Přejít na obsah

Tavi

Uživatelé
  • Počet příspěvků

    697
  • Registrace

  • Poslední návštěva

Informace

  • Zájmy
    Auta, tuning, jídlo, hudba, filmy, hry a holky.
    "Moje zájmy jsou nyní o 20% víc cool."
  • Auto
    Octavia I

Návštěvy profilu

4 908 zobrazení profilu

Tavi's Achievements

1

Popularita

  1. Tavi

    Uložení motoru

    Tak po dlouhém čase probudím toto téma - řekl jsem si dost a sehnal jsem náhradní držák z vrakoviště a řekl jsem si že ho vytvrdím polyuretanovým lepidlem. První co mě zarazilo, ale až poté co jsem vyndal původní, je že vrakovaný byl oproti původnímu tvrdší a skoro se nehýbal - porovnával jsem s novými držáky převodovky. Dle vyraženého roku na hliníkovém těle šlo o rok 99 (originál byl 96). Protože nový držák (končící AC/AD) se nevyrábí (což mi jeden dodavatel/výrobce po měsíčním čekání potvrdil i s tím, že náhrada pod jiným objednacím číslem neexistuje!), vzal jsem z vraku. Inspiroval jsem se zde - https://jmjm.cz/clanky-skoda-felicia-1300-mpi-silentbloky.php#silentbloky-pohonne-soustavy - kde dotyčný pán použil lepidlo na okna "Emfimastic PU 50 Industrie". To v našich podmínkách má jednu nespornou nevýhodu - ani toto lepidlo se normálně koupit nedá a je drahé oproti tvrdosti 40 z kdejakého hobbyshopu. Fotky nemám, ale proběhlo kompletní umytí silentbloku a vyčištění použitým kartáčkem na zuby s trochou mýdla a poté lihu. Silentblok jsem nerozdělával, jednak je zespoda zanýtovaný, a druhak k tomu nebyl moc důvod. Po vysušení jsem se pustil do lepení. Silentblok jsem plnil lepidlem z obou stran, přičemž na celý vnitřek silentbloku padlo asi 3/4 tuby, zbytek jsem použil na umělecké zakrytí boků silentbloku a stejně z tuby kus zbyl. Silentblok tvrdl v dobře větraných prostorech asi 3-6 týdnů, po 24 hodinách se na povrchu udělala krusta, ale pod ní bylo znát že je lepidlo ještě čerstvé. Po těch 6 týdnech je silentblok tvrdý, ale pružný, takže jsem se pustil do montáže. Montáž je ztížena faktem, že nad zadním šroubem držáku v karosérii je expanzní nádoba chlazení. Pro všechny pokoušející se provádět výměnu, byť normálního držáku, vyndejte si nejdříve nádržku s ostřikovači a pixlu s aktivním uhlím. Nádržku posilovače řízení nelze normálním stylem odpojit, takže vám bude překážet - ideálně si jí chyťte drátem na druhou stranu motorového prostoru tak, aby se neprodřely hadice nebo něco nezničilo. Držák drží ( ) na pěti šroubech, jeden ve vzpěře v kastli, dva do kastle, dva v držáku samotného motoru. Šrouby jsou nezaměnitelné a pokud na nich máte stále žlutou barvu, nikdo se do nich nerýpal. Já si motor opatrně přizvedl hydraulickým heverem na kolečkách - protože hever neprojel pod předním nárazníkem a nechtěl jsem sundavat spojler, vytočil jsem pravé kolo do maximálního rejdu a hever tam na bok (otočením o 90°) narval. Poté jsem hever v pohodě zasunul pod motor, mezi hever a motor dal dřevěné prkno a opatrně vyheveroval nahoru. Teprve poté jsem začal šrouby povolovat - protože šrouby šly obtížně a při povolování jednoho nebo druhého se vždy držák zasekl o ten druhý, zdvihl jsem motor ještě výš - pokud je motor ve správné rovině, bude mít tendenci se zbortit dopředu/uhnout dozadu. Jakmile je motor tak akorát, šrouby i samotný držák lze naprosto bez potíží vyndat a vyměnit. Nový držák jsem vložil na místo, ale musel jsem motor o pár čísel přizvednout - držák ani po utáhnutí šroubů a povolení heveru nikam neuhl, motor zůstal na svém místě, což mě samotného překvapilo a vyděsilo. Poznatky Mínusy: Držák je tak tvrdý, že přenáší všechny vibrace do karosérie - a do kabiny a to i do pedálů - zejména brzdy a zpětného zrcátka které se viditelně klepe. S lepidlem jsem to evidentně přehnal. Prvních padesát kilometrů bylo jak jízda tankem - chvění na volnoběh, relativní klid (ale citelné dunění) mezi 1-3tis. ot. Po překročení 3,5tis ot. se v kabině rozléhá ohlušující dunění které graduje kolem 4tis kdy motor dává jasně najevo že se mu otáčky nelíbí. Plusy: Motor již nemá tendenci jančit a hýbat s autem při brždění motorem (tak moc). Toto jsem myslel že se definitně vyřeší, ale stále to tam citím. Při přidání plynu je reakce okamžitá, žádné zamýšlení, hopsání, dušení. Meziplyn a řazení jsou najednou přesné, řadící páka nevandruje, jde jak po másle, kvalty tam padají jak v novém autě. Po zahřátí a ujetí delší vzdálenosti se zdá, že si takto lepený silentblok sedá a výše zmíněné mínusy pomalu ustupují. Závěr Vymontovaný originální silentblok se pokusím zesílit zbytkem lepidla, ale jenom decentně. Namontovaný zesílený silentblok jsem vytvrdil nejen tak, aby se nemohl hýbat horizontálně, ale i vertikálně - motor se ve zrychlení a zpomalení hezky opře, ale při normálním běhu se vibrace (směrem dolů) přenáší do karosérie. I nadále budu držák projíždět a zkoušet, třeba se po pár stovkách KM srovná (a mě nevyskáčou zuby ) Edit: Existují ještě PUčkové vložky do držáků - uvidím jestli je kombinace vložky s lepidlem proveditelná a cenově smysluplná.
  2. Ahoj, jde zaměnit komfortka první generace (3B0 959 799 S) za druhou generaci (1J0 959 799 L)? Nebažím po nějakých nových funkcích, spíš starší jednotka už není k sehnání a naskytla se možnost pořízení novější - moje komfortka (1g) už začíná blbnout. Klasika 4x dveře v elektrice, bez DO a Alarmu - jde mi o dveřní jednotky a kabeláž, aby to nedělalo neplechu. Díky moc za odpověď!
  3. Ta žárovka bylo konstatování že jsem měnil žárovku a ověřoval jestli auto svítí a bliká, takže jsem půlhodinu běhal kolem auta se zaplým zapalováním a teprv potom jsem startoval - v pohodě. Baterku jsem kontroloval a je ok, měněná 4 roky dozadu.
  4. Palivák je tam cca 5 let, sporadicky motor dostává VIF a 100okt. Jinak všechno vyměněno, zkontrolováno nebo repasováno za poslední půlrok/rok. Čerpadlo vyměněno, je slyšet jak zapne a tlačí, ale z nádrže neslyším nic. Přes VAG jsem si nyní kontroloval jízdu, 82° - 84° při ustálené jízdě, když trčím na světlech 90°. VAG čistý, lambda houpe při jízdě 0,04-0,84V. O víkendu jsem vyměnil čidlo teploty za nové originál, je to lepší, ale to druhé otočení na konci je takové že to pomalu startér vzdává. Pokud vypnu zrovna nastartovaný studený motor, nastartuju na brnk. To by mohlo být další pojítko, startér 🤔 Za studena se mu chce, ale jakmile se zahřeje tak má problém. A nebo baterka, ale i s 12,30V po asi půlhodině blbnutí se světly (praska žárovka) + rádio to studené chytilo dobře. Z výfuku nejde nic, lehká pára když je zima a kondenzát jen pod tvrdou akcelerací, voda drží hladinku.
  5. Přesně tak. Motor naskočí, zahřeje se, občas 85, občas 90 (podle toho jak jedu). Vypnu, za minutu nebo za deset/třicet nastartuju a kašle, točí, nechce se.
  6. Zdravím, Nesetkal se někdo se špatnými teplými starty? Na studeno motor chytí na druhé otočení, otáčky ok, srovnají se velmi rychle. Jakmile ale jedu, zastavím, a zahřátý motor vypnu, za patnáct minut/půlhodiny přijdu k autu a chci startovat, tak točí, dusí se, má tendenci chcípnout a pak teprv nastartuje. Teplota vždy ~90°, vyměnil jsem od klapky (+ zákl. nastavení) přes čidla (origo, neorigo, prvovýroba německo) teploty snad vše co ten motor má, předstih seřízení, svíčky kabely, filtr ale nic. Přijdu druhý den, motor studený a chytne na br-brnk. Co na teplé starty může mít ještě vliv?
  7. Přesně jak píše Garrett, respektive to musí mít každé auto vyrobené po roce 0 ( kvůli bezpečnostním požadavkům, nepamatuju si přesně rok). V sedanu/hatchbacku je u nakládací hrany kufru plastový kryt, do kterého jde (sice těsně) sáhnout zespodu rukou, vyklopit krytku zámku a zámek se otevře posunutím žluté/oranžové západky na boku. - viz malinký výstupek napravo zámku na fotce. Zkontroluj si okolí mechanismu pod tapecírungem, jestli neuvidíš bílé stopy vody-kondenzátu nebo známky rzi. Na hatchbacku mě nejvíc pozlobilo mechanické táhlo, které přenáší tah na západku zámku. Projevilo se to stlačením a zapadnutím madla, respektive jeho uváznutím v poloze otevřeno. Stačilo to prostříkat WD40/plastickým mazivem, promačkat, mazat znovu a už nezlobí.
  8. To s tím pečením jsem zaznamenal taky. Říkal jsem si, že s 5w bude mít motor menší třecí odpor, tudíž míň hřát, ale i při normální jízdě zapíná sahara a po zastavení dochlazuje každou jízdu. A to to vůbec drtím, jedu piánko. Může to být taky tím, že jsem si tam hlava nalil G13 a teď mám chladič ucpanej šlemem. Ale expanzka je čistá. Jako placebo řešení zvažuju větší chladič z 74/75kW, možná hliníkový. Znepokojila mě zpráva při vypouštění oleje, že se "nějak divně leskne". Což se oslím můstkem vracím na to co řekl Igor - špony v oleji nemají co dělat a když se tam vyskytují, filtr to fakt nezachrání.
  9. Od Metabondu mě odrazujou už jenom ty reklamy. Zázračná voda do motoru co z totální vraždy spraví tichounký šicí stroj. Použil jsem aditivum do oleje jenom jednou a to STP. Hustý jako med, je možný že to motor utišilo, ale na náhražky a aditiva se nedá jezdit, to platí jak o oleji tak benzínu. Musím ale říct, že Millers 5W40 co jsem používal, tomu motoru asi moc neprospěl. Motor jezdil na Castrol 10W40 a byl výrazně tišší, a co se týče vnitřku motoru tak byl čistý. Teď pod víkem všechno ztmavlo a nahoře na víku jsou vidět počátky karbonizace. Možná je to stylem jízdy, ale rozhodně to za studena nehuntuju. Naopak, nemám vůbec zadělanou klapku a nezaznamenávám olejový šlem a výpary z odlučovače ve filtrboxu. Tenhle rok zpět k Castrolu.
  10. Přesně jak píše Patrik, ale doplním - stále mám v kufru LEDku a i po velmi rychlém "zhasnutí" při otevřeném kufru lehce svítí. Teď když o tom tak přemýšlím, tak by ani to nemělo být... přece to má jednotka odpojit komplet... že by relé na odchodu, někde šlus? Nicméně zpět k tématu - pokud zavřeš/zamkneš kufr, mělo by to vypnout na tvrdo. Doporučil bych metve zkontrolovat zámek a zjistit jestli ti opravdu světlo zhasíná: Vlez dozadu, sklop sedačky, otevři kufr (rozsvítí se) a pak ho zavři a koukej zda-li zhasla. Pokud nezhasne, bude problém ve spínači zámku. Když se vzadu zavřeš a u řidiče zamkneš auto, měla by žárovka přestat svítit okamžitě. Mělo by při tom cvaknout relé z oblasti nohou řidiče. Nevím jestli diagnostika umí ověřit funkci mikrospínače i pro kufr (pro ostatní zámky vím že ano), ale pokud ano, mělo by to zařvat sporadický signál a kód chyby.
  11. Tavi

    Silentbloky ramen

    Tak se jim to asi nechtělo dělat. Prubnu to tenhle rok.
  12. Tavi

    Silentbloky ramen

    Asi mysleli ty držáky v karosérii. Dle tvrzení níže to tak vypadá. Buď se jim to dělat nechtělo, nebo měli špatnou zkušenost. Ten servisák byl do té doby rovný a upřímný, říct mu ať to prostě udělá, tak to udělá, ale nehrotil jsem to. Řekli jsme si, že se k tomu dá vždycky vrátit (kdybych chtěl) a když se jezdilo doteď, bude jezdit i nadále. Dle ETKY je montáž šroubu jak říkáš, ale co kdyby se otočil? Asi tuším, že kdyby se šroub povolil, vykutálí se pryč a náprava s ním, dle origo řešení se alespoň zasekne o nádrž. Moc velká prasárna a hazard? Šroub jsi vytáhl směrem do středu auta (k nádrži) nebo ven (ke kolu)? Rapid by měl mít stejnou nádrž jako Octavia 1.. tudíž.. kde je zakopaný pes?
  13. Tavi

    Silentbloky ramen

    Když už jsme u toho, dělals to sám, nebo servis? Byl jsem koncem léta řešit komplet podvozek, (ramena, tlumiče, pružiny) a právě silentbloky mi vzadu nechtěli v servisu dělat s tím, že se šrouby ani nehly a když by ruply tak by museli zasahovat do karoserie (řezat/vařit). Asi chtěli shazovat celou nápravu... ale koukám, ETKA říká šroub/matka M12 (číslo 9):
  14. Tavi

    Silentbloky ramen

    Sic je nemám měněné za tvrdší a nikdy jsem to nedělal, ale o téma jsem se zajímal. Dle Škoda-Díly (není 100%) 6R0 501 541 A(1J0 501 541 C) jsou záměnné napříč Octavia 1/F1/F2/Rap 6Q0 501 541 E jsou záměnné pouze F1/F2 Dle ETKY se v Rapidu vyskytuje silentblok 6R0. Dle ETKY se v Octavia 1/F1 vyskytuje silentblok 6Q0/1J0. Z toho bych logicky usuzoval, že tam ty silentbloky vložit jdou. Dovolím si odkaz na jiné forum, zde bych doporučil lustrovat téma, je to tam rozebrané docela podrobně (i mimo vlákno s podobným tématem). Nevím jak moc smyslnuplná rada je silentblok obrušovat či ochladit/hodit do mrazáku a rychle nalisovat, ale zrovna jsem takto dělal ložiska na motorce (byť kovové) a povedlo se. Snad se připojí někdo znalejší a potvrdí/vyvrátí to co říkám. Každopádně hodně štěstí a pokud se vydaří, poděl se s výsledkem!
  15. Dík, ale vyřeším to přes odpor. Dozadu budu dávat druhou lampičku včetně kabeláže, to si nějaký odpor taky vezme. U recenzí na LEDky jsem četl že světla právě lehce žhnou a právě v Octavia 1, i když je světlo vyplé (poloha otevření dveří). Teď je půlnoc a v autě je tma tmoucí. Otevřu dveře, parádní světlo. Cvakne relé, jednotka se uspí a jsou z toho bludičky. A zapínání/vypínání lampičky u spolujezdce/řidiče mění intenzitu druhého nevyplé žárovky. Cirkus.
×
×
  • Vytvořit...