmy.cz/eshop/parkovaci-kamery/skoda/couvaci-kamera-maxicam-ca-9524-skoda-octavia-roomster.html za 2100 Kč. Je to hodně, asi bych teď vyzkoušel nějakou z aukra za 500-900 Kč. Musel jsem uřezat 2 rohy aby tam pasovala a v autě jsem musel zvětšit díry v držáku světýlek ( ne díry na sšroubky, ale ty kam to prijde zasunout, jsou totiž zkosené… ) . Mely zkoseni tak jsem tomu pájkou a malou bruskou pomohl a zvětšil. Ale nic hrozného. Jinak by to světýlko tak hezky nezapadlo a bylo by vice vidět. Jako těsnění jsem použil to ze starého světýlka. Namontoval, protáhnul jsem přes pruchodku mezi kufrem a karoserií at je kabeláž jak má být, osvětlení jsem zapojil namísto původní žárovky a napájení kamery a LCD jsem zapojil na zadní zpátečkové světla. Video kabel se jen propojil. Vše zaizoloval, i proti rozpojení, dal zpět plasty a je. Nebál bych se vyzkoušet kamerku z aukra za 500-900 Kč nebo z ebay, jsou to spis mechanické úpravy. Dírky na šroubky mi na té mojí kamerce pasovali.

Takže dle mě se dá pořídit jen LCD displej asi 700-800 + kamera do osvetlení RZ cca 500-900 z aukra.

Ať se daří, Adam

Odkaz ke komentáři
  • o 3 týdny později...

Ahoj. Šikovnej. Ale myslím, že ji tam dlouho mít nebudeš. Ačkoliv ti to samozřejmě nepřeju a nenechavci bych useknul ruce. Je hoodně vidět. Já to řešil origo kamerou k Octavii II (jediná záludnost je v tom, že na jedničkovou řadu úplně nepasuje a jde o to si trochu pohrát, aby byla utažena vodorovně a LED diody vedle kamery osvicovaly SPZ a ne auto vzádu). Do druhýho světla pro osvětlení SPZ jsem dal LED žárovku se stejnou paticí jako žárovka, obě místa teď svítí stejně krásně bíle. Monitor....raději jsem zvolil autorádio se spínaným vstupem z couvacího světla a vstupem pro kameru. Mimo jiné má i Mp3, DVD přehrávač s podporou Divx a titulkama (to už spíše pro externí monitor, má nezávislý duální provoz), GPS navigaci, SD slot... V rádiu jsem vypáral origo softík a dal svůj, takže poslední verze GPS IGO 8, všude motivy Škoda.. a cena:

Rádio: 2900,- Kč

Kamera: 990,- Kč

LED žárovka: 99,- Kč (jsou dvě v balení, jedna mi zbyla)

 

Prosimte muzu se zeptat kde jsi sehnal to radio?

Odkaz ke komentáři
  • o 7 let později...
  • o rok později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...