Přejít na obsah

Výhřev zadního okna - oprava přívodů - návod


borlan

Doporučené příspěvky

Výhřev zadního okna využívám často, nejen v zimě a tak když přestal fungovat, musel jsem řešit jak opět funkčnost vrátit. Získanou zkušenost sepisuji v tomto vlákně pro další, kdo budou řešit stejný problém. Upozornění - vše se odehrálo na Octavia 1 1.9TDI kombi rv04, jiné typy mohou mít třeba dílčí odlišnosti. Ale jádro mého řešení bude předpokládám vždy stejné.  Moje finální řešení nemusí být jedinou možností, ale já momentálně vhodnější nenašel.

V mém případě sklo nerozehřívalo, ale kontrolka na spínači svítila. Z elektrického schema vyplynulo, že se tedy nejedná o spálenou pojistku (pokud by nesvítila kontrolka, tak je nutné příslušnou pojistku zkontrolovat a podle toho zvolit další postup).

V dalším kroku jsem tedy šel do levé zadní kapsy v kufru, na dně je držák se třemi konektory - napájení výhřevu okna jde bílým vodičem do černého konektoru:

                                                                                       20201114_150212.jpg.a04fd6ad26b2ba9ea41370be327eea5d.jpg                                                                       

Rozpojil jsem jej a zkoušečkou (já použil multimetr, lze použít i zkoušečku s doutnavkou, nebo v nouzi přes žárovku, vše proti nějaké blízké kostře) zjistil, že při zapnutí spínače výhřevu je na pinu 12V. Odchozí černý vodič v konektoru se jevil ok. Závada je tedy dál směrem k pátým dveřím.

Sundal jsem tapec pátých dveří a dále plastové sloupky - POZOR - OPATRNĚ PŘI SUNDÁVÁNÍ LEVÉHO SLOUPKU, je v něm pevně uchycen svazek, ze kterého vychází krátký vodič s konektorem:

 

        20201128_Ohrev5D-SloupekLevy.jpg.be68596c4968cfb75e8b389569157e0f.jpg     20201128_Ohrev5D-SloupekUchyt.jpg.b5e2d9733700d2907d1772816870c2bd.jpg     20201128_Ohrev5D-PrivodUlom1.jpg.48ec64d85d2fce301ee5aa9dfe136ad8.jpg

Levý sloupek s upevněným svazkem   "Zakousnutá" příchytka (volná z pravého sloupku)                        Odlomený kontakt/přívod

 

Konektor je nasazen na kontakt/přívod upevněný na skle a při hrubé manipulaci jej můžeme od skla odlomit (zvlášť když je zima a vodič je velmi ztuhlý - můj případ 😞 ). Po celou dobu musíme sloupek nechat viset na svazku v prostoru (příchytky nejdou ze sloupku sundat bez poškození - zakousnuté zpětné háčky, viz foto). Na pinu jsem naměřil opět stejným způsobem 12V - sláva, ve svazku, resp. v průchodce kastle/5.dveře, není problém.

Zkoukl jsem dále kontakt/přívod na pravé straně, kde je připojen konektorem kostřící vodič - kontakt/přívod byl uvolněný od skla, hlavní příčina nefunkčnosti výhřevu (pro jistotu jsem ještě ověřil, že vodič má spojení na kostru - multimetr na vodič a nějakou kostru/šroub kastle). Ten odlomený druhý přívod (12V) jsem si přivodil svojí hrubou demontáží sloupku (v jiné souvislosti - při zpětné montáži tapece po řešení závady osvětlení kufru).

Začal jsem hledat možnosti, jak vrátit odlomené kontakty/přívody na sklo. Vzhledem k umístění jsem zavrhl jakýkoliv způsob pájení (původní provedení):

                                                                                             20201128_Ohrev5D-MistoUlomPrivod.jpg.3b6feb0cebb53a741fd6c24c55d17614.jpg

 

Na e-shopech jsem hledal vodivé lepidlo, ale většinou nabízí jen opravné laky, které nemohou mít žádnou extra mechanickou odolnost (primárně řeší opravu přerušených linek, ne upadlý kontakt/přívod). Ve finále jakousi naději dávalo lepidlo WireGlue, ale byly k němu dost rozporuplné popisy u různých prodejců a nedobrá cena. Nakonec jsem se přece jen rozhodl koupit, vodivost jsem ověřil, ale mechanická pevnost, sice asi lepší než opravný lak, ale stále nedostatečná k mému účelu:

( https://www.svetsoucastek.cz/elektrovodive-lepidlo-wire-glue-elchemco-9ml-p104719/?utm_campaign=Zboží&utm_content=104719&utm_medium=product&utm_source=zbozi.cz  )

Následovaly pokusy s různými dvojsložkovými lepidly naplněnými různými vodivými přísadami (lepidlem WireGlue, kovovými pilinami apod.) - bez úspěchu, jakékoliv malé množství dvojsložky spolehlivě zrušilo vodivost (alespoň mi to vycházelo měřením).

Tak jsem došel k rozhodnutí - základní vodivý spoj jsem provedl lepidlem WireGlue a mechanicky zajistil vhodnými klínky, které jsem nakonec pojistil proti uvolnění dvojsložkovým lepidlem. Jako klínky ideálně posloužily rozebrané menší dřevěné kolíčky na prádlo. Funkčnost obnovena, trvanlivost řešení ověří čas (snad vydrží).

Plošku na ulomeném kontaktu/přívodu jsem natřel lepidlem WireGlue, vložil na původní místo a zajistil dvěma půlkami kolíčku. Po chvilkovém zavadnutí jsem opatrně jeden kolíček odstranil a nahradil jej připraveným klínkem (plošku přiléhající na kontakt/přívod jsem natřel dvojsložkovým lepidlem pro zajištění proti uvolnění). To samé jsem zopakoval s druhým kolíčkem. Následně jsem nechal dostatečně dlouho v klidu tuhnout, dveře jsem zavíral jako dech. Nějakou barvou/fixem později začerním konce klínků, aby tolik netloukly do očí.

Následuje stručný foto postup:

 20201129_Ohrev5D-Zakolikovano1.jpg.5a4e170385c48e88db790c8a3456ac50.jpg 20201129_Ohrev5D-Klinky.jpg.88a2537fa66639ed66dd0476052aa9ac.jpg 20201129_Ohrev5D-Zaklinkovano.jpg.1e06b2be8e05c3ce54259bbb3b6c3120.jpg 1639830619_20201129_Ohrev5D-ZaklinkovanoSloupek.jpg.185fe57a75d27e31f476d3d4c71a0204.jpg

               Zajištění kolíčky                          Klínky z kolíčků                                        Zajištěné klínky                          Finální stav s namont. sloupkem

 

Tak snad moje úsilí někdo někdy ocení a využije. 🙂

 

Upraveno uživatelem borlan
Odkaz ke komentáři

Pěkné popsáno, dobrá práce [emoji106]
Jen ještě doplním svoji zkušenost ze staré 120. Tam jsem kdysi řešil podobný problém, ale o vodivém lepidle jsem si mohl "nechat jen zdát" [emoji6] Takže kdo nechce kupovat lepidlo, tak to jde i následovně. Konektor jsem přilepil lepidlem a vodivost jsem zajistil přes vrch napájeným, úmyslně roztřepeným, drátkem. Pájení sice nešlo úplně nejlíp, ale nakonec se podařilo a vše fungovalo ještě spoustu let.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 roky později...

Zdar, kdysi jsem vlákno založil, s odstupem času jsem už přesvědčen, že vysypání skla, ke kterému po nějaké době došlo, jsem si způsobil sám touto opravou. Ty zalepené kolíčky vytvářely místní napětí a při zahřátí skla se to napětí ještě zvýšilo nad únosnou mez.

Omlouvám se, že doplňuji až po takové době a doufám, že nikdo další tímto nepřišel o celé sklo.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...