Přejít na obsah

LED osvětlení interiéru


Tavi

Doporučené příspěvky

Ahoj ahoj

octavia 1, 97.

Podlehl jsem trendu, koupil jsem LED sadu do interiéru a řeším problém.

Otevřu dveře, lampička vepředu se rozsvítí silným světlem. Vše v pořádku. Po chvilce cvakne relé komfortky, světlo se vypne. V pořádku. Přepnu lampičku na čtení (zapnout), a světlo svítí strašně slabě. To samé s lampičkou spolujezdce, jakmile "vypne" komfortka (relé), svítí jako když nesvítí. Normální žárovka způsobila "cvak" v relé, LED - nic.

To se opakuje v kufru, po otevření cvakne relé, světlo krásně svítí, po několika sekundách komfortka "vypne" světlo a to svítí žalostně málo. Při zavřeném kufru, nesvítí - správně.

V kufru je kvalitní Philips, spolujezdec malá Osram, řidič noname.

Co s tím? Napájet odpor ke každé LEDce? Řešil to někdo?

Dík

Odkaz ke komentáři
před 10 minutami, Vikloush napsal:

Já si dodával odpor k hlavní lampičce, pak na jednu čtecí vzadu a na jednu kufrovou lampičku. Taky místo odporu kluci tady dávají paralelně telefonní žárovku (tuším myslím na 24V, ale to bys tady na fóru určitě našel, jakou přesně)

https://www.astramodel.cz/cz/blog/vypocet-predradneho-rezistoru-k-led-diode.html

Odkaz ke komentáři

Díky za odpovědi, trochu elektrotechniky jsem na škole pochytal.Jen mě pořád zaráží že efektivita LEDky (že málo žere) jde tím pádem z okna, má-li mít u sebe odpor, co akorát topí.

Ale to nad tím moc bazíruju.

Ještě jednou díky! :beer:

Odkaz ke komentáři

Dík, ale vyřeším to přes odpor.

Dozadu budu dávat druhou lampičku včetně kabeláže, to si nějaký odpor taky vezme.

U recenzí na LEDky jsem četl že světla právě lehce žhnou a právě v Octavia 1, i když je světlo vyplé (poloha otevření dveří). Teď je půlnoc a v autě je tma tmoucí. Otevřu dveře, parádní světlo. Cvakne relé, jednotka se uspí a jsou z toho bludičky. A zapínání/vypínání lampičky u spolujezdce/řidiče mění intenzitu druhého nevyplé žárovky. Cirkus.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 měsíce později...

Přesně jak píše Patrik, ale doplním - stále mám v kufru LEDku a i po velmi rychlém "zhasnutí" při otevřeném kufru lehce svítí. Teď když o tom tak přemýšlím, tak by ani to nemělo být... přece to má jednotka odpojit komplet... že by relé na odchodu, někde šlus?
Nicméně zpět k tématu - pokud zavřeš/zamkneš kufr, mělo by to vypnout na tvrdo.
Doporučil bych metve zkontrolovat zámek a zjistit jestli ti opravdu světlo zhasíná:

Vlez dozadu, sklop sedačky, otevři kufr (rozsvítí se) a pak ho zavři a koukej zda-li zhasla. Pokud nezhasne, bude problém ve spínači zámku. Když se vzadu zavřeš a u řidiče zamkneš auto, měla by žárovka přestat svítit okamžitě.
Mělo by při tom cvaknout relé z oblasti nohou řidiče.

Nevím jestli diagnostika umí ověřit funkci mikrospínače i pro kufr (pro ostatní zámky vím že ano), ale pokud ano, mělo by to zařvat sporadický signál a kód chyby.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...