Přejít na obsah

Stropni lampicky LED


Doporučené příspěvky

Zdravim kolegove, mam dotaz. Poridil jsem si do auta tydle ledky:

 

http://www.obautodily.cz/skoda_octavia_01_...svetleni-504142

 

Namontovano, fungovaly, vsechno v pohode. Ale po cca 20 dnech, mi to zaclo zlobit. Nejdriv zasaly permanentne svivit ty postranni, moduly, pak i ten prostredni. Sice jenom slabe, ale zato stale a to i pri jizde. Takze v noci, kdyz vam to svivi do ksichtu, tak nic moc.

 

Takze jsem to zase vyndal a nez dam neco jinyho, tak nesvitim.

 

Chci se zeptat, mate to taky nekdo zamontovano??? Ja mam pocit, ze problem je v tom, ze LEDky maji mensi odber, nez klasicke puvodni zarovky a toto pak zblbne tu stmivaji jednotku a ta zacne nasledne zlobit ........

Upraveno uživatelem Kolafa
Odkaz ke komentáři

Na O1 mi to taky blbnulo. Ve finále vyřešeno paralelním odporem + zenerovou diodou, co vím, tak doteď cca rok funguje bez problémů. Zenerka byla tuším 6 voltová (řeší to mírné prosvětlování za jízdy), a odpor poskládáný ze série 5x 18 ohm 2 watt = výsledných 90 ohm 10 watt (řeší zátěž v okruhu, aby komfortka pustila full štávu 12 volt, jinak někdy dávala málo)

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
Na O1 mi to taky blbnulo. Ve finále vyřešeno paralelním odporem + zenerovou diodou, co vím, tak doteď cca rok funguje bez problémů. Zenerka byla tuším 6 voltová (řeší to mírné prosvětlování za jízdy), a odpor poskládáný ze série 5x 18 ohm 2 watt = výsledných 90 ohm 10 watt (řeší zátěž v okruhu, aby komfortka pustila full štávu 12 volt, jinak někdy dávala málo)

 

hezky napsano, jeste tomu rozumet :-)

Odkaz ke komentáři

Zenerova dioda umí to, že při poklesu napětí v okruhu pod určitou mez úplně přeruší obvod.

V tovární konfiguraci s žárovkou ŘJ "zhasne" tu žárovku tak, že sníží napětí, ne ale na 0 V, ale jen na cca kolem 5 V. Žárovka nesvítí. Když se ale dají LEDky, prosvěcují. Začleněním 6V Zenerky do okruhu se pořeší úplné zhasnutí.

LEDky mají současně malý proudový odběr, takže to někdy oblbne ŘJ a pak se nerozvěcují naplno, atd... proto se použije ten paralelní odpor, který "doplňuje" odběr, takže ŘJ rozvěcuje korektně.

 

Líp to napsat neumím, nejsem elektrikář, jen praktické zkušenosti :blink:

Odkaz ke komentáři
  • o 4 týdny později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...