Přejít na obsah

Kamera v autě a ÚOOÚ


Sobiho

Doporučené příspěvky

  • o 3 týdny později...

Omlouvám se za prodlevu, ale až teď jsem se stal členem s přístupem sem...

 

Ad předchozí: Ta registrace na ÚOOÚ není všespasitelná, zákony jsou tu vyjmenovány a vykládány. Naše soudy nemají ucelenou koncepci a precedent není závazný. Ta registrace řeší jen tu věc, že můžeš záznam uchovávat a doma zpracovat.

 

Podle mne to řeší to, že pokud něco zaznamenám tak to můžu ve smyslu registrace na ÚOOÚ doma uložit na disk a třeba e-mailem předat policii ( toto je zpracování ).

 

Podle mne je lepší tu registraci mít, a v případném sporu, pokud se případný vinník bude hájit tím že se nejedná o legitimní důkaz a že jsi si ho nahrál s jeho nesouhlasem a že zacházíš s OÚ v rozporu se zákonem na OOÚ, tak se můžeš hájit, že jsi pro to udělal maximum, registroval jsi se na ÚOOÚ a teď pozor právní výraz " v dobré víře " jsi ho zpracoval a předal. Bude zajímavé, až se první takový spor dostane k soudu, ale jsem přesvědčen že registrací nic neztrácíš ba naopak můžeš jen získat. A těch pár minut vyplněním formuláře není zase takový problém. Je několik právních výkladů, zda to má smysl či ne, ale jak už jsem psal, ke škodě to rozhodně není...

Odkaz ke komentáři

Tak pokračování :) právě jsem odeslal dotaz panu Mgr. Josefu Prokešovi, řediteli Odboru legislativy a zahraničních vztahů Úřadu na ochranu osobních údajů, v tomto znění:

 

Dobrý den,

 

chtěl jsem Vás požádat o radu popřípadě o stanovisko ohledně kamerových systémů umístěných v autě.

 

Kamerový systém v autě užívám z důvodů zajištění podkladů v případě nehody pro potřebu Policie ČR popřípadě pojišťovny. Provedl jsem u Vašeho úřadu registraci. Ovšem není mi zcela jasné, a dle různých výkladů zákona také, jaká je má možnost natáčet případnou situaci ( autonehodu a to co jí předcházelo ) pokud mi případní viník nedá nedá souhlas s nahráváním a zpracováním.

 

Nerad bych se v takovéto případné situaci ocitl za hranicí zákona, popřípadě bych byl nerad pokud by tento důkaz nebyl brán v potaz v případném šetřením.

 

Jak se mám postupovat, co mám udělat a co udělat nesmím?

 

Na závěr bych Vám chtěl předem poděkovat za odpověď a požádat Vás zda-li Vaší odpověď můžu zveřejnit popřípadě její část na uzavřeném internetovém fóru Octaviaclub.cz, kde právě probíhá diskuze na toto téma a rádi bychom se dozvěděli více.

 

S přáním krásného dne

xxxx a můj podpis xxx

Odkaz ke komentáři

To jsem zvedav na odpoved

Registraci jsem provedl papir vozim s sebou Myslim ze by to mohlo zabranit i nekterym aktivnim policistum v tom, ze by mohli zakazat nataceni atd

Ale zajima me jina vec

 

Jak mate vyreseno umisteni kamery ?? Na skle prece nesmi byt ze zakona Kde to tedy mate ?

Upraveno uživatelem luban75
Odkaz ke komentáři

To jsem zvedav na odpoved

Registraci jsem provedl papir vozim s sebou Myslim ze by to mohlo zabranit i nekterym aktivnim policistum v tom, ze by mohli zakazat nataceni atd

Ale zajima me jina vec

 

Jak mate vyreseno umisteni kamery ?? Na skle prece nesmi byt ze zakona Kde to tedy mate ?

 

Kameru můžeš mít, respektive i navigaci, ale nesmí bránit ve výhledu řidiče. Popravdě, který řidič by si dobrovolně zakrýval výhled! Navigaci mám u levého předního sloupku a kameru hnedka vedle zpětného zrcátka, tak aby mi nebránilo ve výhledu. Obecně lze uvažovat to, že nesmí být na předním skle v prostoru stíraného stěrači, aby ti za nepříznivých podmínek nebránilo ve výhledu.

 

A auž dostanu odpověď dám vědět, v případě souhlasu pana ředitele ÚOOÚ zveřejním celou odpověď.

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...
  • o měsíc později...
  • o měsíc později...
  • o 2 týdny později...

Já vozím výtisk registrace, ten najdeš na stránkách uoou, vlevo klikneš na REGISTR a po rozbalení klikneš na Veřejný registr zpracování osobních údajů, na další stránce dáš pak vyhledávání a do políčka subjekt své jméno, pak se vyhledáš v seznamu a rozklikneš se a v pravo klikneš na obrázek pod nápisem registrace, a pak už vlevo klikneš na podtržený nápis TISK.

 

Tak toto vozím já.... jen upozorňuji, že toto znamená to, že můžeš osobní data zpracovávat, legálnost jejich pořizování je věc druhá, které se nemohu dopátrat.

 

Dotaznik jsem vyplnil a odeslal. Urad to musi predpokladam nejdriv potvrdit a zverejnit. Co vlastne mam pak vytiskout a vozit stale sebou pro jistotu? :)

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...
  • o 3 měsíce později...
  • o 3 týdny později...
  • o rok později...
  • o měsíc později...

Březen 2017

i já přispěji svoji troškou do mlýna, zde najdete aktualizovány požadavky a níže uvedený popis jak vyplnit formulář na https://uoou.cz

 

Poznámka: Níže uvedený postup se týká fyzické osoby

 

  • body 1-2 jsou osobní, tak přeskočím (to snad zvládne vyplnit každý)
  • 3. účel zpracování a kategorie
    • Zvýšení bezpečnosti osob apod., ochrana majetku. Zajištění důkazního materiálu (pro policii ČR a Městskou policii, pro orgány činné v trestním řízení) pro vyřešení případného přestupku, přečinu či trestného činu na pozemních komunikacích a další požadované údaje.
  • Kategorie osobních údajů
    • popisné údaje
  • Rozsah zpracovávaných osobních údajů
    • Popisné údaje typu: barva, vzhled, typ, apod. Registrační značka vozidla
  • Osobní údaje budou zpracovány se souhlasem subjektu
    • Ne
  • 4. Kategorie subjektů údajů
    • osoby s jiným vztahem k oznamovateli
      • Osoby pohybující se na veřejném prostranství, pozemních komunikacíh
  • 5. (necháme prázdný)
  • 6. Zdroje osobních údajů
    • Jiné zdroje
      • Kamerový systém umístěný ve vozidle, doba uložení záznamu 7 dní.
  • 7. Popis způsobu zpracování osobních údajů
    • Kamerovými systémy
  • Doplňující formulář:
    • 1. počet kamer
      • 2 (vždy raději dvě, pro případ zadní kamery)
    • 2. objekt umísění kamer
      • Jiné: Vozidlo
    • 3. režim kamer - kdy je pořizován záznam
      • záznam v provozní době
      • spoštění záznamu na pokyn
    • 4. záznamy se uchovávájí po dobu
      • do 7 dnů (nedávejte delší čas, zbytečně si tím zkomplikujete život)
    • 5. jakým způsobem jsou subjekty informovány
      • ostatní:
        • informačními tabulkami umístěných u monitorovacíh prostor (lze řešit přenosnou cedulkou za okno (jako např. zásobování)
    • 6. Způsob opatření k zajištění ochrany
      • zabezpečení záznamového zařízení:
        • šifrování dat
    • 7. Charakter zpracovávaných údajů
      • Prostý obrazový záznam
    • 8. Prohlašuji, že kamerový sestém je:
      • ANO
  • 9.Příjemce, nebo kategorie příjemců
    • jiní příjemci:
      • pro orgány činné v trestním řízení
  • 10. Předpokládané předání osobních údajů do jiných států
    • osobní údaje budou předány do třetích zemí:
      • pro orgány činné v trestním řízení

 

 

výše uvedený postup jsem odeslal 08.03.2017 a včera tj. 15.03. mi přišel mail, že jsem byl úspěšně zaregistrován.

 

* aktualizace *

 

Po úspěšné registraci je moudré si mailem napsat na adresu posta@uoou.cz
Žádost o vystavení osvědčení které vám následně dorazí poštou (pokud nemáte datovou schránku).

 

Toto osvědčení poté vozit sebou.

 

 

Tak snad vám to pomůže.

 

 

 

Upraveno uživatelem Tonic
Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Chtěla jsem kupovat kameru přítelovi jako dárek k narozeninám a tak jsem se o to trochu zajímala. Pročetla jsem toto vláknu a mám v tom teď trochu guláš. Z tohoto vlákna jsem vyčetla, že musím vyplnit nějaký formulář a registrovat svou kameru. Jenže z tohoto zdroje jsem se zase dočetla následující:

 

 

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal v březnu 2015 stanovisko, že záznamy z autokamery slouží pouze pro ochranu majetku vozidla v případě přestupku, dopravní nehody či jiné pojistné události. Videozáznamy lze použít jako důkazní materiál, aniž by bylo nutné kameru u úřadu registrovat.

 

Mě z toho vyplývá, že se registrovat nemusím ale tady na fóru se píše, že ano. Připadá mi to dost protichůdné. Je jasné, že registrací se asi nic nezkazí, přesto bych ráda kdyby mi tuto problematiku někdo trochu více osvětlil.

Odkaz ke komentáři

Chtěla jsem kupovat kameru přítelovi jako dárek k narozeninám a tak jsem se o to trochu zajímala. Pročetla jsem toto vláknu a mám v tom teď trochu guláš. Z tohoto vlákna jsem vyčetla, že musím vyplnit nějaký formulář a registrovat svou kameru. Jenže z tohoto zdroje jsem se zase dočetla následující:

 

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal v březnu 2015 stanovisko, že záznamy z autokamery slouží pouze pro ochranu majetku vozidla v případě přestupku, dopravní nehody či jiné pojistné události. Videozáznamy lze použít jako důkazní materiál, aniž by bylo nutné kameru u úřadu registrovat.

 

Mě z toho vyplývá, že se registrovat nemusím ale tady na fóru se píše, že ano. Připadá mi to dost protichůdné. Je jasné, že registrací se asi nic nezkazí, přesto bych ráda kdyby mi tuto problematiku někdo trochu více osvětlil.

 

Před nějakou dobou jsem na toto taky narazil a proto jsem se o explicitní souhlas ÚOOÚ přestal zajímat.

 

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • Ahoj, nedořešil to někdo? Mám taky 1,4 TSI 2013 Liftback a takovou nestabilitiu jsem u žádného auta nezažil 😞 okresky jsou v pohodě ale jak člověk zajede na dálnici nebo jede rychleji, tak je auto šíleně nestabilní, stačí aby trochu foukl vítr a autem mě to hodí do strany.. Kola nafoukané dle doporučení výrobce, geometrie OK.. Neměnil někdo třeba převodku řízení ?
    • Laurinka je na prodej, cena k diskusi. Najeto 360 tkm, pravidelně měním rozvody a olej, tankuju jen Maxxmotion. Motorově všechno v pořádku, klimatizuje, interiér nese známky používání, exteriér odpovídá věku a nájezdu, začíná reznout, lak se loupe, takže co si budem... Minimálně jako pracant bude ještě dlouho jezdit (STK 01/2024), hezky hrát (zesík, můžu nechat i subwoofer).  Je čas se posunout dál, Baghíra zůstává doma. Fotky ještě nemám, průběžně čistím interiér.
    • Tak udělal sem co jste psal, sundal sem i manžety kde jsou spojené tyčky k řízení ale v tyčkách žádná vůle vše jde slyšet od hřebenu..ještě to řízení má takový stěhovací šroubek tím tomu asi nepomůžu? A 2. Otázka, řízení musí být ze stejného modelu? Mám 7.97 tj.kratší čepy..
×
×
  • Vytvořit...