Přejít na obsah

Ako jazdit z 1.8 TSI


Doporučené příspěvky

Ahojte, kupil som ojazdenu Octaviu s motorom 1.8 TSI. V zivote som nemal skodovku, jazdil som dlho na starej Kia Rio RS ktoru som musel vytacat do 3 tisic aby to auto slo, pod 2 tisic zacalo vykazovat podtocenie, cize som zvyknuty dost tocit motor. Teraz ked jazdim na Octavke tak vraj mam radit uz pri 2000 otackach na vyssy stupen. Fakt je ten motor tak spraveny ze sa ma jazdit na tak nizkych otackach? Ide mi skor o komfortnu jazdu, nepotrebujem sa na tom vyblanit, ale hlavne chcem setrit ten motor, no moc nizke otacky asi tiez nie su bohvie ako dobre. Budem rad za vase nazory :).

Odkaz ke komentáři

Ak ti záleží na kondícii tohto motora do budúcna.. (hoci neviem koľko tá Octavia už má natočené..) tak určite nejazdi na spotrebu a motor nepúšťaj často pod 2000ot./min ale práve naopak, vôbec sa nerozpakuj tomu dávať do tela (po zahriatí) a celkovo sa nebáť jazdiť svižne čo sa týka pásma využívaných otáčok.

 

Tieto TSI/FSI/TFSI agregáty dosť karbonujú a dá sa tomu čiastočne pomôcť a znížíť intenzitu zasvinenia sania, ventilov a krúžkov svižným jazdením, kedy sa spätne nerecirkuluje toľko spalín naspať do sania, resp. až nič (podľa otáčok, zaťaženia a pod.) a jednak vyššie teplotné parametre pomáhajú sa zbavovať už vznikajúceho sa karbónu.

Ďalej vyššie otáčky a tlakové pomery v olejovom systéme prospievajú aj rozvodovému mechanizmu, kedy sa znižuje namáhanie reťaze (ktorá takto vydrží dlhšie v dobrej kondícii), nakoľko v takomto režime absentujú rôzne parazitné chvenia, frekvencie, rázy v rozvodom mechanizme, ktoré sú prítomné práve v nižších pásmach otáčok, cca pod 2000ot./min.

 

Mám to aj z vlastnej skúsenosti a nielen..

Doslova platí, že kto s týmito motormi jazdí akože šetriaco, nízke otáčky, na spotrebu a pod. tomu ten motor začne robiť problémy dosť skoro a naopak.

 

Odkaz ke komentáři

Mám stejný motor, ale s DSG, a tam automat při klidné jízdě drží otáčky kolem 1500, nad 2000 se dostane výjimečně. Při svižnější jízdě se při zrychlování dostávám cca ke 3000. Až při „plném plynu“, tzn. při celkem ostřejší jízdě, jdou otáčky nad 3000 až k 5000. A ve sportovním režimu se pak drží otáčky řádově mezi 3000 a maximem (kolem 6-7 tisíc, myslím). Z toho usuzuji, že nižší otáčky jsou u tohoto motoru ok.

 

Najeto mám cca 120.000 km a kromě klasických potíží tohoto motoru (rozvody apod) jsem měnil pouze spojku (ta ale zlobila asi už od začátku, jen jsem to bohužel neřešil včas) a mechatroniku DSG. To ale s nízkými otáčkami nejspíš nesouvisí.

Odkaz ke komentáři

z toho ako preraďuje stupne DSG, určite netreba usudzovať či to je pre motor to najideálnejšie alebo či mu to prospieva, alebo naopak.. pretože DSG nefunguje tak ako funguje preto, aby bol motor v čo najlepšej kondícii aj z hľadiska dlhodobého, ale len a len kvôli pos*raným tabuľkovým hodnotám emisií.. kvôli ničomu inému DSG nieje nastavené tak ako je.

DSG pri kľudnej jazde jednoducho drží na koncepciu tohoto motora šialene nízke a nevhodné pásma otáčok.. pre priamovstrekový turbomotor je to nevhodné, pretože to zbytočne zintenzívňuje a zvyšuje ukladanie karbónu a napekanie humusu v saní, v sacích kanáloch a na ventiloch a zároveň nepodporuje vypaľovanie už vzniknutého hnoja..

Tieto tvrdenia podporujú už mnohé reálne skúsenosti zo servisov, kde tieto motory videli otvorené (kde sa jazdilo hlavne na spotrebu, tam bol motor z hľadisk úsad v saní a ventiloch v dosť žalostnom stave aj po menej než 100tkm odjazdených).

 

+ ako som vyššie písal, je to nevhodné aj pre rozvodový mechanizmus

 

Odkaz ke komentáři

Když jsem byl jednou vezen autem, kde palubni počítač pořád radil, jak řadit, a řidič se radami řídil, už od poslechu mi přišlo, že motoru se to nelíbí a skoro až trpí ... je to jízdní styl na co nejmenší spotřebu - nový vůz to po dobu záruky asi vydrží, a to že pak odejdou nějaké díly ( a veškerá úspora za palivo nepokryje ani opravu) je všem jedno ...

 

 

 

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...