Přejít na obsah

Změna barvy podsvícení


Doporučené příspěvky

Jo měníš jen kus za kus.Jen nevím jak to máš řešené u palivoměru a teploty.Já jsem musel do každého ukazatele 2 bílé led diody přidat,protože tam byly jen dvě diody pod ručičkou a ty osvětlovaly i stupnice.Novější budíky už mají 4 diody,zvlášť na rafiky a stupnice.

Odkaz ke komentáři
  • o 4 měsíce později...

Čau lidi

V poslední době řeším podsvícení přístrojů svojí Octy rv98 z červené na bílou a zaujalo mě v přepínači světel spínání podsvícení barvy mlhovek. V návodu na www.skodaoctavia.cz mě vadilo, že u zadní mlhovky svítí obě LED najednou a tvoří to tvůrci návodu fialovou a u přední mi dle návodu svítí slabě ta žlutá. Mě to tvořilo lehce růžovou u zadní a "hnědou" u přední (bíla vs. červená a žlutá). Tak jsem si to pořádně prohlédl a začal zkoumat.

 

Na co jsem přišel? ...

 

Za 1. Pokud použijete různé druhy LED (supersvítivé a jako žlutou pro přední mlhovku normální LED) nebude obvod fungovat tak jak má a vytvoří vám to právě tu slabě svítící žlutou v konečném výsledku spíše nahnědlou :rolleyes: --- Takže použijte stejné LED diody - já použil SMD diody což byl problém na plošňáku převést drátkama cestu na vrchní stranu, ale jde to :)

Správná funkce po přepnutí na přední mlhovku je totiž taková, že se vám vypne klasické podsvícení a přepne na druhou LED (zpravidla právě tu žlutou)

 

Za 2. Zadní mlhovka :palec: v návodu dal tvůrce pouze jeden rezistor s náhodnou hodnotou na v návodu zmíněné místo a tím mu po přepnutí svítí jak stálé podsvícení, tak doplněná LED a tím mu vznikne ta fialová (modrá + červená)

Já si ale prohlédl desku a ejhle ... deska je připravena pro zadní mlhovku na stejnou funkci jako pro přední.

Osobně jsem se s tím pral hoooodně dlouho. Použil jsem součástky z druhého přepínače a u některých SMD rezistorů se mi spálilo napojení čehož jsem si nevšiml a tudíž mi to fungovalo maximálně jako v návodu ze skodaoctavia.cz, ale nakonec se podařilo a byť momentálně provizorně, ale FUNGUJE :palec:

 

Dotazy a připomínky klidně na SZ, ale berte to že fotka je po provizorním zprovoznění a tahle zpráva je psána pár minut po onom zprovoznění. A pro rejpaly :) ... deska je trošku sprasená jelikož jsem pájel a odpajoval mockrát než to začlo fungovat a SMDčka jdou docela špatně odpajovat :angry:

 

EDIT: vyskytla se drobná :rolleyes: chybka. Ten rezistor 1002 není 1k ale 10k, takže obrázek upraven a sorry :pivo:

post-17696-0-18764100-1349189875_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Přidám se s troškou do mlýna. Kromě podsvícení palubky a budíků (http://forum.octavia...dpost&p=1170235) jsem řešil podsvícení topení. V návodech na změnu podvícení se řeší změna použitím více LEDek, zapojených v sérii a pro každý knoflík zvlášť, ale já to řešil jinak. Podsvícení u mechanického topení jsem vyřešil jednou home made 4LEDkou s PLCC2 diodami ...... (další text smazán autorem kvůli ušetření místa v příspěvku)

Včera provedena repase, resp. výroba nové speciální žárovkodiody do ovladače topení. Původní řešení neustále zlobilo díky velkým odporům, které se dřely o vnitřek knoflíku a tím občas rupl plíšek kontaktu diody. Když došly náhradní diody a moje trpělivost s opravami, došlo na výrobu nové verze diody, konstrukčně upravené.

Základ je opět stejný, část patice T5 (plastové tělo) z koupené diodové žárovky. Dva odpory 300Ohm (nějaké ruské z tátova součástkového šuplíku) umístěné vedle sebe a spájené vývody k sobě, jeden vývod je ponechán delší a je použit pro spojení s přívodem proudu. Na opačné vývody obou odporů jsou napájené dva páry diod, každý pár je situován do "L", oba páry jsou pak spájeny na společný přívod proudu (na fotkách není vidět, je schován v těle patice a končí pod spojením obou párů diod). Pro centrální přívody proudu do žárovkodiody (na straně odporů) je použit poměrně tlustý Cu drát s izolací, druhý přívod je bez izolace. Tlustý je kvůli dostatečné pevnosti celé sestavy diod s odpory.

post-1406-0-49809200-1346872788_thumb.jpgpost-1406-0-35034600-1346872791_thumb.jpgpost-1406-0-67014900-1346872793_thumb.jpgpost-1406-0-63325400-1346872795_thumb.jpgpost-1406-0-03232700-1346872798_thumb.jpgpost-1406-0-69066700-1346872800_thumb.jpgpost-1406-0-30329200-1346872803_thumb.jpgpost-1406-0-48009800-1346872806_thumb.jpgpost-1406-0-56007200-1346872808_thumb.jpgpost-1406-0-99359300-1346872810_thumb.jpgpost-1406-0-00645000-1346872814_thumb.jpgpost-1406-0-93931000-1346872815_thumb.jpgpost-1406-0-29257700-1346872818_thumb.jpgpost-1406-0-78083500-1346872820_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Že sem zase píšu :rolleyes: ale nadá mi to.

Tu diodovou "žárovku" co má vejš miklisek jsem si skusmo taky vytvořil a vůbec se mi to neosvědčilo. Nic ve zlým :pivo:

Momentálně dávám dohromady desku pro SMD ledky která by se zaměnila celá za ten originál světlovodnej plast v ovládání manuální klimy s tím, že jedinej zásah by bylo vytežení napájení zpoza původní žárovky.

Momentální stav je takovej, že se snažím doladit rozměry, aby to dobře sedělo :) pak to sem dám.

Pokud by se našel nadšenec co by můj pozdější ručně kreslenej výtvor přetvořil do počítačový formy bylo by to fajn B)

btw. první pokus se nezdařil :wallbash:

Odkaz ke komentáři

Že sem zase píšu :rolleyes: ale nadá mi to.

Tu diodovou "žárovku" co má vejš miklisek jsem si skusmo taky vytvořil a vůbec se mi to neosvědčilo. Nic ve zlým :pivo:

Momentálně dávám dohromady desku pro SMD ledky která by se zaměnila celá za ten originál světlovodnej plast v ovládání manuální klimy s tím, že jedinej zásah by bylo vytežení napájení zpoza původní žárovky.

Momentální stav je takovej, že se snažím doladit rozměry, aby to dobře sedělo :) pak to sem dám.

Pokud by se našel nadšenec co by můj pozdější ručně kreslenej výtvor přetvořil do počítačový formy bylo by to fajn B)

btw. první pokus se nezdařil :wallbash:

 

 

Můžu to překreslit v EAGLU

Odkaz ke komentáři
  • o 2 týdny později...

Mám tu takovou funkční prvotinu B) Ovšem moc nadšenej z toho nejsem :( Svíti to víc než ostatní podsvícení v autě a tudíž to budu muset dolaďovat odporama. Rozměry taky moc nemám jelikož to bylo dodělávaný na koleně :o Ale něco by bylo a prozatím by si to každej musel doladit dle posledního obrázku.

 

Rozteč středu děr pro "Teplota" a "Místo foukání" je 120mm velikost všech děr je cca 15mm. Středová díra při 15mm průměru tečuje čáru od středů krajních děr. Ostatní buď odvodit ze skenu - poslední obrázek (ovšem vnější rozměr má být nakonec malinko větší) nebo počkat a doufat, že to dotáhnu do finální formy. Ten "ocásek" vlevo dole je výřez pro plastový výstupek v těle ovládání klimy, asi by nebyl problém ho odstarnit, ale původně jsem nechtěl do ničeho zasahovat kromě vytažení napájení. Bohužel není moc času na dolaďování ... a bude hůř jelikož čekáme holku :P

 

Je tam malinko problém s doladěním podsvícení tlačítek AC a cirkulace jelikož mi i po zmačknutí svítivost "přebijí" barvu těch žlutejch LED který to má brát po zamačknutí tlačítek. Což se "dá" doladit jejich připájením. Jsou pájené kolmo k desce v malých probrusech desky (viz. sken návrhu)

 

Další problém je, že se hůř podsvěcují otočné knoflíky teploty a místa kam je foukání směřováno. Je to moc velký kruh na použí "jen" čtyř LED. Ovšem už takhle je v zapojení 7 obvodů po 4 SMD LED :lol:

Po pár pokusech jsem ty LED dal co nejblíže k díře a (bohužel) zbrousil světlovodný plast uvnitř otočných knoflíků do 45° plochou k LED diodám.

Síla větráku je celkem ok jelikož má rozsah otáčení jen asi 60°

 

Možná to popisuju moc drasticky, v konečným výsledku to není až tak špatný :palec: v okolí MB to klidně předvedu ;)

 

Návrh desky je pro SMD LED bílé - napájení mají 2.8V - 3.4V / 20mA Pokud použijete jiné chce to doladit odporama.

 

BTW. Málem bych zapoměl :rolleyes: Těch retuší si nevšímejte, tam jsou jen nějaký nápisy :lool: (konkrétně RZ auta a můj nick :lol: )

post-17696-0-58325700-1349199931_thumb.jpg

post-17696-0-32270800-1349199941_thumb.jpg

post-17696-0-95527200-1349199950_thumb.jpg

post-17696-0-02017100-1349202200_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Pokusím se, ale nevím nevím. Už jsem to totiž zkoušel vyfotit a nic moc. Jinak pro ty co mají předělanou přístrojovku na bílé LED o které se říká, že svítí strašně moc, tak takto upravená klima svítí ještě jasnějc. Bude to chtít doplnit o odpory aby se svit utlumil a sladil s ostatníma prvkama v interiéru.

 

EDIT: Tak foto podsvícení bez odporů nebude jelikož mi dneska jeden z obvodů zhasl, tak jsem to celý vyndal opravil a zařadil do čtyř ze sedmi obvodů odpory (viz upravené foto). U nuly na větráku to nejni ani poznat, že svítí naplno :rolleyes: Náhodně jsem zvolil 270 ohmů (mohl by být rochu menší, ale nechám to už tak)

Odpory jsem nezařadil do obvodů otočných přepínačů jelikož tam je slabší prosvícení a timhle se to vyrovnalo.

Svítí to pěkně, jen doufám, že mi žádný obvod už neodejde.

Rovněž jsem zprovoznil palubku kde jsem nechal bílé ručky u teploty a paliva. Nechtělo se mi tam bastlit rozlišení (mám rv98 tam to je společný)

 

Teď mi zbejvá autorádio Panasonic (tam jsou úplně mini smd diody), dořešit ovladač zrcátek jelikož u starýho kříže to nejni vůbec jen tak to změnit na bílou a asi poladit odporama ovládání oken a celej panel na dveřích řidiče. Jelikož bílý diody maj asi jiný napájení (2,8V-3,4V / 20mA) než originální červený, tak to svítí míň než ostatní přístoje v autě a to se mi nelíbí :rolleyes:

 

btw. fota nic moc v tý tmě, ale ve skutečnosti to vypadá dobře :rolleyes:

post-17696-0-42887800-1349543375_thumb.jpg

post-17696-0-74039800-1349543382_thumb.jpg

post-17696-0-22927800-1349544277_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

jen bych dodal. Kdyby někdy někomu začal po vytáhnutí blbnout immobilizér, překontrolovat konektory!!!

 

Měl jsem za to že mi nešel kvůli absenci lcd (zapojoval jsem jen samotnou desku ... ale přišlo mi to divný), ale kvli tomu to asi nebylo :)

 

fext:máš to pěkný, ty jsi začal fakt tím nejsložitěhším, čeho se já bojím nejvíc :D

Odkaz ke komentáři
  • o 3 týdny později...
  • o 2 týdny později...

Po 3 týdnech dorazily další bílé ledky :) osvětlení výhřevu sedaček pro mě bylo peklo. Prostě ty ledky nedokážu nějak udržet pěkně u sebe, abych to v pohodě zapájel :D použil jsem kombinaci jak je tu uvedená - sériově 3x smdčko, přilepil jsem dvě zádama k sobě na kus modelářské podložky. Pak to celé položil na bok (a jednou jsem si spletl i polaritu :D ) a spájel je všechny dohromady. No předtím jsem to zkoušel lepit všelijak k sobě a roztahovat nožičky, hrůza děs. No a nožička z rezistoru mi pak vystačila přesně ke kontaktu, odpor k 3 bílým ledkám (dával jsem 160ohm) se vešel pěkně do prohlubně.

Sakra horší jak budíky a všechno dohromady :wallbash:

 

teď jen udělat dps na otočné ovládání :) a na ovládání světel - to budu zase dávat jiné, takže to bude až po výměně.)

post-2774-0-47515600-1352831129_thumb.jpg

post-2774-0-93081100-1352831149_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...