Jump to content
  • OctaviaClub
  • Anthracite
  • Lava
  • Race
  • Corrida
  • Rio
  • Fun
  • Rallye
  • Emerald
  • Topaz
  • Magic
Sign in to follow this  
borlan

Zkušenost s volnoběžkou alternátoru

Recommended Posts

Zdar,

chci popsat vlastní zkušenost, někomu se třeba bude hodit.

Delší dobu mi něco sporadicky porachtávalo v oblasti drážkového řemene, někdy více, někdy méně, někdy klid (začal pozoroval tak cca před rokem)...Zpočátku jsem hledal odpovědi na foru - tam jsem narazil na popisy kolapsu napínací kladky a tlumiče kmitů a rady nenechat to dojít tak daleko až kladka při odchodu něco rozmydlí (přičemž nelze řádně promazat). Ale klasicky jsem nějak otálel s řešením. Při jiné příležitosti jsem v servise požádal o kontrolu té kladky a prý je ok (ale nevím jak kontrolovali, jestli jen poslechem a zrovna byl klid?).

Nyní asi měsíc mi začlo něco "ševelit" když byl motor v tahu (na volnoběh nic). Jak jsem mírně povolil plyn, ustalo to. Bohužel nejde za jízdy poslouchat v motorovém prostoru (na válcích by to asi šlo?). Začal jsem si lámat hlavu co se děje, s čím to spojovat (zvuk se zdál vycházet spíše z prostředku než vpravo z pohledu řidiče kde je ta kladka). Nedokázal jsem přijít na teorii proč by to mohlo souviset s tou kladkou a chystal se k odborníkům, aby projeli a ze zkušenosti vytipovali příčinu. Pak to přišlo...

Ráno vyjedu do práce a takové "buch" a jsem bez dobíjení (červený symbol baterky). Motor klidně šlape, všechno svítí. Vypnu motor a kouknu pod kapotu - řemen na řemenici alternátoru vypadá na pohled ok, ale když prostrčím ruku pod něj tak tam řemen plandá. V tu chvíli jsem přesvědčen, že je to problém s tou kladkou.

Bohužel jsem musel v tlaku najít rychlé řešení (bez spojení - mobil zapomenutý den předtím v práci, v práci odjezd v 8h na důležité jednání, rozumný mechanik daleko a asi ještě v posteli...) a tak ač nerad, rovnou jsem zajel do autorizovaného servisu Škoda (cca 500m).

Už jen krátce - odhad opravy 4.500 a to taky dodrželi :(. Přestože to nakonec byla volnoběžka alternátoru + řemen, kladka a tlumič prý ok a nechali.

Takže pokud vám "ševelí" něco v motoru při záběru, může to být i toto, i když nedokážu teoreticky zdůvodnit. Třeba to tady někdo zkušenější rozlouskne.

borlan

Edited by borlan