Přejít na obsah

K&N vzduchový filtr


Doporučené příspěvky

Taky jsem o tom přemýšlel,ale prej jak je naimpregnovanej olejem a má větší propustnost,tak může zničit váhu v horšim případě turbo...hodně lidí ho vozí jsou spokojeny,ale za ten výkon 00 prd co to přidá a cenu,raději vyměnim každých 5k za UFI a mám klid :)Když zasahovat do sání,tak koupit třeba sací hadici k turbu Forge..můj názor :)

Odkaz ke komentáři
  • o 5 týdnů později...

no ja som rozmyslal ze tam dam sportovu sisku a natiahnem hadicu do narazniku aebo podbehu.. ale vykaslal som sa na to, kupil som obycajny novy filtron bol trochu vacsi jak ten povodny vosiel tam presne, ten predtym bol trosku volny a auto normalne ozilo :D neviem ako dlho tam bol ten stary ale tipujem ze velmi dlho... po kolko tisic menite vzduchovy? niekto tu spominal ze po 5, ale to sa mi zda nejak malo... ci?

Odkaz ke komentáři

Čistě za mne, sportovní filtr považuji za jakousi "nadstavbu" v případě, že člověk už má na autě nějaké úpravy, které jsou z hlediska poměru výkon/cena výrazně efektivnější (např. já jsem tehdy za 10tKč přikoupil modifikovaný SW od solidní firmy a s ním 50PS). Konkrétně 1.8T je softwarově těžce zaškrcená (i v sériové 110kW podobě má potenciál někde okolo 150kW/300Nm) a samotné přidání filtru nic moc neřeší, mnohem efektivnější je ji prostě "odškrtit".

 

Samotný filtr (vložka) reálně nepřidá výkonově prakticky nic, co by bylo u tohodle motoru nějak subjektivně rozeznatelné, snad jen zkrácení náběhu turba, tzn. zrychlení reakce na plyn. Lehce se změní zvuk motoru, je o něco málo hlubší (což u tiché 1.8T je skutečně skoro nerozeznatelné). Ale je to pak spíš o dobrém pocitu, že člověk dal motoru možnost lépe dýchat.

 

O něco lepší je to u přímého sání, kde je výkonový efekt už trošku více znatelný (ve srovnání s prvním odstavcem ale stále furt nic moc), přičemž cena je na 3-4 násobku vložky. Výrazněji se změní zvuk motoru a při přidání plynu to začne připomínat vysavač. Ale dopad do spotřeby, pokud je vše ostatní OK, by měl být nulový, protože spalovací poměr vzduch - palivo se nemění, jen roste možný dostupný výkon a s ním spotřeba.

 

Jak zjišťuji na foru, u 1.8T je spotřeba zřejmě výrazně závislá na technickém stavu motoru (netřeba se divit, nejstarší kousky mají 15 let), protože moje Okta, když šla z domu, tak při každodenním ježdění brala 6,7 - 7,5 (manželka v pohodě o 10% míň), a to po tehdy nejvyšší možné SW úpravě + vložce filtru. Dnes jezdí už 5 let jinde, ale stále stejně spolehlivě.

 

U současného auta jsem postupně provedl několik výkonových upgrade (vč. přímého sání), ale spotřeba se statisticky vůbec nepohnula proti sériovému stavu (po 5 letech a 80tkm - 9,04).

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...

čauves , konečně mám doma O1 1,8T 110kw budu měnit olej a chci i vzduchovej filtr a chtěl jsem tam dát K&N vzduchovej filtr jak píšete aby lépe motor dejchal říkaj že má až o 40% větší propustnost a myslel jsem že i líp čístí vzduch a z toho sem usoudil že motor déle vydrží a tady teď čtu že může spíš uškodit tak kde je pravda :rolleyes: co tedy motoru prospěje víc papírovej nebo K&N ??? dik za odpověď

Odkaz ke komentáři

Joskaa - to je trocha proti logike nie? 40 percent vacsia priepustnost a ze lepsie cisti vzduch? Tak ked je vacsia priepustnost, tak s istotou menej cisti vzduch,lebo viac prepusti .

Cim viac bordelu dostanes do lopatiek turba ,tym viac casom ohoblujes lopatky turba - predstav si pieskovanie dielov -ale v dlhsom casovom horizonte... zrobia sa vacsie vole atd.. neviem,ja radsej menim 2krat rocne vzduchovy a mam pokoj.

Odkaz ke komentáři

Jak jsem psal 2 roky zpět, sportovní filtr bez jiných úprav je u přidušené 1.8T naprostá zbytečnost. Pokud tam máš/budeš mít jiné úpravy, tak je to i tak taková třešinka na dortu. Ale pokud bys ho chtěl kupovat, tak dobré ceny mají tady: http://www.2racing.cz/ Já jsem tam zrovna pár týdnů zpět kupoval KN konus do mého nového povozu.

 

Jinak ohledně sportovních filtrů tu kdysi byla rozsáhlá diskuze. Já jsem se tehdy snažil na netu dopátrat nějakých relevantních a objektivních výsledků, ale většina výzkumů ve je smyslu "co chci, to mi vyjde". Takže jako laik jsem dospěl pouze ke dvěma poznatkům.

 

1) Sportovní filtr je skutečněméně restriktivní a více průchodnější, než běžný sériový. Tzn. konkrétně u turbomotorů zkracuje náběh turba a plného výkonu.

2) Hůře filtruje nečistoty, ale to se týká jen toho nejjemnějšího podílu částic. Zde se ale domnívám, že jde už o velikost částic, které jsou vzledem k vůlím mechanických částí motoru naprosto "neškodné".

 

Konkrétně K&N je americká firma, která prodává obdobné filtry mj. i na trucky. Ty jezdí i v drsném prostředí prašného amerického středozápadu a to při obecné garantované životnosti filtru 1M mil. Ve státě, kde se soudí pomalu o každý prd. Tzn. pokud by bylo prokazatelné, že takový filtr a jeho nedostatečné vlastnosti poškodily nebo zničily motor (a auto s nákladem klidně za x milionů), už by tam bylo několik mediálně rozmáznutých kauz. A ty nejsou. Takže pokud člověk jezdí po normálních evropských cestách a běžným nájezdem, tak riziko, že si použitím sportovního filtru poškodí motor, klesá o další 2 řády.

 

A čistě osobní zkušenost. Loni jsem se po cca. 3 letech a nějakých 50tkm dokopal k tomu, že jsem si vyčistil sportovní konus, a to dokonce v otevřeném přímém sání. Výsledek? Velmi jemné viditelné zašpinění na nejexponovanjší straně, na "krytých" stranách jako nový. Při průplachu předepsaným čistidlem lehce zašpiněná voda.

Odkaz ke komentáři

Zkusím dohledat někde fotky, jestli je ještě najdu. Bylo tam vidět turbo u 1.8T se sportovním filtrem a lopatky byly ohoblované. Ale pokud se nepletu, tak nájezd se sportovním filtrem tam udaný nebyl, snad ani jeho výrobce. Na serii opravdu rozdíl nepoznáš.

 

Kdysi jsem tu vedl docela obsáhlou diskuzi s Tesnou ohledně toho a každý jsme si stáli za svým. Co jsem koukal na testy, tak nikdy jsem neviděl test, kde by na seriovém motoru byla nějaká změna, vše bylo v rámci odchylek měření. Ale pokud k tomu naladíš i zbytek, věřím, že rozdíl tam alespoň minimální bude. Každopádně mi přijde absolutní kravina cpát ten filtr do podběhu, jako to má třeba sání od AEM pro 1.8T a spousta dalších. Tam je defacto toho bordelu nejvíce, co může vůbec být za jízdy. Sice je tepelně odstíněný, ale když člověk investuje více, může mít filtr v karbonovém obalu a karbon funguje dobře jako tepelný štít. Nevím, jak to mají řešené různé motorizace Octavie, ale 1.8T RS má přívod vzduchu skrz podběh, což mi přijde jako nejlepší řešení vůbec. Vzduch to saje studený mimo motor a nenasaje to tolik bordelu, jako když je i filtr v podběhu.

 

Sice jsem ke sportovním filtrům dost skeptický, ale sám vozím Pipercross Viper (molitanový filtr v karbonovém obalu). Rozdíl jsem nepocítil (zatím seriový výkon), ale zvuk to má parádní :D

Upraveno uživatelem LadikRS
Odkaz ke komentáři

Nárůst je v rámci odchylky měření. Se divím, že takový test vůbec zveřejní. Píše tam, že zvýšení výkonu je citelné. To je sakra machr, když pozná rozdíl 3 koně a 15Nm :D

 

Ten kabinový filtr vypadá zajímavě, otázkou je ale jeho cena a schopnost pohlcovat pachy. Slyším o tom prvně, tak jsem zvědavý :)

Odkaz ke komentáři

V letošním speciálu Ojetiny Světa Motorů je docela obsáhlý test vzduchových filtrů na Fabii. Mimo jiné i sportovní vložka K&N. Porovnávali a měřili tam více veličin a K&N pohořel (kvůli tomu co všecho propustí do motoru). Bohužel jsem časopis poslal dál do světa, tak nemůžu udělat scan.

Odkaz ke komentáři

Aha, to jsem netušil, že je ještě v prodeji. Dneska jsem ho koupil a docela jsem byl překvapený, jak KN pohořelo.

<br />Dost mě udivila ta filtrační plocha, že je 7x menší než u většiny ostatních. 7x menší účinnost mě taky překvapila. Čekal jsem, že KN toho pustí více, ale nečekal jsem, že až tolik.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...