Přejít na obsah

Adaptivní brzdové světlo Octavia 2


lukony

Doporučené příspěvky

Už se vám stalo že vůz jedoucí za vámi nedobrzdil?

Mi takto zkrátili sedana o 10cm. Ten v kšiltovce co do mně narazil říkal něco o mikrospánku.

 

Tak nějak mi po tom zážitku chyběla funkce, která by řidičům za mnou jasně indikovala zda brzdím "normálně", nebo více než je obvyklé. Jasně že to neřeší vše, ale může to snížit počet nebezpečných situací.

 

Přestože jsou auta plná senzorů a po CAN sběrnici se honí stovky informací za vteřinu, funkci adaptivního brzdového světla mají jen některá auta.

 

Nejjednodušší způsob jak si tuto funkci dodělat je pomocí akcelerometru. To je součástka za pár desítek korun. Snímá zrychlení a zpomalení ve všech třech osách, potažmo náklon vozidla.

 

Asi tři roky zpátky jsem hledal nějaké hotové řešení, nicméně výsledky byly tristní. Prodává se jakýsi univerzální blikač za dvě stovky. Ten ale rozbliká světlo při každém sežlápnutí brzdy, tedy i když stojíte. Při popojíždění v koloně může být taková funkce na pěst. Na technickou bych s tím taky nešel..

 

Pak jsem našel jednoho slováka, který si krabičku s akcelerometrem postavil doma na koleně a dále jakousi firmu s autodoplňky, která nabízela hotový výrobek ale neměli to skladem a cena byla kolem 1500,-. Asi malá poptávka, proto ta cena.

 

Tou dobou se začala mezi lidmi rozmáhat platforma Arduino. Levné a jednoduché programování jednočipů. Výborné řešení pro tyto účely.

 

Tak jsem začal snímat zpomalení ve směru jízdy. Na videu vidíte ukázku této funkce.

https://youtu.be/ppo1O6MHiac

 

post-11666-0-00200900-1455787770_thumb.jpg

 

Nastavil jsem pomalé pípání při zpomalení 0.3G a zrychlené pípání při zpomalení 0.5G a větším.

 

post-11666-0-41668800-1456166741_thumb.jpg

 

Když tímto signálem začnete ovládat rozpínací kontakty relátka, můžete rozblikat třetí brzdové světlo.

 

Vtip je v tom, že na technické vůbec nebudou vědět že je něco v provozu. Pokud auto nezpomaluje nad 0.3G, systém hraje mrtvého brouka.

 

Odkaz ke komentáři
  • o 2 měsíce později...
  • o 9 měsíců později...

Možná blbá otázka, ale jak přesně má to panické brzdění fungovat? Funguje to až od určité rychlosti nebo je tam nějaký háček? Nakódoval jsem u mr2005, kódování přijato, rozel sem to a prudce zabrzdil, blinkry neblikaly (beru, nemám FL), ale ani brzový světla neblikaly (měl jsem pozorovatele).

 

Kódoval jsem to podle zdejšího návodu.

Odkaz ke komentáři

Měl jsem pocit. že se to dá dokódovat u některých novějších modelů, jest na tom něco pravdy?

Přesně tak, už u OII předFL se dalo dokódovat a při prudkém brždění/zpomalení se rozsvítily čtyřky, tedy to, co normální řidič třeba na dálnici dělá, když vidí, že ze 130 bude muset zastavit.

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 2 měsíce později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...