Přejít na obsah

Poradna lité disky a pneu


jirka.k

Doporučené příspěvky

no na tom elektorny.cz je ten konfigurator a jak rikal Misak tam pisou co jde a co nejde, dle meho by taky disk co by skrtal nemel dostat typovej list k autu protoze jeho soucasti jsou nejake zkousky TUV, takze kdyz to tam nedas tak aby to neskrtalo tak ti asi nedaji ten TUV certifikat

Odkaz ke komentáři
no na tom elektorny.cz je ten konfigurator a jak rikal Misak tam pisou co jde a co nejde, dle meho by taky disk co by skrtal nemel dostat typovej list k autu protoze jeho soucasti jsou nejake zkousky TUV, takze kdyz to tam nedas tak aby to neskrtalo tak ti asi nedaji ten TUV certifikat

Je to trochu jinak.Právě že i ráfky,které nejdou bez úprav na vozidle použít mohou dostat TL.Právě proto je nezbytnou součástí TUV protokol,kde jsou vypsány všechny podmínky,za kterých lze ráfek na auto nasadit.U širokých ráfků není vyjímkou právě úprava podběhů nebo dokonce i blatníků,v některých případech je dokonce předepsán i sportovní podvozek.Jenom taková zajímavost,u většiny ráfků s pneu s nízkým profilem je jednou z podmínek ocelový šroubovací ventilek.Běžně ale vídám obyčejný gumák.Je tom proto,že na STK s TUV ve valné většině případů nepracují vůbec,nebo špatně.Pokud by přistupovali na STK ke kontrole před zápisem tak jak mají,řada z nás by neprošla.

Typový list je vlastně jenom canc papíru,aby měli kam dát razítko a stanovisko po provedené kontrole.

Existuje soubor všech možných podmínek,které se vyskytují při montáži nestandardních ráfků.

Jsou tam takový perličky,jako třeba předepsaný výrobce pneu :)

Na jednu stranu můžeme být rádi,že STK pracují tak jak pracují. :palec:

http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/F70EEDDE-8...dyTUV_04_06.pdf

Upraveno uživatelem mikl
Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...

Píšu sem jen tak pro info protože mi přijde že dost lidí se ptá jaký možný rozměry dostanou na OII

 

takže předek

8x18 ET 35 naprosto ok možná i 8,5x18 ET 35 by šlo v pohodě nikde nic neškrtá a to mám ještě sportovní podvozek

 

zadek

9x18 ET 35 taky v pohodě akorát krásně s blatníkem :palec:

 

problém je že přední náprava je širší takže 9x18 ET 35 dopředu fakt nenarvete... měl jsem to tam ale lezlo to fakt dobrý 2cm ven...

Odkaz ke komentáři
  • o 3 měsíce později...

Vzniklo to úplně jednoduše.Existuje homologace tak nevidím důvod,proč by to mělo být nelegální.

To že taková kola někde dřou,nebo lezou ven z blatníku se asi dá předpokládat.Proto je k ráfkům ten kus papíru,který neslouží k tomu,aby jste ho někde jenom ukazovali,ale hlavně k tomu,aby jste splnili podmínky,které si výrobce kol klade.Když je splníte,můžete jít na STK,kde by technik měl zkontrolovat,zda jste podmínky dle TUV splněny.Proto je také povinnost mít ověřený český překlad TUV.

Čím je rozměr vzdálenější od standardního rozměru výrobce vozu,tím jsou podmínky náročnější.U extrému na OII o které je tu řeč je třeba splnit vybroušení a prořezání podběhů,vytažení P+Z blatníků ,omezení dorazu řízení a asi dalších cca 20 podmínek.Tím myslím schválenou kombinaci kol,kterou jsem vybral namátkou od DOTZ předek 8,5x18 ET35 pneu 225x35R19,235x35R19,nebo 255x30R19 a zadek 9.5x19ET35 pneu 255x30R19 nebo 265x30R19.

Z toho plyne asi to nejdůležitější,nestačí jenom koupit a nasadit kola vybavená TUV a TL,ale hlavně podle podmínek postupovat,jinými slovy,kdo chce velmi nestandardní rozměr kola,musí počítat ze zásahem do vozu.Pokud vše splní,je to OK a tedy legální. :smich:

Odkaz ke komentáři
Ne, ale i když jsem to auto ani techničák v životě neviděl, myslím si, že vím jak to vzniklo, žijeme přece v Čechách a když černočerná skla splňují podmínky propustnosti, tak proč ne 9" kola s ET 35 - majitel je chtěl a věděl jak na to...

Já vím,reagoval jsem spíš tady na Tvoji úvahu.

Ono by spíš chtělo,aby na STK věděli,co si s TUV počít.Na jednu stranu dokáží buzerovat kvůli blbinám a když se jim dostane do ruky nástroj,jak majitele kol,jejichž vozidlo není řádně pro nasazení připraveno vydusit a vyhodit,tak tak nečiní.Potom by nemohl takový zápis existovat.Úřad nemá povinnost nic po STK kontrolovat,dostane potvrzený typový list a jen na základě kontroly STK provádí za správní poplatek zápis.Vše leží na profesionalitě STK.

Ty podmínky se netýkají jen extrémních rozměrů,jsou i u rozměrů,které se standardům výrobce blíží.Věřím,že řada lidí nemá v souladu s TUV ani pouhé 17" nebo 18",které nejsou přesně podle rozměru uvedenému v technickém průkazu.

Těch podmínek je celá řada a pro zajímavost se můžeš podívat sem.Je to od banalit až po složitější zásahy.

http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/F70EEDDE-8...dyTUV_04_06.pdf

Upraveno uživatelem mikl
Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • Tak na geometrii nezjistí vůli v čepech nebo tyčkách řízení...  Možná by bylo lepší zajet do jiného servisu, kde ví co dělají. Odhalit vůle v řízení a celkově na částech nápravy by měl být základ! 
    • To mne bohužel nenapadlo.. tipoval sem to na ty čepy jelikož sem to auto nedávno kupoval. Také je mi divné že mechanik na geometrii nic špatného nezjistil, řekl jen že geometrie je ok já sedl do auta a žádná změna..krom té geometrie sem mu předem zmiňoval i tu vůli řízení.. 
    • Ahoj, často je i vůle v tyčkách řízení, tak je dobré měnit s čepy i tyčky. To by měl ale dobrý mechanik zjistit ještě před opravou! 
×
×
  • Vytvořit...