Přejít na obsah

Osvětlení kufru Octavia II


lukony

Doporučené příspěvky

Všimli jste si že v noci je v kufru O2 docela tma?

 

Můžou za to slaboučké lampičky ve sloupcích.

Výrobce použil W5W skleněnky, a aby vydržely na věky, dal je do série s usměrňovací diodou.

Tím pádem jsou podžhavené a prd svítí.

 

Tři roky zpátky mne napadl zlepšovák.

Do pátých dveří jsem dal desetiwattovou diodu Cree XML T6.

Katalogové hodnoty píšou 1000lm při 3A. To je opravdu hodně světla.

 

Po troše zkoumání mi došlo že bez optiky by to nešlo.

Dioda svítí na všechny strany.

Kulatá optika se taky neosvědčila, protože jakmile začne světlo dopadat taky na brzdová světla a boky auta, vypadá to fakt divně..

 

Nakonec jsem použil asymetrickou čočku z DX.com. Vytváří takovou světelnou nudli, nebo chcete-li úzký ovál.

 

Tím pádem svítí až hluboko do kufru na zadní stranu zadních sedadel, a zároveň asi metr za auto, čili při vykládání nákupu z vozíku máte světla doslova nad hlavu.

 

post-11666-0-64487200-1455746571_thumb.jpg

 

Čočka má 23mm a vypadá velmi decentně.

Při troše práce jsem mohl její okraj zapustit tak aby nečouhal, ale nechal jsem to tak jak to vyšlo.

 

Použil jsem Cree XML T6 za cca 180kč z DX.cz. Dnes by se dala sehnat za stovku. Dále zdroj proudu 1A (po drobné úpravě dává 2A) a asymetrickou optiku, obojí rovněž z DX. Driver za pade a optika rovněž za 50kč. Pak ještě patřičný chladič. Ten byl z GES.cz. Dioda by sice zvládla i 3A, ale musel bych to patřičně uchladit a nárůst světla už by nebyl nijak dramatický.

 

post-11666-0-72918000-1455746593_thumb.jpg

 

Pod roletou bývá stín, proto jsem pod ni nalepil ještě metr LED pásku, 60x SMD5050.

Spotřeba není nijak dramatická, ale kdybyste chtěli mít jistotu že spínač v zámku pátých dveří ten zvýšený odběr ve zdraví přežije, můžete celé osvětlení spínat přes kontakty relátka :-)

 

post-11666-0-11396400-1455747700_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Zdar. Ostré na oči to není. Je to silné, ale příjemné. Výhoda té optiky je, že vůbec neoslňuje.

Prostě to svítí kolmo dolů, ale ne dostran do očí.

Ta bílá deka v kufru je nezvyk, pokud jste zvyklí na černý tapec.

 

Stejnou optiku jsem s výhodou použil i jako čtecí světlo nad gaučem v obyváku a nad pracovní stůl v pracovně. Tam to ale stmívám přes PWM, aby to bylo ještě pohodlnější.

 

Do origo lampiček v kufru se nevejde chlazení pro víc jak 1W, aby se LED nepřehřívaly. Je tam málo místa. Zatímco v pátých dveřích je místa na půlku chleba :-) čili žebrovaný chladič 2x5x10cm vešel velmi pohodlně.

 

Mám špatnou zkušenost s 3W Cree místo sufitek na osvětlení SPZky. Vyměnil jsem celkem čtyři kusy za nemálo peněz, ale v tom malém prostoru na sufitku se to vždycky upeklo. Prostě LED se musí řádně chladit, pak vydrží věky. Teď si na SPZ svítím quattro LED páskem který je jen vlažný a zatím to žije. Jakmile na LEDce neudržíte ruku, je to známka že se přehřívá a dříve či později půjde do kytek.

Dokonce jsem měl v ruce pěkný kulatý Alu PCB s čipy SMD5630 (500mW, 40lm) které se mi po zapnutí ohřály natolik, že na mně ze stropní lampičky jedna ta dioda vypadla. Prostě se odpájela :-)))

 

Každopádně, oproti původnímu stavu je třeba říct, že KAŽDÁ úprava osvětlení kufru vede k lepšímu výsledku. Lidské oko nevnímá intenzitu světla lineárně.

Čili když místo těch bludiček použiju 2x 1W LED, získám cca 2x 90lm a v poho ty 2W uchladím.

 

Když tam dám 2x 3W Cree, získám cca 2x300lm, oko řekne že to svítí o malinko více, ale chladit už budu 6W!!.

Já jsem použil jednu desetiwattovku, ale žhavím ji jen na 6W, protože poměr světlo/teplo je takto o mnoho příznivější.

 

Je to zároveň lepší než dát na ty páté dveře LED pásek, protože pásek může protivně oslňovat, pokud je vidět přímo na jeho diody.

Naprotitomu na osvětlení koberečků a pod roletu v kufru je pásek pecka :-)

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...