Přejít na obsah

Nefunkční zámek dveří


Patrajs

Doporučené příspěvky

Přestal mě zničeho nic fungovat LZ zámek na OI a zůstal zamčený,ani po vytrhnutí tapecího,když jsem se k němu dostal,nešel ručně odemknout přes táhla.Když už jsem ho chtěl rosekat,račí sem si sehnal jinej zamek a napojil ho na konektor,ale taky nic.Tak že se musela začít hledat závada jinde.Po rozebráni středového sloupku,rozpojení konektorů a sundáni husího krku jak je na dveřích,jsem tu závadu hned viděl,spuchření bužírky na kabelech.Odstranil jsem černou pásku co drží svazek kabelů po hromadě a pod ní byli totálně spuchřelí bužírky a dokonce i úplně přerezlej kabel právě od centrálu.Kabel jsem propojil a zámek najednou fungoval.

 

 

 

post-552-1300269191_thumb.jpg]

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...

Tip na hľadanie možnej závady je logický a dobrý. Spôsob odstránenia závady, ako vyplýva z fotografie, je aj jednoduchý. Z fotografie je ale zrejmé, že demontáž káblového zväzku bola robená pri otvorených dverách. Otvorená teda ostáva kľúčová otázka - ako postup realizovať pri zatvorených dverách a zablokovanom zámku dverí? Teda ako otvoriť zablokované dvere s touto možnou touto závadou (zlomený drôt v káblovom zväzku vo dverách), alebo ako demontovať káblový zväzok s 10p zásuvkou z vnútornej strany dverí. Zo strany stredového stĺpika ( po odstránení krycích plastov) je táto zásuvka ako-tak prístupná. Zo strany vnútra dverí nie. Demontovať "husí krk" pri zatvorených dverách je nemožné. Demontovať obloženie zatvorených dverí bez ich poškodenia pri troche trpezlivosti je možné.

Odkaz ke komentáři

Áno, obloženie dverí je možné demontovať aj pri zatvorených dverách bez poškodenia. Ale o to v tomto prípade nejde. Ide o to, ako otvoriť dvere, ak je ich zámok zamknutý (alebo zaseknutý) a elektricky DO a ani mechanicky príslušnými tiahlami zvonka a ani zvnútra kabíny neotvoriteľný. Samozrejme ale bez použitia hrubého násilia. Závada je popísaná v pôvodnom príspevku.

Odkaz ke komentáři

uz ti rozumim, je fakt, ze jsem mel ten samy pripad, zamek byl seknuty,nesel ani lankem ze vnitr po sundani tapecu, nesel DO, zkratka nesel vubec, tak jsem to musel vypacit hrubou silou - pajser, srubovak velky a kladivo a jeste me otec pomahal ze vnejsu tahat za kliku...zkratka jsem vrazil do zamku srubovak ci pajsr a pacil to, protoze jinaciho nic nezbyvalo....jak to dostat setrne - to ti neporadim.

Odkaz ke komentáři

jenze tam se nemas jak dostat k samotnehmu zamku a jeste ho demontovat - rozdelat, aby jsi vyndal motorek, tistak a dalsi kraviny s pruzinama. To by jsi musel vyrezat kus dveri! zkratka jsem do celeho zamku vrazil pajs ci velky srubovak, zajel jsem do celeho zamku a klatil a klatil, zkousel a zkousel az to nejak povolilo....nevim jak, nevim proc, nevim co jsem uvolnil....ale dvera byly otevrene a pak jsem ten polorozbyty zamek demontoval ze dveri....jsem tu sliboval, ze z toho srotu, co zbylo zamku jej rozlozim a rozeberu, co to za pricinilo (ulomek, vypaleny kontakt....) - jeste jsem se k tomu nedostal a polorozkuchany zamek je v krabici :angry:

Odkaz ke komentáři

Asi som sa špatne vyjadril. Pod pojmom "demontovať" plastové časti zámku som samozrejme rozumel kladivo, sekáč a mechanicky odstrániť zo zámku všetko, čo sa dá. Ale pre úplnosť: V piatok som kúpil nový zámok, tento doma rozobral a tu sú moje poznatky: celá plastová časť zámku so svojím obsahom je len o blokovaní vonkajších pák dverí pri otváraní zámku a o informáciach o stave zamknutia zámku ( mikrospínače) do riadiacej jednotky. Samozrejme všetko ovládané elektricky vstavaným motorčekom. Ale z hornej, teda plastovej časti do spodnej kovovej časti zasahuje kovová páčka "A" ktorá presúva samotný zamykací systém zámku v jeho kovovej časti. Pri jej posunutí smerom "B" aj pri použití prípadného násilia asi o 5 mm sa zámok otvorí. To bol asi Tvoj prípad keď totálnou demontážou plastovej časti zámku možno náhodou si posunul aj túto páčku a zámok sa teda otvoril. V praxi je samozrejme ale problém dostať sa k tejto páčke, nakoľko zámok je dosť utopený v konštrukcii dverí. Ale za pokus to asi stojí. V najbližších dňoch to skúsim a samozrejme dám vedieť.

Ešte ako druhá možnosť sa mi javí ako schodná a asi stojí za pokus. Priamo na kontakty 1,2 svorkovnice T6j motorčeka pripájať impulzne striedavou polaritou napätie z cudzieho zdroja a pokúsiť sa ho vlastnou silou rozhýbať. Teda obídením riadiacej jednotky. Aj tak dík za inšpiráciu a poznatky. Nemám rád totiž objavovanie "Ameriky". A Oktávka sa už nejaký ten piatok vyrába a skúseností je zrejme tiež dosť.

post-11077-1305490554_thumb.jpg

post-11077-1305492679_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

bohuzel, jak si popisoval A a B - to me taky neslo! zkusel jsem i impulzy, jak popisujes ty do svornice, ale to se ani nehlo a myslim, ze ti to ani nepujde, pokud mas elektricke stahovani oken, zamek je rizen impulzy ze RJ motorku okna! tam nejde 12V ! Podla me jsem mel mechanickou chybu, neco se seklo, ulomilo a proto jsem nemohl pohnout, Objevovani ameriky - tomu se asi nevyhnes, protoze jinak tu chybu nenajdes. Je taky mozne, jak jsem tam zamek , ten spatny zamek x krat rozdelal - rozebral, ze jsem ho spatne slozil, do toho elektronicka chyba ( vypaleny kontakt u motorku a bylo to v prdeli uplne. jeste ty dvere jsi nespravil? jsem zvedavej na tvuj postup :)

Odkaz ke komentáři

Dnes som dvere otvoril. Skôr než som do ruky vzal kladivo, tak som vzal do ruky multimeter. Premerať neporušenosť väčšiny drôtov sa dá aj pri zavretých dverách a aj bez toho, aby ich človek vôbec videl. Potrebuje to len trocha elektrikárskeho citu a trpezlivosti. No ak je niektorý prerušený (zlomený), tak potom je možné ho provizórne premostiť a potom po otvorení dverí definitívne opraviť. V mojom prípade bol prerušený spoj medzi T10d/3 a zväzkom, línia "d" na zbernici A23 niekde za prístrojovou doskou. Kde bol tento spoj prerušený, to nebolo vidieť. Teda na zásuvke T10d/3 chýbalo napätie 12V. Tak som premostil kontakty zásuvky T10d/3 a T10d/8 cez nejaký odpor (žiarovku) a zámok sa stal funkčný. Samozrejme po otvorení dverí som závadu definitívne opravil novým vodičom podľa príslušnej schémy zapojenia.

Skúšal som aj otvoriť zámok priamo pomocou vstavaného motorčeka. Po kontrole jeho elektrického odporu je ho možné impulzne!!! napájať jednosmerným napätím cca 6 až 8V s požadovanou polaritou. Samozrejme cez nejaký odpor (žiarovku). Zámok sa dá otvoriť aj týmto spôsobom. Potom samozrejme musíme prekontrolovať mikrospínače atď. Pri otvorených dverách to už nie je žiaden problém. Zámok je možné otvoriť aj podľa predchozieho príspevku. Toto, čo popisujem, je všetko ale možné len v tom prípade, ak zámok nie je mechanicky zničený. Potom samozrejme už len to kladivo... Pre úplnosť mám el. sťahovanie okien a tzv. komf. elektriku. Dík za názor...

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

ja som dnes zámok vytiahol, rozobral, preletoval spoje aj ked sa mi tam žiadny studený spoj nejavil, zmontoval, nahodil naspäť do dverí a nič sa neodstránilo. pôvodný zámer bol odstrániť otváranie LZ dverí pri zamknutí z miesta vodiča a namiesto toho sa mi dajú tieto dvere teraz otvoriť aj po zamknutí. nevie mi niekto povedať kde som spravil chybu?

už som si posťahoval nejaké obrázky zámku že budem podla nich hladať chybu, ktorú som zrejme spravil pri skladaní zámku. dočasne som to vyriešil tak že som odpojil lanko od vonkajšej klučky.

 

EDIT: dnes znova rozborka, chyba bola vtom, že keď som spájal el.časť s mechanickou časťou, tak som to nezložil správne, treba si dávať pozor aby všetko zapadlo tak, aby to celé fungovalo min. tak ako pred tým :D.

do dverí som dal namiesto toho starého dotrhaného igelitu peknú hliníkovú parozábranu a chyba sa zrejme odstránila tým že som preletoval spoje, nijak inak si to neviem vysvetliť. funguje zamykanie zvnútra a dokonca mi bliká aj safe dioda, ktorá si doteraz robila čo chcela.

:angry:

 

..a stratil som jeden šrob od madla ale to sa spraví :angry:

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

ahoj , potreboval by som poradiť ,už týždeň na tejto zime sa babrem s jednou octaviou

 

je to tdi 66kw 1997SLX - jedna úplne z prvých bez plast. podbehov vzadu . Ide o to že nefunkčné sťahovačky zadného okna sme nahradili mechanickými ale samozrejme nefunguje centrál . Proste napájacie káble zo stlpika prídu do svorkovnice sťahovačky a stade pokračujú do centrálu . Kedže sťahovačky nemáme tak sa pýtam či niekto neriešil prepojenie napriamo aby to fungovalo - centrál . ďakujem

Odkaz ke komentáři

Aj ja som mal podobny problem.Boli to vodicove dvere, zamknute bez zamku(klucoveho).Otvorit sa nedali, lebo motorcek bol stale OFF.Po pohnuti elektroinstalacie pod pakou kapoty nachvylu motorcek nabehol, otvoril som dvere a zvysok v prilohe...

post-24921-0-54335700-1353266035_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...
  • o 3 měsíce později...

zdravím

Mam taky problém s LZ dveřmi zasekl se mi zámek tak jsem ho roštípal a dal novej ale zámek nic nedělá. Ani se nehne. Kabeláž ve dveřích jsem rozdělal a nic zvláštního jsem nenašel, dokonce jsem tahal za kabely a nic se nikde neutrhlo :D . Když zámek nechám odpojenej a je připojen moturek okna tak mi svítí středové světýlko i když ho připojím a zabouchnu ale když odpojím moturek tak zhasne. Sím o radu dnes jsem se v tom rejpal asi 2 hoďky a nic mně nenapadlo

Odkaz ke komentáři
  • o 5 let později...
V 20. 5. 2011 at 21:26, miro_bratislava napsal:

Dnes som dvere otvoril. Skôr než som do ruky vzal kladivo, tak som vzal do ruky multimeter. Premerať neporušenosť väčšiny drôtov sa dá aj pri zavretých dverách a aj bez toho, aby ich človek vôbec videl. Potrebuje to len trocha elektrikárskeho citu a trpezlivosti. No ak je niektorý prerušený (zlomený), tak potom je možné ho provizórne premostiť a potom po otvorení dverí definitívne opraviť. V mojom prípade bol prerušený spoj medzi T10d/3 a zväzkom, línia "d" na zbernici A23 niekde za prístrojovou doskou. Kde bol tento spoj prerušený, to nebolo vidieť. Teda na zásuvke T10d/3 chýbalo napätie 12V. Tak som premostil kontakty zásuvky T10d/3 a T10d/8 cez nejaký odpor (žiarovku) a zámok sa stal funkčný. Samozrejme po otvorení dverí som závadu definitívne opravil novým vodičom podľa príslušnej schémy zapojenia.

Skúšal som aj otvoriť zámok priamo pomocou vstavaného motorčeka. Po kontrole jeho elektrického odporu je ho možné impulzne!!! napájať jednosmerným napätím cca 6 až 8V s požadovanou polaritou. Samozrejme cez nejaký odpor (žiarovku). Zámok sa dá otvoriť aj týmto spôsobom. Potom samozrejme musíme prekontrolovať mikrospínače atď. Pri otvorených dverách to už nie je žiaden problém. Zámok je možné otvoriť aj podľa predchozieho príspevku. Toto, čo popisujem, je všetko ale možné len v tom prípade, ak zámok nie je mechanicky zničený. Potom samozrejme už len to kladivo... Pre úplnosť mám el. sťahovanie okien a tzv. komf. elektriku. Dík za názor...

Nazdar Miro.

prosim ťa o radu. , jak otvorit ten bloknutý zámok na dverach. Ja sa mordujem s neodomknutelnym zámkom-  lavý zadný už dlhooo. pri zatvorených dverách. tapacir dole, všeliake buchanie a natahovanie sa s klučkami zvnutra zvonka nepomahalo ... ani zlodejsky šperhak cez vonkajšiu klučku (viď youtube) nič nevyriešil. Pri dialkovom a centralnom odomykani v zámku niečo pracuje,el doňho teda ide, ale bez odomknutia. Som skúsil trafáčik 12V 450 mA od vláčikov ( na multimetru mi ukazal cca 18V). napojil som ho priamo na konektor zámku na 1 a 2 pin, čo viem , že su správne.  zámok len jemne monotonne bzikotal, ako ked sa zasekne elektromotor na kosačke , a nič.  druhý zdroj 12V 250 mA tiež len ten bzukot. Ty si spominal el zdroj , nejaky odpor(žiarovku) Jak to napojiť, aku žiarovku?. Som sa na octaviaclub fore dočital ešte o použiti laboratorneho zdroja s nastavitelnym napätím aj prúdom. Aky  tam nastaviť prúd  a napatie  ? Cez víkend mi dorazí od kamaráta laboratorny nastavitelny zdroj.  Nateraz som doma našiel ešte zdroje: od notbuku 19V 2,37A, od tlačiarne 30V 400mA, od PC 12V 8A. Ktorý z nich skúsiť? V elektrotechnike sa moc nevyznam. Zamok zatial nechcem zvnutra vysekavať, necham si ho do rezervy na opravu. a do dverí dam nový . risknem značku TOPRAN.

Odkaz ke komentáři

Pokud budes mit k dispozici laboratorni zdroj, tak pust do zamku 12-14V a aspon 2A proud. Proudem nic nepokazis (motorek si vezme kolik potrebuje), ale vysokym napetim ho muzes spalit (pokud je teda motorek funkcni). Zkousel jsi i prohodit zapojeni, jestli nahodou nemas plus a minus zapojene, jako by jsi zamykal? 

Odkaz ke komentáři

Zdar, 

Mám zkušenost z minulého roku. Dveře nešly otevřít, beru kámoše a ten mi říká, kámo ty dveře nejdou zavřít. Říkám si, že je to v p., jedny nejdou otevřít, druhý zavřít, tak nad tím spekuluju, než si uvědomím, že ty dveře, co nešli otevřít, teď nejdou zavřít 😄 stačilo to nechat na sluníčku v létě. Normál parkuju v garáži, a jak se to roztopilo zámek povolil. Elektronika nefungovala, byl zkorodovanej drátek od konektoru ve dveřích k jednotce. Zámek jsem vyměnil taky, dával jsem SKF myslím a funguje pěkně.

V závěru, tedy zkus nahřát horkovzduškou, pozor ať neopálíš lak a pak zevnitř za kliku nebo táhlo zámku. Vzhledem k ceně zámku a časové náročnosti, bych zámek odvrtal a vyměnil. Cena 500 zámek, práce 2h když tě potkají všechny komplikace (3 šrouby). Zevnitř pak ten torx je s tou kruhovou pojistkou uvnitř bitu, ne klasický!  Pozn. Jde to o číslo menším torxem,  kterej vypadá, že pasuje, ale strhneš to, pokud budeš muset zabrat.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...