Přejít na obsah

Trasenie pri brzdeni (nic nepomaha)


AZJ

Doporučené příspěvky

Nazdar klubaci!

V prvom rade - forum som precital (dlhodobo tuto problematiku studujem), cital som vsetky rady a skusenosti, ale mne tie vsetky "overene rady", bohuzial, nepomohli (ako sa docitate nizsie), preto som sa rozhodol zalozit nove vlakno.

Mam jednotkovu Octaviu, 2.0i, rocnik 2002, najazdenych cca 245 000 km, od cca 205 000 km ma trapi "nevyriesitelny problem" Octavia 1 - trasenie pri brzdeni. Auto mam od cca 185 000 km, problem zacal pri cca 205 000 km kedy postupne zacalo triast volantom (a vlastne aj celym autom) pri brzdeni a postupne sa to zhorsovalo. Tak som si povedal, ze to bude asi starymi kotucmi, aj ked opticky boli este OK a mali aj dostatocnu hrubku ako kotuce tak aj oblozenie (tie som dovtedy nemenil a netusim, ci to bolo servisovane predoslym majitelom). Po vymene kotucov a dosticiek bol klud cca 3000 km a postupne to zacalo znova. Nasledne som na rady z internetu aj servisu nechal vymenit loziska, naboje, capy riadenia a opat kotuce aj dosticky + spravila sa geometria. Po cca 3000-5000 km sa problem vratil uplne rovnako, ako predtym. Potom som skusil este drastickejsiu a rozsiahlejsiu opravu, opat po radach z internetu - kupil som brzdy (strmene [třmeny], tehlice, otoce) z verzie 1.8T (teda prechod z 280 mm na 288 mm brzdy). K tomu som preventivne nechal vymenit predne ramena so vsetkymi silentblokmi, capy riadenia a tycky stabilizatora. Opat sa spravila gemetria, vymenila sa brzdova kvapalina a odvzdusnili brzdy. Povodne loziska v kupenych "brzdach" boli KO, tak sa tam dali nove loziska FAG a pri tomto servise sa vymenili aj zadne pruziny a zadne kotuce + oblozenie (bezny servis - nezavisle od problemu prednych brzd). Vsetko islo opat super, vydrzalo to 8000 km a momentalne to trasie presne tak isto, ako pred vsetkymi tymi vymenami a investiciami radovo niekolko stoviek eur. :)

Prosim vas o radu, ci mi viete poradit, kde moze byt zrada. Lebo nadobudam dojem, ze sa jedna o konstrukcnu vadu vozu a dochadzaju mi uz nervy. Prejavuje sa to takto: pri vyssej rychlosti (cca 100+ km/h) trasie volantom a chvenie je citit prakticky v celom aute. Pri nizsich rychlostiach to nie je az take vyrazne, ale celkom urcite to je citelne. Pri dobrzdovani (napriklad ked sa blizim k semaforu) je citit, ako auto pulzne (striedavo) brzdi: "menej-viac-menej-viac-menej-viac". Ked je auto na zdvihaku a zatocim rukou prednym kolesom tak je aj pocut, ako sa striedavo dotyka oblozenie kotuca cca kazdu 1/2 otacky kolesa.

Napada mi este skusit PRO CUT - zrovnanie kotucov sustruhom priamo na aute, co by vykompenzovalo nerovnosti (hadzavost) v naboji. Pripadne repasovat brzdove strmene, nakolko je mozne, ze pri stlaceni a uvolneni brzdovaho pedala sa dosticky nedokazu dokonale odtlacit od kotuca a sustavne ho v jednom mieste "obrusuju" a po case v danom mieste vznikne tymto "brusenim" priehlbina, ktora sa prejavuje trasenim pri brzdeni, kedze kotuc nema rovnaku hrubku po celom obvode. Kazdopadne by som si ale najradsej nechal poradit. Nejazdim ako zavodnik, takze brzdy nedostavaju "na p*del".

Mozete mi, prosim, poradit, co tam moze byt zle? Dakujem.

Odkaz ke komentáři

Dle tvého závěrečného popisu se mi zdá, že jsou kotouče(kotouč) KO.Chceš srovnat nový kotouč, který Ti háže není asi dobré, když je pravděpodobně po něm.

 

Spíše zde napiš jakou značku kotoučů používáš a kluci Ti spíše poradí

Upraveno uživatelem Radas
Odkaz ke komentáři

Dakujem za odpoved, Radas.

Prva vymena boli brzdy Meyle, pri druhej na odporucanie mechanika Bosch. Pri prechode na brzdy 288 mm som kotuce ani dosticky nemenil, lebo boli ocividne zanovne (pochadzali z dovezeneho auta na nahradne diely, zrejme z GB), podla cisla na dostickach to bola znacka Mintex (docital som sa, ze to je prebrandovany Textar, co je podla mna celkom dobra kvalita). Kazdopadne to po vymene islo bezchybne a az postupne sa to pokazilo, ako predtym, takze po vymene boli kotuce aj dosticky OK. Moj laicky nazor je, ze kotuce nie su zvlnene (lebo neboli prehriate), len nerovnomerne opotrebovane. Rozmyslal som aj nad tym, dat tam OEM od Ate, ale popravde sa mi nechce opat riskovat vymenu brzd za cca 200 € s tym, ze nie je absolutne ziadna garancia, ze to nezacne robit znovu. Preto som sem najprv prisiel po radu. :)

Odkaz ke komentáři

Co se týče házivosti tak sem ze značkou mejle ani Bosch nikdy problém neměl 

Pokud máš nový náboje i ložiska tak bych šel po brzdiči jako takovím

Pístek musí jit bez problémú zatlačit a hlavně se musí volně hejbat plovoucí šrouby v tom gumovim uložení 

Dost často se stane že to někdo namaže obyč vazelínou ta tu gumu naleptá a šroub zatuhne a nehejbe se jak má 

Mazat se to má mazivem který nereaguje s gumou !

Ještě musej desky volně běhat  nesmí bejt tuhý 

Pokud je vše toto o.k. napadá mi už jen nakoplej homokloub u kola 

Ty kotouče bych asi volil nový ja ted na svý dával TRW

Stim klepáním při brždění nedělá to náhodou ABS že by se samovolně spouštělo? 

Odkaz ke komentáři

Dakujem za odpovede, pani.

NameNotFound74: ano, tiez mi to tak vychadza, ked sa zamyslim "selskym rozumem". Ale potom by sa dalo polemizovat, preco to nerobilo uz predoslemu majitelovi, nakolko po vymene boli tie brzdy plne funkcne. Alebo to mohlo stuhnut tym, ze sa s autom bohvie ako dlho nejazdilo? Ako som pisal, bolo to kupovane od chlapika, ktory rozpredava auta na ND, toto bol zrejme dovoz z Anglicka.

pavel71: asi rozoberiem tie predne strmene a pozriem sa na to. Otazka: ako to myslis s tym homokinetickym klbom, resp. ako by to mohlo sposobovat moj problem? A taktiez o radu, ako ho diagnostikovat, ci je KO. Prosim aspon o strucne vysvetlenie, rad by som to totiz chcel pochopit a rozumiet tomu. :) Uvazoval som aj nad TRW, tiez je to spickova kvalita, ale prednostne by som daval Ate uz len z toho dovodu, ze je to OEM kvalita, ktora sa davala aj do prvovyroby. Co sa tyka ABS tak o tom pochybujem, preco by potom pri vypnutom aute a zaradenom neutrali pri toceni kolesa rukou (auto na zdvihaku) bolo pocut ako sa striedavo dosticky dotykaju kotuca pri kazdej 1/2 otacky?

Odkaz ke komentáři

Ako s tym moze suvisiet zadna napravnica, resp. jej ulozenie? (nepytam sa ironicky) Skusal som zatiahnut rucku a pohynat sa dopredu aj dozadu a taktiez brzdit rucnou za jazdy a nic neziaduce ci nezvycajne som si nevsimol. Ziadne pazvuky, trhanie ani trasenie pri brzdeni.

Odkaz ke komentáři
  • o rok později...
  • o rok později...

Neviem či je táto téma uzavretá. Mám tiež ten istý problém. Vymenené všetko zo všetkým. Mám aspoň jeden poznatok že kotúče čo mi triasli tak som dal na inú octaviu a ta išla v pohode bez vibrácií. A tiež som dal na kotúče ktoré mne triasli staré zodraté platničky a tiež prestalo triasť.

Odkaz ke komentáři
  • o 3 týdny později...

Poradím ti . Je to kotoučem, já vůl s tím laboroval 3 roky. Káždý rok nové kotouče a po 3-5tis opět třesení při brždění. Kotouče postupně,textar,ate,textar. Desky vždy nové textar,ate,textar. Při druhých kotoučích nové třmeny. Víš co mi pomohlo? Nové originál kotouče cca 2600kč a originál desky cca 2700kč a je klid už 15tis km. Nechtěl jsem tomu nikdy věřit,ale je to tak. Ty staré jsem i měřil úchylkoměrem i náboje .Nikde nic,ale jak se to ohřálo trošku ,tak to byla hrůza.Nové kotouče můžu vzít na dálnici ze 130km na 0km několikrát za sebou a nekope to prostě a hlavně ty aftermarket Ate desky a originál Ate je úplně něco jiného. Aftermarket Ate je lisovaný prach leda,protože tolik mosaze jsem jako v těch originálních nikdy neviděl.

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
  • Příspěvky

    • Zdravím pánové prosím o radu s pomoc  Sehnal jsem si zrcátka z O2 face na pred face mám zrcátka el.instslaci motorek  Vyměnil jsem instalaci a motorek nějak to nechce fungovat třeba okna nereagují na vnitřní ovladač  Když na klíčku podrzim odemknout tak okna dolů jdou všechna ale když podrzim zamknout tak okno řidiče nereaguje a sklopí se zrcátko jak to prosím mám rozchodit 
    • Zdravím, podařilo se vám vyřešit tenhle problém? Mám totiž na svém autě úplně ten samý. Rezonanční zvuk od motoru při 1100 ot a netuším co by to mohlo být. Jediné co mě napadá je spojka. 
    • Zdravím, začala mi skákat závada airbagů, na diagnostice to píše tyto chyby viz. foto. Mate s tím někdo zkušenost? Diky za rady… 
×
×
  • Vytvořit...