Přejít na obsah

OI oprava laktovej opierky


olisoft

Doporučené příspěvky

Je asi dost uzivatelov Octaviek co maju podobny problem. Loketna opierka sa otvori, nechtiac sa s niecim o dekel zaprie a panty su v prd... teda ulomene :kuk:

Neviem preco vyrobca tie panty v bode najvatsieho namahania nezmyselne oslabil :feve: Ja som mal tiez ten problem, kupil som Octaviu 1 a boli tam ulamane obidva panty a zamok chybal celkom.

Bol som v predajni autosuciastok, ci nemaju nahradne diely na opierku (ved kusky plastu nemozu stat vela... ;) ) ze si tu vrchnu cast aj so zamkom kupim. V predajni to nemali, tak pohladal v katalogu nahradnych dielov a povedal, ze ked chcem, moze mi to objednat. Vrchny diel opierky by vysiel asi 1800sk a ten zamok +990sk :076 .

Tak som sa rozhodol tie panty opravit a zamok vyrobit novy. :P

 

Chcel som to najprv robit z nejakeho plastu, ale potom pri hladani vhodneho materialu som nasiel kusok AL-profilu "T" a ten sa mi zdal vhodnejsi ci na opracovanie ako aj na pevnost.

Na opierke som docasne prilepil tu odlomenu cast pantu aby som videl cely jeho tvar. Prilozil som kus papiera z boku pantu, obkreslil ho a naznacil miesto, kde ma pant ten kolik - vystupok ktory zapada do spodnej casti opierky.

Tvar pantu som z papiera vystrihol a prilozil na hlinikovy profil "T" a napasoval tak, aby naznacene miesto koliku bolo v strede profilu, aby sa dal kolik vyrezat z odstavajucej casti profilu.

 

pant0vr3.th.jpg

 

Opiloval som T-profil podla nakresleneho tvaru pantu a na "odstavajucej" casti profilu som nechal len cca 6mm kusok, kde ma byt kolik a ostatne urezal tak, ze ostala iba "pasovina" s "kolikom".

Sirku toho koliku si treba zmerat, podla diery v spodnej casti, lebo nemusi byt rovnaka, je to plast a derie sa.

Ja som tu dierku mal 6mm tak podla toho som nechal na T-profile 6mm siroky vystupok. (vyska asi 10-15mm tam je miesta dost). Na koliku som hrany zbrusil do gulata aby nezapierali v diere na spodnej casti. Kolik nieje gulatina ako povodny (profil mal sirku asi 2mm) ale je 6x2mm ale to vobec nevadi.

Do pantu som navrtal 3 diery pre skrutky, ale musia tam ist so "zapustenou"hlavou aby nezapierali o spodnu cast opierky. Este pozor pri vyrobe druheho pantu ! Ten sa moze robit podla prveho, ale nezabudnut ho zrkadlovo otocit. Musi byt pant pravy a lavy, aby sa vam nestalo, ze urobite dva rovnake lave alebo prave lol

A tym je vyroba pantov hotova.

 

pant5dt4.th.jpg

 

No a montaz je jasna z obrazkov. Prilozime vyrobeny pant k torzu plastoveho pantu tak aby sa nam prekryvali a prvy pant priskrutkujeme.

 

pant41in4.th.jpg

 

Druhy pant najprv vlozime do diery nepriskrutkovany a vyklopime ho

 

pant42vb4.th.jpg

 

Potom zasunieme do diery druhy pant, ktory mame uz priskrutkovany, teda aj s vrchnym dielom. Teraz by bolo dobre pouzit kusok obojstrannej lepiacej pasky a druhy pant takto docasne prilepit (zatial neprisrobovavat ! ) a skusit zatvorit dekel aby nam pekne zapadol a nebol skrizeny. Ak by nedosadal dobre, tak ho trosku silou napasovat, on povoli na paske, pripadne odlepit posunut a zase prilepit a skusat az nam pekne dosada. Ked je to uz dostelovane, tak otvorit dekel, naznacit alebo navrtat malym vrtacikom miesta kde budu skrutky, odstranit lepiacu pasku, pripadne ocistit od zbytkov lepu a napevno priskrutkovat druhy pant.

 

pant43ku4.th.jpg

 

Panty opravene, funkcne a myslim, ze pevnejsie ako original. Samorezky dotahovat s "citom" aby ste nestrhali zavit, ten plast je duty a dost tenky, Ak by ste nahodou zavit strhli a samorezky by nedrzali, tak sa to moze prevrtat durch a namiesto samorezky tak dat skrutku s matkou.

Hotove panty sa mozu nastriekat sedou alebo ciernou farbou na hlinik. Ja som farbu nemal po ruke, tak zatial je to "hlinikove" aj tak je to schovane a nieje to vidiet. Na fotkach ten hlinik vyzera moc doskriabany, ale v skutocnosti to tak nevidno, to blesk na fotaku presvieti a skresli.

Ja som mal doma po ruke profil "T" ale da sa to aj s profilu "L" ak je dostatocne siroky :lol:

 

pant44ow5.th.jpg

 

No a mne chybal aj zamok a kedze 990sk za kusok plastu, tak to teda nedam :lool:

Ked som sa hrahal v tych AL-profiloch tak som si zamok vyrobil z dvoch kuskov "L" profilu a strednu cast, zapadku som vypiloval z pasoviny 10x60mm, vsetko AL. Na fotke je to lepsie vidiet ako pisat :palec:

 

opierkazamok9ms3.th.jpg

 

Tak vsetko funkcne, zamok sa da zatvorit pritlacenim, ako u origo zamku, otvorit stlacenim vycnievajucej casti s pruzinkou. Aj ten zamok by sa mohol nastriekat na sedo, ale ako hovorim pri zatvorenom dekli nic nevidno a otvara sa to iba na chvilu. No a potom mne islo v prvom rade o funkcnost. Urcite by sa to dalo aj lepsie a krajsie urobit, toto je len inspiracia pre ostatnych "tvorcov", tak vela stastia pri praci :P

 

Kedže sa ma už viac ludí pýtalo na rozmery toho nového pantu, tak som to pomeral zakotoval a nakreslil aj ten "T" hliníkový profil a vyznačil na nom ako pant z profilu vyrezat:

 

Dúfam, že je to dost názorné :P

Odkaz ke komentáři
jj panty trpěj když se zvedne a něco se tam skřípne tak to je pak mazec :-))))

 

pojistka (zámek) jde koupit jako náhradní díl i s pružinkou ve škodovce za cca 70kč

jinak super návod.....:-))

 

 

Dik :palec:

 

Hmm keby ten zamok - poistka bola za 100 alebo 150sk, tak ani neuvazujem nad vyrobou a kupim, ale mne to chcel objednat za 990 sk a to teda NEEE !!! ;)

Odkaz ke komentáři
  • o 3 týdny později...
  • o 3 roky později...

Když otevřeš loketku tak zespoda ten plast musíš opatrně odcvakat je to na malé zobáčky po bokách a trošku větších zepředu a zezadu. Takže po odcvakánípo bokách to musíš chytit uprostřed a to táhnout nahoru a zepředu zatlačit šroubovákem aby se ti to prohnulo do luku a je to.Pokud se ti nějaký zobáček ulomí nevadí stejně to drží já ulomil jeden vepředu a jeden vzadu. Práci zdar :palec:

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 3 týdny později...

Zdravím, né že bych byl taková lama a neuměl se pokusit o výrobu pantů, ale bohužel teď bydlím v paneláku a ty příležitosti už nemám. Také mě teď nenapadá, koho bych poprosil o výrobu a napadlo mě se obrátit tady na vás, co už jste to zkoušeli. Našel by se tady někdo šikovný a vyrobil to pro mě za nějakou rozumnou úplatu?

Odkaz ke komentáři

Tak nechal jsem se inspirovat a taky si opravil pantík :-) S hliníkem se dělá dobře a NEREZAVÍ! :-) Akorád já v dílně nenašel T profil, ale jen pásovinu, ale poradil jsem si taky... šrou + protikus takova "samice" trochu řezání a broušení a tady je výsledek... ještě musím vykoumat tu pojistku... jsem celkem detailista, a na tohle se bude často sahat tak to musí trochu vypadat!

post-23676-0-83942500-1350214642_thumb.jpg

post-23676-0-01881100-1350214688_thumb.jpg

post-23676-0-72670400-1350214920_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Tak tady to je. Není to esteticky úplně dokonalé, ale funkční ano. Pořizovací cena 18 Kč magnet, železo jsem našel doma pod ponkem.. :-)

Magnet drží horní víko hodně pevně. Kdyby to někde chtěl fakt vyšperkovat a zainvestoval by víc peněz, tak se dají sehnat super silné magnety, ty by šly vlepit dovnitř horní odklápěcí části... možností je určitě víc...

post-23676-0-07588400-1351457003_thumb.jpg

post-23676-0-72208700-1351457012_thumb.jpg

post-23676-0-66039600-1351457020_thumb.jpg

post-23676-0-06693500-1351457029_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Tak dřív jsem to nestihnul. Viděl jsem, že už tu je foto, tak jsem natočil video, aby to bylo vidět ještě trochu jinak, kdyby někdo chtěl i fotky, tak ať mi klidně napíše.

 

Jinak náklady 0 Kč :) magnet má asi každý doma, 2 plíšky a ještě teda asi 5 cm izolepy.

 

Když by se někdo bál, že magnet nebude držet, tak si skočte do nejbližšího bazaru a kupte si tam HDD o co nejnižší kapacitě, prostě za co nejmenší peníz a vyndejte z něj ten neodymový magnet.

 

Video zde: Opěrka

Odkaz ke komentáři

To KaJe:

 

No mě nevydržel teda originál 10 let :) Píšeš to tak, jako kdyby se mělo na magnetu něco pokazit.

 

Nikoho nenutím, aby si to dělal tak tak jako já. Je to uděláno prostě jinak než originál, ale v podstatě bez větších zásahů. Mám to tam cca 1/2 roku a nemám s tím, žádný problém.

 

Čím více řešení se nám sejde tím lepší pro toho, kdo to bude opravovat a bude hledat inspiraci.

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...
  • o 3 roky později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...